Postanowienia noworoczne – jak się wywiązać?

Każdego roku miliony ludzi wyznacza sobie cele na nowy rok i każdego roku wielu z tych milionów ludzi ponosi porażkę. Niektórzy z nich z pewnością starali się utrzymać te same postanowienia od roku, a może nawet kilkudziesięciu lat. Postanowienia noworoczne są trudne do utrzymania. Najczęściej polegają na wizji ogromnej zmiany, która ma nadejść z nastaniem kolejnej daty. Okazuje się jednak, że po kilkudniowym zrywie zmiany siebie na lepsze, jesteśmy na tyle wyczerpani, że z łatwością powracamy do naszych starych przyzwyczajeń. Jak zatem poradzić sobie z utrzymaniem postanowień noworocznych? O tym w dzisiejszym artykule.

Jasno sprecyzowany cel

Przy ustalaniu celu ważne jest, aby rozważyć, dlaczego chcesz go osiągnąć i czy robisz to z właściwych powodów. Ważne, aby kreując postanowienia noworoczne stworzyć proces myślenia, który pozwoli na określenie, co jest dla nas dobre. Dzięki temu będziemy w stanie zmienić to, jak wygląda nasze życie, a także zaczniemy przyciągać do siebie ludzi, którzy będą skutecznie wspierać naszą wyjątkowość.

Reklama

Postanowienia noworoczne: nie bój się iść na całość

Wyznaczanie wielkich celów ma zasadnicze znaczenie dla wielkich osiągnięć. Według Harvard Medical School posiadanie wielkiego celu samo w sobie może zainspirować cię do jego osiągnięcia. Dodatkowo duży cel często inspiruje ludzi wokół ciebie, którzy mogą zaoferować wsparcie i pomóc nam, oferując wiele praktycznych rad i inspiracji. I nie wahaj się prosić o pomoc, gdy jej potrzebujesz.

Rób listę rzeczy do zrobienia na każdy dzień

Robienie popularnych list rzeczy do zrobienia jest bardzo ważne. Pozwala na skuteczne monitorowanie procesu pracy, a także sprawia, że czujemy się znacznie lepiej, jeśli wykonamy już część swoich obowiązków, których wizualizację możemy zobaczyć na papierze. W przypadku postanowień noworocznych warto wziąć pod uwagę, że zbyt długa lista rzeczy do zrobienia może powodować, że będziemy chcieli wykonać jedynie nieistotne zadania, a bardziej złożone wciąż pozostaną odłożone.

Postanowienia noworoczne – mierz swoje postępy

Niektóre cele muszą być mierzone, takie jak utrata masy ciała lub przebieg mil na tydzień. Inne cele są trudniejsze do zmierzenia, takie jak awans w pracy lub rozpoczęcie nowej kariery. Następnie musisz rozbić swój cel na mniejsze i dające się obliczyć cele. Tutaj warto wziąć pod uwagę, ile aplikacji lub maili przesyłasz dziennie. W ten sposób możesz obliczyć trudny do zmierzenia cel, dzieląc go na zadania i śledząc swoje postępy.

Zapomnij o doskonałości

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne pisze, że kluczową częścią sukcesu jest to, jak traktujesz siebie, gdy ponosisz porażkę, która wpisana jest w osiągnięcie każdego celu. Jeśli jakieś postanowienie noworoczne ci się nie uda, to wybacz sobie i zacznij jutro. Jeśli można temu zapobiec, zastanów się, dlaczego i dokonaj niezbędnych zmian w przyszłości.

 

Powiązane wpisy