Z uśmiechem w Nowy rok, czyli jak wprowadzić do swojego życia więcej radości?

Niektórzy twierdzą, że szczęście to suma szczęśliwych chwil w życiu. Badania potwierdzają także, że to optymiści żyją dłużej, bo dzięki unikaniu stresu są mniej narażeni na choroby serca i udary. Cieszenie się z małych rzeczy na co dzień, to wielka umiejętność, która rzeczywiście może wpłynąć na poczucie, że prowadzimy szczęśliwe życie. Nie każdy z nas ma wrodzoną skłonność do optymizmu. Może zatem warto choć spróbować i wraz z nadchodzącym rokiem nauczyć się samemu sobie sprawiać radość? Oto kilka sposobów, które pomogą Ci cieszyć się z małych rzeczy.

Unikaj krytyki samego siebie

Wszyscy jesteśmy ludźmi i tak samo jak odnosimy sukcesy, to także ponosimy porażki. Do tych drugich nie ma sensu się przywiązywać, a już na pewno nie rozpamiętywać ich. Część z nas ma tendencję do mówienia źle o sobie lub samemu sobie. Unikaj tego, bo poza negatywną oceną własnej osoby, nic dobrego Ci to nie przyniesie. Staraj się myśleć o sobie wyłącznie dobrze, nawet jeśli inni będą mówili coś innego. Jeśli zdarzy Ci się popełnić błąd, po prostu wyciągnij z niego wnioski i idź dalej bez zbędnego biczowania siebie.

Reklama

Otaczaj się ludźmi z pozytywną energią

Przyjaciele są od tego, żeby się wspierać. Czasem wieloletnie przyjaźnie nie są już tym samym czym były kiedyś. Zastanów się nad swoimi relacjami z poszczególnymi ludźmi i pomyśl o tym, czy TY czujesz się dobrze w ich towarzystwie. W nowym Roku staraj się jak najczęściej spotykać z ludźmi, którzy wywołują w Tobie uśmiech i którzy Cię wspierają.

Pozwól sobie na swobodę

Wykorzystuj swój wolny czas dla robienia czegoś wyłącznie dla siebie. Gotowanie obiadów na cały kolejny tydzień albo generalne porządki w szafie z pewnością nie są czymś, co kojarzy się z przyjemnością. Mając dzień lub dwa wolnego, zrób coś dla siebie i ciesz się tym. Może być to drobna rzecz – np. wyjście na zakupy, aby wybrać sobie ładną bluzkę albo relaksująca kąpiel. Twoje dobre samopoczucie wpłynie na Twój stosunek do codzienności i problemów. Nie odmawiaj sobie tego.

Nie zapomnij o rozwoju

Naszą ścieżkę zawodowa dość często wybieramy wtedy, kiedy nie jesteśmy jeszcze pewni co chcemy w życiu robić. Twój własny rozwój powinien polegać na rozwijaniu pasji i zainteresowań – nie na podnoszeniu kwalifikacji w pracy, którą niekoniecznie lubisz. Zastanów się co chciałabyś robić, a na co nigdy nie miałaś czasu ani odwagi. Zrób coś tylko dla siebie i poczuj, że naprawdę się rozwijasz. To także forma sprawiania sobie przyjemności.

Ryzykuj

Tylko nie swoim życiem! Podejmuj codzienne ryzyko i spróbuj wyeliminować myślenie, że czegoś nie wypada Ci zrobić lub że coś się nie uda. Zastanów się nad tym, jakie będą rzeczywiste konsekwencje jeśli coś się nie uda? Będzie Ci przykro? Trudno, ale przynajmniej spróbowałaś i będzie wiedziała jakich błędów uniknąć w przyszłości. A może ktoś źle o Tobie pomyśli albo wyśmieje Twój pomysł? Pamiętaj, że to Ty jesteś Panią swojego życia, więc czyjaś opinia naprawdę nie ma tu znaczenia.

Okazuj sympatię i ciesz się sympatią

Ktoś uśmiechnie się do Ciebie na ulicy? Doceń to i odwzajemnij uśmiech! Tak samo jak wredna pani w autobusie potrafi zepsuć humor, tak uśmiech posłany nieznajomemu może w znacznym stopniu go poprawić. Skup się na tych pozytywnych emocjach dookoła i ignoruj negatywne.

To kolejny rok Twojego życia. Czas się nie zatrzymuje a Ty masz szansę poprawić jakość swojego życia. Powodzenia w Nowym Roku!

Powiązane wpisy