Noworoczne postanowienia – obiecaj sobie coś, co wyjdzie Ci na zdrowie!

Koniec roku to najlepszy czas na podejmowanie decyzji o zmianach. Każdy z nas ma pragnie się rozwijać i spełniać swoje marzenia. Jednym wychodzi to lepiej – innym gorzej, jednak zawsze warto podejmować próby. Jakie noworoczne postanowienia wyjdą na dobre Twojemu zdrowiu?

Chyba każdy, przynajmniej raz w życiu podejmował postanowienie noworoczne, którego potem… nie dotrzymał. Każdy, komu udało się wytrwać w noworocznych postanowieniach wie, jaka płynie z tego satysfakcja. Dlatego, aby Twój plan się powiódł, do zadania należy podejść realnie i nie stawiać przed sobą nieosiągalnych zadań. Dlatego zanim podejmiesz nowe postanowienie, dobrze zastanów się co jest dla Ciebie priorytetem. Pozwoli ci to skupić się na wyznaczonym zadaniu i uniknąć połśrodków. Noworoczne postanowienia najczęściej dotyczą złych nawyków lub spełniania marzeń. Które, z postanowień noworocznych z pewnością wyjdzie Ci na zdrowie?

Reklama

Złe nałogi – rzuć palenie papierosów

Choć palaczy od 20 lat systematycznie ubywa, wciąż są jeszcze wśród nas osoby, którym trudno pozbyć się tego nałogu. Na zmniejszenie liczby osób palących wpłynęły z pewnością kampanie społeczne uświadamiające, rosnący ceny papierosów oraz zakaz palenia w miejscach publicznych w tym w restauracjach i pubach. Pomimo tego, że wśród nas palaczy jest coraz mniej, niektórym wciąż trudno pozbyć się pociągu do przysłowiowego dymka. Do szkodliwości palenia chyba nie trzeba nikogo przekonywać – wiedzą o nim także nałogowcy. Dlatego wyznaczenie sobie noworocznego postanowienia i rzucenie palenia, to najlepsze co możesz zrobić dla siebie w nadchodzącym roku. Do zadania podejdź realnie: jeśli wybierasz się na noworoczną, zakrapiana imprezę – nie wyznaczaj daty rzucenia nałogu już od 1 stycznia. Niech będzie to pierwszy dzień, w którym pójdziesz do pracy i będziesz normalnie funkcjonować. Dzięki temu będziesz mieć okazję do odzwyczajania się od złych nawyków na normalnym, codziennym gruncie. Spróbuj się motywować i pamiętaj o plusach. Poprawy w samopoczuciu możesz nie odczuć już w pierwszych dniach, ale z pewnością odczujesz różnicę w zawartości portfela.

Zacznij ćwiczyć!

Postanowienie o podjęciu aktywności fizycznej, najczęściej przychodzi wraz z wiosną lub Nowym Rokiem. Każdy z nas chce zacząć uprawiać wybrany sport z innego powodu. Jedni pragną stracić zbędne kilogramy, inni poprawić kondycję, jeszcze inni wiedzą, że ruch nie tylko poprawia sylwetkę, ale także samopoczucie. Do tego postanowienia każdy powinien podejść indywidualnie. Typowe „zwierzaki kanapowe”, którym aktywności fizyczna nigdy nie była zbyt bliska, mają szczególnie trudne zadanie, bo zapał często mija bardzo szybko. Dlatego do tego postanowienia trzeba podejść strategicznie. Przede wszystkim – spróbuj zainwestować jakieś środki już wcześniej. Niekoniecznie musi być to nowa bluza do biegania, która za chwilę wyląduje na dnie szafy. Dobrym pomysłem może być karnet na siłownię, fitness lub zapisanie się do grupy Nordic Walking. Spróbuj także powiedzieć o nowym postanowieniu swoim bliskim i przyjaciołom. Jeśli zainwestujesz pieniądze oraz swoją „reputację”, łatwiej będzie Ci wytrwać. Nagradzaj się za postępy. Wyznaczaj cele: np. jeśli postanowisz chodzić dwa razy w tygodniu na fitness i nie opuścisz ani jednych zajęć przez miesiąc – kup sobie coś, co sprawi Ci przyjemność.

Zadbaj o siebie!

W codziennym pośpiechu i nadmiarze obowiązków, często zapominamy o swoim zdrowiu. Nowy Rok, to idealny czas podjęcie postanowienia, że zadbasz o swoje zdrowie. Nie czekaj, aż pojawią się pierwsze sygnały świadczące o przewlekłej lub poważnej chorobie. Szybkie wykrycie niepokojących zmian w organizmie, pozwoli zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze i uchronić cię przed nią. Wraz z Nowym rokiem idź się do lekarza i wykonaj podstawowe badania. Zastosuj środki zapobiegawcze i na wizytę lekarską umów się jeszcze przed zakończeniem roku. Zdecydowanie poczujesz się lepiej, kiedy będziesz wiedział, że ze spokojem i w zdrowiu możesz realizować kolejne plany.

Podejmij decyzję o planie… na coś wielkiego!

Podejmij długoterminowe wyzywanie i wraz z Nowym Rokiem zacznij realizować plan dotyczący spełnienia Twojego największego marzenia. „Coś wielkiego” nie musi być zrealizowane w nadchodzącym roku, ważne jednak, abyś powoli, punkt za punktem zbliżała się do celu. To Twoje marzenia, więc decydujesz co to będzie. Podróż dookoła świata? Zrealizowanie nieosiągalnych do tej pory ambicji zawodowych? A może zmiana zawodu, którego wykonywanie zawsze było największym marzeniem? Niech nadchodzący rok będzie początkiem wielkich, pozytywnych zmian!

Wielu z nas przekonało się, że realizacja postanowień noworocznych nie jest łatwa. Pomimo wcześniejszych porażek – nie poddawaj się! Wyjdzie Ci to tylko na zdrowie!

Powiązane wpisy