Jak znaleźć motywację do aktywności fizycznej zimą?

Jesień i zima to nie dla wszystkich dobry czas na ćwiczenia fizyczne. Część z nas na zimne miesiące zamyka się w domu i nie zawsze ma ochotę na ruch. Na zewnątrz temperatury są coraz niższe a dni krótsze. Taka atmosfera nie sprzyja aktywności a z powodu braku słońca i światła – mamy mniej energii na cokolwiek. Jak znaleźć w sobie motywacje do aktywności fizycznej zimą?

To, że aktywność fizyczna dobrze wpływa na zdrowie, sylwetkę i witalność życiową, wie każdy. O ile łatwiej nam przekonać się do ćwiczeń wiosną i latem, tak zima najchętniej siedzimy przed telewizorem i czekamy na przypływ energii. Sytuacja jest odwrotna – energia sama nie przyjdzie, ale jeśli wydobędziesz z siebie trochę chęci, Twoja chęć do życia znacznie się zwiększy.

Reklama

Wiosna to czas cieszenia się figurą

Pomyśl o tym, że poświęcając trochę czasu na aktywność fizyczną zimą, nie będziesz musiała „nadrabiać” wiosną. Wiosna to już będzie czas czystej przyjemności z możliwości ćwiczeń i cieszenia się pogodą. Ćwiczenia zimą pozwolą Ci zachować formę i w ciepłe miesiące wystartować z całkiem dobrym zapleczem kondycyjnym.

Ćwicz w towarzystwie

Ruch na świeżym powietrzu połącz z przyjemnością. Wybierając się na spacer lub marsz, zabierz ze sobą koleżankę. To będzie świetna okazja, żeby porozmawiać a jednocześnie dotlenić organizm i rozruszać mięśnie. Ruch połącz także z pożytecznym – na spacer zabierz swojego psa. Z pewnością doceni możliwość pobiegania w śniegu.

Bierz udział w wydarzeniach sportowych

… i to nie jako obserwator, ale uczestnik. Biegi uliczne, grupowe marsze nordic walking odbywają się cały rok. Wyznacz sobie cel startu w takim wydarzeniu. Jeśli postanowisz, że dotrzesz na metę, będziesz musiał potrenować.

Wyznacz cel i obserwuj postępy

Zastanów się co chcesz uzyskać ćwicząc. Zrzucić parę kilo, zredukować kilka centymetrów a może po prostu poprawić kondycję? Wyznacz sobie realny cel i dąż do niego. Jeśli zobaczysz pierwsze efekty, Twoja motywacja znacznie wzrośnie a osiągnięcie celu spowoduje chęć wyznaczenia sobie kolejnego.

Myśl o aktywności jak o źródle energii

Aktywność fizyczna zimąNajtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok. Zobaczysz, że Twój poziom energii znacznie wzrośnie już po pierwszym treningu. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym bardziej będzie Ci się chciało nie tylko uprawiać sport, ale także po prostu żyć: spotykać się z ludźmi, pracować i poświęcać czas rodzinie.

Nagradzaj się za zmotywowanie

Ćwiczysz już od dwóch tygodni i walczysz dzielnie ze swoją niechęcią? Nagródź się! Spraw sobie nowe spodnie lub bluzę do ćwiczeń. Nowy element odzieży sportowej w garderobie może Cię dodatkowo zmotywować do działania.

Znajdź formę aktywności dla siebie

To bardzo ważne. Odpowiednia forma aktywności sprawi, ze na trening będziesz wychodzić z przyjemnością. Ważne jest także urozmaicenie. Być może to, co wcześniej wydawało Ci się torturą, okaże się tym, co lubisz najbardziej. Wbrew pozorom, zimą można naprawdę znaleźć wiele form ruch. Może to być zwykły spacer lub marsz, mogą to być także zimowe szaleństwa na nartach lub snowboardzie.

Nie wiesz od czego zacząć? Zacznij od rozmowy z aktywną osobą

Do aktywności często trudno się zmotywować, bo nie wiemy od czego zacząć albo jak prawidłowo wykonać ćwiczenie, które wydaje się odpowiednie lub interesujące. Znajdź wtedy kogoś kto się na tym zna i popytaj o szczegóły. Być może rozmowa z kimś, dla kogo aktywność zimą jest chlebem powszednim da Ci dodatkową motywację.

Powiązane wpisy