Ruch na świeżym powietrzu – wybierz coś dla siebie!

Aktywność fizyczna to kluczowy element życia pozwalający zachować zdrowie i dobrą kondycję. Niestety, zmiany cywilizacyjne nie sprzyjają ruchowi – szczególnie na świeżym powietrzu. Coraz więcej z nas zdaje sobie sprawę z tego, że aktywny tryb życia to dobra sylwetka, lepszy stan zdrowia i lepsze samopoczucie.

Ruch na świeżym powietrzu? Same korzyści!

Im dalej wstecz, tym ludzie więcej korzystali z ruchu na świeżym powietrzu. Obce im były znane i popularne dziś sporty, jednak z powodu braku dostępu do dzisiejszych dóbr cywilizacyjnych – ruch był ściśle związany z codziennym życiem. Praca w polu, poruszanie się pieszo dotyczyło większości ludzi i choroby, które dotykają ludzi w dzisiejszych czasach, rzadko pojawiały się wtedy. Obecnie większość z nas prowadzi siedzący tryb życia, nawet dzieci. Praca przed komputerem, długie godziny obowiązków zawodowych nie skłaniają nas do zażywania ruchu na świeżym powietrzu. Czujemy się często zmęczeni i ospali. Dlatego ruch na świeżym powietrzu może być ratunkiem nie tylko dla zdrowia, ale także dla dobrego samopoczucia. Co możesz zyskać?

Reklama

– lepszą kondycję, która przełoży się na sylwetkę.

– dobry humor, bo dzięki dotlenieniu organizmu otrzymasz nowy zastrzyk energii.

– zmniejszą się szanse zapadnięcia na choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, otyłość, choroby serca.

Co ryzykujesz rezygnując z ruchu na powietrzu?

Przede wszystkim, narażasz się na wiele chorób. Otyłość to przyjaciel siedzącego trybu życia. Im dłużej tkwimy w „bezruchu” tym trudniej jest nam się podnieść a nasz organizm jest w coraz gorszej kondycji. Istnieje także zjawisko niedotlenienia organizmu. Nasze komórki potrzebują codziennej dawki tlenu. Nie dostarczając im tego składnika, naczynia krwionośne staja się słabsze a układ oddechowy coraz mniej wydolny. Na siedzącym trybie życia nie korzysta także nasza uroda, bo brak ruchu to przyspieszony proces starzenia się organizmu.

Co możesz wybrać?

Ruch nie musi być dużym wysiłkiem dla organizmu. Jeśli dawno się nie ruszałeś, wybierz taką formę, która doda Ci energii i nie zniechęci do dalszych kroków. Od czego zacząć?

ruch_na_powietrzuSpacery – zabierz (lub kup sobie) psa, który będzie motywował Cię do codziennych spacerów. Jeśli nie chcesz lub nie masz możliwości zapewnienia domu czworonogowi, znajdź w sobie inną motywację. Dobrze jest spotkać się podczas spaceru ze znajomym, wtedy czas miło Wam upłynie na rozmowie, a organizm się dotleni.

Marsz – chcesz schudnąć i nie wiesz od czego zacząć? Zacznij od maszerowania na świeżym powietrzu. Zobaczysz, że jak wrócisz do domu będziesz miał o wiele więcej energii. Z czasem szybki spacer może przestać Ci wystarczyć, a to otworzy Ci drogę do innych możliwości ruchu.

Nordic Walking – dla tych, którym spacery przestały już wystarczać. Nordic Walking wiąże się z zakupem sprzętu, dlatego zanim zaczniesz maszerować na dobre – pożycz sprzęt i zobacz czy jest to aktywność dla Ciebie.

Bieganie – nie każdy to lubi i nie każdy powinien. Bieganie może wiązać się z kontuzjami oraz urazami stawów. Wszyscy, którzy się zarazili tym sportem, dziś najczęściej nie wyobrażają sobie bez niego życia. Do biegania potrzebne są dobre buty i można zaczynać. Jeśli Twoja kondycja nie jest najlepsza – zacznij od spokojnych treningów, które bardziej polegają na maszerowaniu z elementami biegania.

Siłownia miejska – coraz więcej miast umożliwia mieszkańcom dostęp do siłowni na świeżym powietrzu. Jest to świetna alternatywa dla tych, którzy lepiej się czują, kiedy ćwiczą na zewnątrz. Ćwiczenia na siłowni – czy to tej na powietrzu czy też w klubie nie powinny być nieprzemyślane. Po pierwsze dlatego, że łatwo można zrobić sobie krzywdę, po drugie – chaotyczne ćwiczenia nie przyniosą oczekiwanego skutku.

Rower – fajny sposób na dotlenienie organizmu i przyjemny sposób spędzania czasu. Rower nie obciąża stawów i pomimo tego, że nie czujemy szczególnego wysiłku, jest bardzo dobry dla sylwetki. Rower to świetny środek transportu. Może warto zrezygnować z samochodu i autobusu?

Zatem nie ma na co czekać – czas coś postanowić (to możliwe nie tylko w Nowym Roku)

Powiązane wpisy