O czym pamiętać po poddaniu się korekcji nosa?

Korekcja nosa to popularny zabieg, któremu chętnie poddają się ludzi wszelkich nacji i ras. Ze względu na dużą ilość wykonywanych rocznie zabiegów, przylgnęła do niego łatka zabiegu łatwego do przeprowadzenia i nie wiążącego się z żadnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Właściwie przeprowadzona korekcja nosa rzeczywiście jest zabiegiem względnie bezpiecznym, jednak w pewnym stopniu, to od pacjenta zależy jaki będzie finalny efekt operacji i czy nie dojdzie do powikłań. O czym pamiętać po poddaniu się korekcji nosa?

Wielu pacjentów odczuwa znaczny dyskomfort po operacji plastycznej nosa, jednak zdecydowana większość z nich twierdzi, że korzyści uzyskane dzięki zabiegowi przewyższają tę niedogodność. Podczas konsultacji warto zadawać jak najwięcej pytań dotyczących samego przebiegu operacji, jak i wskazań pooperacyjnych. Musimy pamiętać, że stosowanie się do zaleceń lekarskich ma wpływ na finalny efekt operacji. Korekcja nosa to skomplikowany zabieg, wymagający od chirurga wiele finezji, wyobraźni i kompetencji, jednak bez współpracy ze strony pacjenta, efekty mogą nie być tak zadowalające.

Reklama

Doceniaj czas i uzbrój się w cierpliwość

Przez kilka lub kilkanaście dni po zabiegu, prawdopodobnie będziesz odczuwać umiarkowany ból, będziesz mieć siniaki i obrzęk w okolicy nosa i oczu. Choć po kilkunastu dniach będziesz mógł już wrócić do pracy i codziennych zajęć, to na ostateczny efekt operacji przyjdzie Ci poczekać około roku. Dopiero po tym czasie można ostatecznie ocenić finalny wygląd nosa.

Opiekuj się swoimi siniakami i obrzękami

Nos to niezwykle wrażliwe miejsce na obrzęki i siniaki. Większość pacjentów musi się z nimi liczyć, choć oczywiście u części z nich siniaki nie są tak widoczne jak u innych. Zapytaj lekarza w jaki sposób możesz pomóc sobie w szybszym zniknięciu. Czasem lekarz może zasugerować Ci stosowanie zimnych okładów.

Stosuj środki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami lekarza

Po operacji możesz odczuwać ból i dyskomfort, którego można pozbyć się zażywając środki przeciwbólowe. Nie bierz ich jednak bez konsultacji z lekarzem i przyjmuj ustaloną wcześniej dawkę oraz rodzaj leku. Popularne leki przeciwbólowe mają także właściwości przeciwzapalne, więc mogą pomóc pozbyć się nie tylko bólu, ale także obrzęku.

Unikaj wstrząsów i urazów

Nos przez jakiś czas będzie wrażliwy. Unikaj uderzenia w twarz lub nadmiernych podskoków, szczególnie w pierwszych miesiącach po operacji. Jeśli przydarzy Ci się uraz – skontaktuj się z lekarzem, który przeprowadzał zabieg. Być może konieczne będzie skontrolowanie urazu.

Odpoczynek i relaks

Szczególnie w pierwszym okresie staraj się dużo odpoczywać. Nie oznacza to, że musisz leżeć wyłącznie w łóżku i w tym czasie zamartwiać się swoim stanem. Przede wszystkim, dbaj o komfort psychiczny. Stres nie pomoże Ci w szybkim powrocie do zdrowia. Czytaj książki, słuchaj ulubionej muzyki, a nawet pozwól sobie na obejrzenie ulubionego serialu.

Odwiedzaj Lekarza podczas wszystkich umówionych wizyt kontrolnych

Powikłania to rzadkość przy tym zabiegu, szczególnie jeśli stosujesz się do zaleceń lekarskich. Bądź na wszystkich ustalonych wizytach kontrolnych. To da ci pewność, że gojenie się przebiega prawidłowo i nie musisz obawiać się żadnych komplikacji.

Korekcja nosa to zabieg, który przeszło już kilka milionów ludzi na całym świecie. Wiąże się z ryzykiem, komplikacjami a nawet niezadowoleniem. Przygotowanie psychiczne, merytoryczne i mentalne pacjenta pozwala mu potem szybko cieszyć się efektami. Oprócz powyższych, na operację przyjdź z dobrym nastawieniem i realnymi oczekiwaniami. Wtedy z pewnością wszystko się ułoży, a Ty już wkrótce będziesz mógł cieszyć się nowym nosem.

Powiązane wpisy