Wszyscy mamy nosy. Jednak nie wszyscy lubimy lub akceptujemy ich kształt i wielkość. Niektórzy czują, że ich nos zwyczajnie nie pasuje do twarzy, a Ci najbardziej zdeterminowani poddają się operacji plastycznej. Dlaczego kształt nosa jest tak ważny i tak trudno nam zaakceptować jego niedoskonałość?
Nos – centralna część twarzy
Ukrycie nosa nie jest możliwe. Niemal każdą inną niedoskonałość możemy w jakiś sposób zakryć lub optycznie skorygować. Duży, widoczny nos od razu rzuca się w oczy. Drobne niedoskonałości w kształcie nosa możemy spróbować skorygować z pomocą makijażu, jednak wymaga to umiejętności i uwagi. W przeciwnym wypadku możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.
Rodzaje nosów i przypisywanie im cech charakteru
Rozróżnia się kilkanaście kształtów nosów, a ich cechy charakterystyczne mają świadczyć o niektórych cechach charakteru. Najciekawsze kształty to:
Nos zadarty – mały zadarty nosek jest marzeniem wielu osób, jednak podobno, osoby posiadające taki typ nosa mają osoby nie do końca dojrzałe emocjonalnie.
Nos bulwiasty – duży i przyciągający uwagę. Nos bulwiasty jest proporcjonalnie większy niż reszta twarzy. Zwraca się na niego uwagę, a jego posiadacze podobno są apodyktyczni i nietaktowni.
Nos orli -przypominający kształtem dziób orła. Nos orli może wyglądać atrakcyjnie, jeśli nie jest zbyt duży. Osoby o taki kształcie nosa zwykle są opanowani.
Nos jastrzębi – przyciąga uwagę, końcówka nosa skierowana jest ku dołowi. Z tego typu nosa nie zawsze są zadowoleni jego właściciele i bywa, że poddają się operacji plastycznej. Osoby posiadający ten kształt nosa podobno maja dystans do siebie i duże poczucie humoru.
Nos prosty – czyli niemal idealny i symetryczny. Właściciele tego typu nosów są zazwyczaj ambitni i dużo wymagający od siebie i życia.
Akceptacja to podstawa!
Właściciele ładnych, nie rzucających się w oczy nosów rzadko przywiązują do nich wagę. Po prostu są elementem twarzy na który nie zwracają uwagi. Problem pojawia się, kiedy nos odbiega od przyjętego wzoru lub kanonu piękna. Pierwsze niezadowolenie ze swojego nosa najczęściej pojawia się w wieku nastoletnim. Osoby dopiero wchodzące w dorosłość maja tendencje do przypisywania wyglądowi nadmiernej wartości. Dlatego wszelkie odstępstwa od przyjętych norm powodują osłabienie samopoczucia. Zwykle z czasem akceptujemy swój wygląd, jednak nie zawsze. Zbyt duży lub niezgrabny nos może powodować obniżone samopoczucie i problemy w kontaktach z innymi ludźmi.
Co zrobić, kiedy niezgrabny nos zatruwa nam życie?
Współczesne możliwości w zakresie chirurgii plastycznej pozwalają na korektę kształtu nosa. Operacje plastyczne nosa i uszu są przeprowadzane na pacjentach obu płci. Z powodu dużego, niezgrabnego nosa kompleksy mają zarówno kobiety jak i mężczyźni i równie często poddają się korekcji nosa w gabinecie chirurga plastyka. Proces zmiany kształtu nosa zaczyna się od konsultacji z chirurgiem, który opisuje poszczególne etapy operacji oraz ustala z pacjentem ostateczny kształt nosa. Przygotowanie pacjenta i konfrontacja jego oczekiwań z rzeczywistością jest niezwykle ważna. Chirurg plastyk może odmówić wykonania zabiegu, jeśli uzna, że oczekiwania pacjenta są nierealne. Operacja korekcji nosa odbywa się najczęściej w pełnym znieczuleniu. Przez około dwa tygodnie po operacji mogą utrzymywać się zasinienia i obrzęk. Ostateczny kształt nosa widoczny jest dopiero po około roku od wykonania zabiegu. Zabieg korekcji nosa jest zabiegiem trwałym. Decyzja o poddaniu się operacji powinna być gruntowanie przemyślana.