Korekcja nosa – kilka najpopularniejszych mitów

Korekcja nosa to dość popularny zabieg z zakresu chirurgii plastycznej. Dość często operacja mająca skorygować estetyczny aspekt połączona jest zabiegiem korekty przegrody nosowej. Wiele osób zastanawia się czy zabieg jest bolesny i po jakim czasie od operacji mogą wrócić do normalnego funkcjonowania.

Kandydaci do zabiegu korekcji nosa

Do operacji korekcji nosa najczęściej zgłaszają się pacjenci z widoczną, charakterystyczna cechą nosa. Najczęściej jest to garb lub zbyt duży w stosunku do twarzy nos, który przyciąga uwagę. Zdarza się, że do operacji zgłaszają się osoby, który chcą skorygować krzywą przegrodę nosową utrudniającą oddychanie, a przy okazji poprawić kształt nosa. Czasami do gabinetów chirurgów plastycznych zgłaszają się osoby, których nos ma obiektywnie dobry kształt, jednak nie odpowiada właścicielowi. W takich sytuacjach zdarzają się nierealne oczekiwania.

Reklama

Zadaniem lekarza wtedy jest skonfrontować oczekiwania pacjenta z rzeczywistością, ponieważ zabieg operacji nosa jest zabiegiem nieodwracalnym. Pacjenci z nierealnymi oczekiwaniami często nie są kwalifikowani do zabiegu. Brak kwalifikacji może także dotyczyć pacjentów, którzy chcą zmienić nos nie dla siebie, a dla kogoś lub oczekuje, że korekta nosa całkowicie odmieni jego życie.

Mity o zabiegu

Wiele osób obawia się zabiegu ze względu na ból i długo utrzymujący się obrzęk. To prawda, że zabieg korekcji nosa jest zabiegiem po którym przez jakiś czas widoczny jest obrzęk. Okolica nosa jest dość wrażliwa, dlatego widoczne zasinienie może utrzymywać się przez kilkanaście dni, jednak w tej kwestii wiele zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Osoby zastanawiające się nad poddaniem operacji plastycznej nosa często przeraża fakt, że ostateczny kształt nosa widoczny jest dopiero po roku od zabiegu. To prawda, ale nie oznacza to, że nos przez ten rok jest zasiniony lub widocznie spuchnięty. Utrzymuje się delikatny obrzęk, najczęściej niewidoczny dla postronnego obserwatora. Nos „ma czas” aby nabrać ostatecznego kształtu. W zależności od rodzaju ingerencji, zasinienie i duży obrzęk może utrzymywać się do 14 dni. Po tym czasie właściwie można wrócić już do normalnego funkcjonowania. Przez pierwsze 14 dni nos powinien odpoczywać i trzeba unikać jego wycierania, wydmuchiwania lub dotykania.

Korekcja nosa wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Jak każda ingerencja chirurgiczna wiąże się z bólem, jednak zwykle jego intensywność można opanować środkami przeciwbólowymi. Trudno określić, jak bolesny jest to zabieg ponieważ każdy człowiek ma inny próg bólu. Jakie są różnice można zaobserwować na forach internetowych, gdzie jedni pacjenci skarżą się na intensywny ból, natomiast inni twierdzą, że prawie nie odczuwają skutków operacji a ich wyobrażenia na temat bolesności były znacznie gorsze.

Korekcja nosa

Wśród potencjalnych pacjentów krąży czasem także pogląd, że po operacji nosa zmienia się głos. Jeśli jest to korekta wyłącznie estetyczna – nie ma takiej możliwości. Czasem jest wrażenie zmiany głosu, ale tylko w przypadku osób,które miały krzywą przegrodę. Po korekcie, drogi oddechowe pozostają udrożnione, dlatego pacjent właściwie zaczyna mówić swoim normalnym głosem.

Nie jest prawdą, że nos musi zostać połamany w trakcie zabiegu. W niektórych, bardzo specyficznych przypadkach jest to konieczne, jednak dzisiejsze techniki operacyjne rzadko wiążą się z tak zdecydowanymi krokami.

Wokół operacji plastycznych nosa krąży wiele opinii. Zwykle biorą się one z niewiedzy lub strachu.

Najlepszym źródłem informacji na temat korekcji nosa jest zawsze lekarz, który wyjaśni wszystkie wątpliwości i wskaże realne zagrożenia. Zanim się zdecydujesz lub już na starcie zrezygnujesz – udaj się na konsultację. Wtedy będziesz mógł podjąć wyważoną i słuszną decyzję.

Powiązane wpisy