Pracujące mamy – jak wrócić do pracy i nie zwariować?

Internet to miejsce, w którym może wypowiedzieć się każdy. Dotyczy do portali, forów internetowych lub blogów. W wielu miejscach można znaleźć artykuły oraz burzliwe dyskusje traktujące o tym, czy i kiedy matki powinny wrócić do pracy i czy jest to słuszna decyzja czy może niekoniecznie. Poniżej znajdziecie kilka których udzielają pracujące mamy oraz zaczerpniętych myśli przewodnich o tym, jak wrócić do pracy mając dzieci i nie dać się zwariować.

Pracujące mamy – organizacja czasu

No cóż. W tym wypadku, im większe zdolności organizacyjne (nabyte lub wrodzone) tym lepiej. Z opinii zaczerpniętych z for i artykułów wynika, że bez dość szczegółowego planu dnia trudno zrobić cokolwiek. Jest też dobra wiadomość: kobieta przez rok macierzyńskiego (jeśli go wykorzystuje) ma czas na to aby przystosować się do nowej rzeczywistości. Pojawienie się w domu dziecka zawsze jest wydarzeniem i wiąże się z absolutnym przeorganizowanie swojego czasu. Pierwszy rok jest kluczowy, ponieważ w tym czasie maluch szczególnie wymaga i potrzebuje opieki. Potem jest już łatwiej a czas pozwala nam się przystosować do nowych warunków, a jeśli zamierzamy po roku wrócić do pracy – mamy czas na to, aby rozplanować dzień i podzielić się obowiązkami z partnerem.

Reklama

Bez presji

Wiele pracujących matek zbyt wysoko stawia sobie poprzeczkę: chce być idealna matką, perfekcyjną gospodynią i dobrym pracownikiem. Doby oraz naturalnych możliwości nie jesteśmy w stanie „rozciągnąć”. Dlatego warto dać sobie przyzwolenie na popełnianie błędów. Zbyt wysokie wymagania wobec siebie mogą w końcu doprowadzić do frustracji i zniechęcenia a na tym z pewnością ucierpi mama oraz reszta rodziny.

Powrót do pracy

Daj sobie czas na odpoczynek

Każdy potrzebuje odpocząć. Matki także (albo szczególnie). Jeśli pracujesz zawodowo, starasz się być jak najlepszą mamą dla swoich dzieci – nagródź swoje starania od czasu do czasu. Odpoczynek nie oznacza od razu miesięczne wakacje na piaszczystych plażach. Zrób sobie od czasu do czasu przyjemność i wyjdź z koleżanka na kawę, zapisz się na fitness lub po prostu wybierz się na spacer. Świeży umysł i względnie wypoczęte ciało pozwoli ci się cieszyć swoją rodziną i pozwoli na łatwiejsze sprostanie wszystkim codziennym obowiązkom.

Dziel się..

…obowiązkami. I to niezależnie od tego czy tata Twoich dzieci to także Twój partner życiowy. Ojciec Twoich dzieci to też rodzic, dlatego jego udział w codziennych obowiązkach pozwoli Wam obojgu pracować i cieszyć się życiem rodzinnym/ swoim życiem. Niekoniecznie ustalajcie sztywno obowiązki – jednego dnia możesz zrobić to, co on zwykle robi codziennie (bo np. godziny pracy mu na to pozwalają). Wsparcie daje poczucie wspólnoty i zdecydowanie oddala widmo frustracji.

Jeśli nie ta praca, to inna…

Powrót do pracy, szczególnie jeśli akurat minęło cię kilka lat życia zawodowego, nie należy do najprostszych. Rynek pracy bardzo dynamicznie się zmienia i o ile nie masz możliwości powrotu do swojej dawnej firmy, znalezienie nowej pracy nie jest wcale takie proste. Spróbuj pomyśleć o tym, jak o nowej, otwierającej się przed tobą możliwości. Być może jest coś co zawsze lubiłaś robić, ale życie skierowało Cię na zupełnie inne tory? To może nie być łatwa droga, jednak finalnie może przynieść ci nie tylko pieniądze, ale też sporo radości i satysfakcji.

Sytuacja życiowa lub zwykłe ambicje często zmuszają kobiety do szybkiego powrotu do pracy. Najważniejsze aby kobieta potrafiła sama wypracować tryb w jakim będzie funkcjonować. Początki zawsze są trudne, ale czy znacie matkę, która nie poradziłaby sobie z największymi trudnościami?

źródła:

kobieta.onet.pl | https://parenting.pl | http://www.edziecko.pl | http://www.matkapracujaca.pl/ | http://www.wysokieobcasy.pl

 

Powiązane wpisy