Znamiona barwnikowe – nie lekceważ ich, szczególnie latem!

Znamiona barwnikowe – nie lekceważ ich, szczególnie latem!

Wakacyjny okres i przyjemna pogoda sprawiają, że chętniej spędzamy więcej czasu na zewnątrz i opalamy się. Niemniej jednak, w świetle niepokojących doniesień na temat negatywnego wpływu promieniowania słonecznego na nasze ciało, coraz częściej zastanawiamy się, czy powinniśmy nadal korzystać z opalania. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że promienie UV mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Przede wszystkim, nasza skóra narażona na nadmierną ekspozycję na słońce staje się podatna na oparzenia słoneczne. Oparzenia nie tylko są bolesne, ale również zwiększają ryzyko wystąpienia poważniejszych problemów, takich jak czerniak. Co więcej, promieniowanie UV przyspiesza proces starzenia się skóry, powodując powstawanie zmarszczek, plam starczych i utratę elastyczności. Dlatego podczas opalania ważne jest odpowiednie zabezpieczanie znamion barwnikowych przed nadmiernym działaniem promieniowania słonecznego.

Niewinne opalanie czy poważne konsekwencje

Choć estetyczny efekt opalonej skóry wydaje się zachęcający, powinniśmy zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń. Poparzenia słoneczne to bolesne doświadczenie, które może prowadzić do pęcherzy, łuszczenia się skóry i poważnych uszkodzeń. W dłuższej perspektywie, nadmierne narażenie na promieniowanie UV zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka i innych rodzajów raka skóry. To niebezpieczeństwo jest szczególnie istotne dla osób o jasnej karnacji lub z historią oparzeń słonecznych.

Reklama

Ponadto, pamiętaj, że słońce może przyczynić się do wystąpienia stanu bezpośredniego zagrożenia dla życia. Stanem tym jest udar cieplny. Gdy narażamy ciało na ekstremalne temperatury i brak odpowiedniego nawodnienia, nasz organizm może nie być w stanie skutecznie regulować temperatury wewnętrznej. Prowadzi to do groźnych konsekwencji. Objawy udaru cieplnego obejmują szereg objawów. Takich jak silne bóle głowy, nudności, dezorientację i nawet utratę przytomności. Jest to stan, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Znamiona barwnikowe, wiesz ile ich posiadasz?

Nasza skóra zazwyczaj posiada małe plamki, które mogą być płaskie lub lekko wypukłe. Mają one kolor od jasnego brązu do ciemnobrązowego i są nazywane znamionami. Te znamiona składają się z grup melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję barwnika w skórze. Przeważająca większość znamion jest uwarunkowana genetycznie. Przeciętny Polak posiada od 15 do 25 znamion barwnikowych, przy czym osoby o jasnej karnacji często mają ich większą liczbę.

Nadmierna ekspozycja na słońce w okresie dzieciństwa może skutkować większą ilością znamion barwnikowych. U dzieci znamiona mają tendencję do powolnego powiększania się, proporcjonalnie do wzrostu danego obszaru ciała, na którym się znajdują. Jednak u osób powyżej 35 roku życia nie powinny już pojawiać się nowe znamiona. Na skórze osób w tym wieku mogą pojawić się inne zmiany. Takie jak piegi czy plamy soczewicowate, które nie są typowymi znamionami. W przypadku pojawienia się nowego znamienia, które wygląda jak znamię barwnikowe, należy skonsultować się z dermatologiem, ponieważ może to być objaw nowotworu skóry, takiego jak czerniak.

Jakie wyróżniamy typy znamion?

znamiona-barwnikowe

Większość znamion barwnikowych jest nieszkodliwymi zmianami skórnymi. Charakteryzują się one zazwyczaj symetrycznym kształtem, leżą na powierzchni skóry lub są lekko wypukłe. Mają gładkie i regularne kontury, jednolity kolor, a ich średnica jest mniejsza niż średnica gumki od ołówka. Czasami na ich powierzchni można zauważyć włoski. Większość tych zmian pozostaje łagodna przez całe życie i nie wymaga żadnych działań poza regularną obserwacją. Nie ma konieczności usuwania takich znamion.

Na skórze czasami można zauważyć znamiona atypowe, które są łagodnymi zmianami, ale ich wygląd może wzbudzać podejrzenie czerniaka. Charakteryzują się one asymetrią i nieregularnymi krawędziami, a ich kolor jest niejednolity. Mogą mieć średnicę większą niż 6 mm. Takie zmiany często pojawiają się w okresie dojrzewania. Większość z nich pozostaje łagodna przez całe życie, ale u osób posiadających dużą liczbę atypowych znamion istnieje zwiększone ryzyko rozwoju czerniaka. Dlatego już w okresie dojrzewania ważne jest regularne poddawanie się kontrolom dermatologicznym. W przypadku podejrzeń o wczesne stadium czerniaka należy usunąć podejrzane zmiany.

Chroń znamiona barwnikowe przed słońcem!

Nasza genetyka odpowiada za pojawianie się znamion barwnikowych i nie jest możliwe zapobieganie ich występowaniu. Jednak poprzez unikanie ekspozycji na słońce i odpowiednią ochronę skóry możesz zmniejszyć ryzyko powstawania nowych znamion oraz przekształcenia istniejących w potencjalne zmiany nowotworowe.

Promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez słońce jest klasyfikowane na trzy typy: UV-A, UV-B i UV-C. Promieniowanie UV-A dociera do powierzchni skóry i powoduje powstawanie opalenizny poprzez produkcję melaniny. Niestety, ma ono również zdolność do uszkadzania włókien kolagenu i elastyny, co prowadzi do fotostarzenia się skóry. Dodatkowo, może przyczynić się do rozwoju zmian nowotworowych. Promieniowanie UV-B pobudza produkcję witaminy D w skórze, ale nadmiar może spowodować oparzenia słoneczne i reakcje alergiczne. Aby właściwie chronić się przed słońcem, ważne jest odpowiednie przygotowanie. Nawet w pochmurne dni należy chronić skórę przed promieniowaniem UV.

Usuwanie znamion barwnikowych

Znamiona barwnikowe, pieprzyki lub łagodne guzki umiejscowione w widocznych miejscach często stanowią powód do kompleksów i są źródłem obniżonego samopoczucia. Jednocześnie zmiany skórne schowane pod ubraniem, często narażone są na otarcia odzieży lub kontakt z kosmetykami i detergentami. W takiej sytuacji rozsądnym wyjściem jest poddanie się zabiegowi usunięcia zmian barwnikowych. Technika operacyjna dobierana jest do rodzaju usuwanej zmiany, a jej szczegóły ustalisz w trakcie konsultacji. Zwykle wystarczy znieczulenie miejscowe, a zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Powiązane wpisy