Walentynki – jakie zwyczaje panują w różnych krajach w tym dniu?

Walentynki. Święto przez jednych uwielbiane i wyczekiwane, a przez drugich kojarzące się wyłącznie z tandetą i niedojrzałym pojmowaniem miłości. Z witryn sklepowych już od dwóch tygodni wyglądają serduszka oraz kupidyny a kolor czerwony jest wszechobecny. W Polsce Walentynki obchodzi się od niedawna i wydaje się, że w dużym stopniu przejęliśmy amerykański styl obchodzenia święta zakochanych.

Historia Walentynek

Jak podaje Wikipedia, Walentynki obchodzone są w Europie Zachodniej oraz Południowej od czasów średniowiecza. Zarówno Europa Północna jak i wschodnia dołączyła do obchodzenia tego święta znacznie później. Święto ma katolickiego patrona, jednak często wiązane jest z postaciami mitologii rzymskiej takimi jak Eros lub Kupidyn. W Polsce Walentynki zaczęliśmy obchodzić dopiero w latach 90-tych XX wieku. Przez część społeczeństwa, święto uważane jest za wzór amerykanizacji i konsumpcyjnego podejścia do życia.

Reklama

Świat wydaje się być coraz mniejszy, przez to obyczaje w dużym stopniu przenikają do różnych kultur. Globalizacja jest wszechobecna i wydaje się, że prawie w każdym zakątku świata 14 lutego można zobaczyć czerwone serduszko. Najbardziej popularny i znany także u nas sposób obchodzenia Walentynek, to chyba styl amerykański. Najczęściej oprócz kolacji lub prezentu wręczonego ukochanej osobie, znajomi obdarowują siebie nawzajem drobnymi upominkami lub wręczają sobie kartki.

Walentynki w Malezji

Choć Malezja, to kraj gdzie przeważa islam, obchodzenie Walentynek nie jest zabronione. Od lat panuje tam zwyczaj, polegający na tym, że pary skuwane są kajdankami i muszą w ten sposób funkcjonować przez cały tydzień. Ci najbardziej wytrwali otrzymują nagrodę pieniężną i… udowadniają swoją miłość.

Walentynki w Japonii

W Japonii, Walentynki to dzień w którym obdarowywani są Panowie przez swoje ukochane oraz inne znajome panie. Są dwa rodzaje upominków walentynkowych – przeznaczone dla ukochanego mężczyzny oraz wręczane znajomym mężczyznom. Miesiąc później w Japonii obchodzi się „Biały Dzień”, w którym to kobiety obdarowywane są przez mężczyzn.

Walentynki w Danii

Przez długie lata popularnym zwyczajem w Danii było wysyłanie przezroczystych bibułek, które oglądane pod światłem pokazywały twarz lub imię adoratora. Obecnie panuje zwyczaj wysyłania zabawnych, wierszowanych liścików. Kobieta, która odgadnie od kogo go otrzymała, na Wielkanoc zostaje obdarowana dodatkową porcją słodkości.

Dzień zakochanych we Włoszech

Walentynki we Włoszech zdominowane są przez kolor czerwony. Prezent wręczony tego dnia powinien być wyłącznie w kolorze miłości – niezależnie od tego czy to bielizna czy filiżanki. Oprócz obdarowywania się prezentami w kolorze czerwonym dochodzi zwyczaj, który zakłada, że pierwszy ujrzany przez kobietę w tym dniu mężczyzna, stanie z nią na ślubnym kobiercu.

Walentynki w Niemczech

Niemcy jako naród praktyczny, łączy przyjemne z pożytecznym i wyznaje w tym dniu zasadę „przez żołądek do serca”. W tym kraju aspekt kulinarny w tym dniu jest bardzo ważny i wiele par z dużym wyprzedzeniem rezerwuje stoliki w ulubionych restauracjach.

Podarunki na walentynki w Hiszpanii

Okazuje się, że bardziej praktyczni niż Niemcy są w tym dniu mieszkańcy Hiszpanii. Pary wręczają sobie nawzajem prezenty, jednak nie są to kwiaty lub czekoladki a praktyczne sprzęty np. zmywarki, pralki dla kobiet, a dla mężczyzn: gry, odtwarzacze muzyki lub inne gadżety elektroniczne.

Jakie jest Wasze zdanie na temat obchodzenia Walentynek? Lubicie to święto czy raczej ignorujecie i celowo nie obchodzicie w żaden sposób?

Powiązane wpisy