Najpopularniejsze dania wzięły się… z biedy. Zobacz, które to przysmaki.

Żabie udka, guacamole czy frittata – brzmi egzotycznie, luksusowo, a to tak naprawdę dania, które swoje źródła mają w trudnych dla ludzi czasach. Najpopularniejsze i najsmaczniejsze potrawy narodowe, to takie, które narodziły się w czasie biedy i przygotowywane były z tego co udało się zdobyć lub samemu wyhodować. To co dziś zachwyca świat, wczoraj było symbolem niższych warstw społecznych. Zobaczcie co to:

Fascynaci kulinariów z chęcią rozmawiają o niepopularnych potrawach przyrządzonych z nieznanych nam składników. Z drugiej strony, kto jest w stanie oprzeć się w zimowy wieczór świeżej piętce pszenno-żytniego chleba ze smalcem? Najprostsze potrawy zaczynają gościć nie tylko na restauracyjnych stołach, ale także coraz chętniej wracamy do nich w zaciszu domowego ogniska.

Reklama

Polska

Nasze rodzime potrawy to nie tylko przysmaki w ujęciu narodowym, ale także regionalnym. Daniami, które wracają do łask, a jeszcze niedawno były zapomniane są:

  • Pieróg biłgorajski – pochodzący z Lublina prawdziwy przysmak, który przyrządza się z kaszy gryczanej, sera twarogowego oraz słoniny. Całość zawija się w ciasto drożdżowe i zapieka w piecu. Tak przyrządzona babka była niegdyś bardzo popularna w tamtym regionie. Dziś często jest uwspółcześniona, jednak powrót do cudownego smaku, tego zdrowego przecież dania (no! może prócz tej słoniny) jest widoczny w restauracjach oraz wśród młodych ludzi powracających do tradycji.
  • Placki ziemniaczane – to typowe danie wywodzące się z trudnych czasów. W końcu kto z nas ich nie lubi. Współcześnie podawane z ulubionymi dodatkami i sosami.
  • Pyry z gzikiem – czyli przekładając z wielkopolskiego na nasze: ziemniaki zx twarogiem. Danie bardzo proste, ale lubiane nie tylko przez mieszkańców Poznania i okolic. Bardzo proste i tanie, doprawione solą pieprzem oraz szczypiorkiem daje niesamowite doznanie smakowe. Jest także bardzo sycące: bogate w węglowodany i białko.
  • Gołąbki – i tu wiele regionów ma swój sposób na gołąbki, ale każdy z nich zawijany jest w liść kapusty. Najbardziej popularna wersja farszu to kasza jęczmienna z dodatkiem mielonego mięsa wieprzowego. Całość w sosie pomidorowym.
  • Flaki – flaki to nic innego jak żołądki wołowe, pokrojone w drobne paski, z których przyrządza się aromatyczną zupę. Flaki wzięły się z potrzeby wykorzystania każdej części zabitej krowy. Dla wielu to dziś przysmak.
  • Kaszanka – na śląsku zwana też krupniokiem – ten ciemny przysmak sporządzany jest z kaszy, krwi i podrobów. Kolejny przykład na to, że nasi przodkowie zabijając zwierzę, starali się wykorzystać je do maksimum.

Nie tylko w Polsce wracamy do dań naszych przodków. Niektóre kraje Europy Zachodniej nie tylko od dawna kultywują danie narodowe, ale także propagują ją na wszystkich kontynentach.

Włochy

Włosi to chyba najlepsi na świecie specjaliści od promocji swojej kuchni i kultury. Ich dania narodowe są znane i sprzedawane na całym świecie. Z pewnością je znacie:

  • Pizza – czyli rodzaj placka drożdżowego podawanego z z sosem pomidorowym, serem i wybranymi dodatkami. Pizza jest ulubionym daniem nie tylko Włochów, bo podawana jest w restauracjach na całym świecie.
  • Gnocchi – czyli kluski ziemniaczane. To bardzo podobne danie do polskich kopytek, różni się od nich właściwie tylko kształtem. To proste danie robione z ziemniaków ugotowanych, mąki i jajka. Tego rodzaju kluski były częstym daniem na stołach polskich i włoskich chłopów, szczególnie wtedy, kiedy gospodyni nie chciała marnować ziemniaków pozostałych z poprzedniego dnia.

Francja

Francja to niezwykła różnorodność regionów, dlatego kuchnia jest bardzo urozmaicona, choć większość dań ma swoje źródła w biedzie:

  • Zupa cebulowa – aromatyczna zupa, przyrządzana z cebuli czyli produktu łatwo dostępnego i taniego.
  • Żabie udka i ślimaki – dziś dania luksusowe, swoja źródła mają w czasach, kiedy dostęp do mięsa był mocno ograniczony, a głód zmuszał ludzi do próbowania jedzenia innego mięsa niż znali do tej pory.

Danie wywodzące się z biedy nie do końca zawsze są dietetyczne i bogate w składniki odżywcze. Miały bowiem zaspokoić głód i dać energię. Są to jednak dania, które można urozmaicać na wiele sposobów.

Powiązane wpisy