Skóra po zimie – najczęściej występujące problemy

Nasza skóra i włosy powoli zaczynają mówić: dość! Od kilku miesięcy jesteśmy narażeni na przebywanie na mrozie lub w ogrzewanych, suchych pomieszczeniach. To z pewnością nie robi dobrze ani naszej skórze ani naszym włosom. Efekty działania tej pory roku na skórę odczuwamy chyba wszyscy. Jakie problemy skórne najczęściej dopadają nas lub nasilają się po okresie zimowym?

Skąd biorą się problemy skórne w czasie zimy?

Najważniejszą przyczyną problemów ze skórą są skoki skrajnych temperatur. Z jednej strony musimy wychodzić na zewnątrz, gdzie oprócz minusowej temperatury, pogoda atakuje nas także wiatrem, śniegiem lub deszczem. Z drugiej strony, przychodzimy do pracy lub domu, gdzie najczęściej przebywamy w ogrzewanym pomieszczeniu, w którym temperatura dochodzi nawet do dwudziestu kilku stopni. I z jednej i z drugiej strony, nasza skóra atakowana jest skrajnymi warunkami. Przebywanie na mrozie szybko wymaga stosowania kremu ochronnego,który zapobiegnie jej pęknięciom oraz pojawianiu się pękniętych naczyń. Przebywanie w pomieszczeniu ogrzewanym suchym powietrzem prowadzi do przesuszenia skóry, co skutkuje kolejnymi problemami: swędzeniem, zaczerwieniem, zszarzeniem i łuszczeniem. Ponadto, w okresie zimowym, szczególny problem mają osoby cierpiące z powodu różnych chorób skóry. Poprzez zaburzenie harmonii pomiędzy natłuszczeniem i nawilżeniem, nasza skóra ma większe skłonności do zaostrzania się stanów zapalnych.

Reklama

skóra po zimie

Problemy i choroby skórne zimą

Większość z nas odczuwa skutki zimy na własnej skórze – i to dosłownie. Najczęściej spotykane problemy i choroby skórne, które zaostrzają się zimą to:

  • Sucha skóra – zaczerwieniona, podrażniona, szara i sprawiająca wrażenie wiotkiej i cienkiej. Problem dotyczy nie tylko twarzy, ale skóry na całym ciele. Najbardziej przesuszone są najczęściej ramiona, łokcie oraz łydki. Nierzadko przesuszenie jest tak duże, że skóra się łuszczy, jest zaczerwieniona i swędzi. Odpowiednia pielęgnacja, natłuszczanie i nawilżanie skóry zimą może znacznie ograniczyć te przykre skutki, dlatego warto pamiętać o codziennych rytuałach.
  • Atopowe Zapalenie Skóry – osoby chorujące na AZS, zimą szczególnie odczuwają nasilenie choroby. Przyczyny są właściwie te same – ogrzewania oraz niskie temperatury znacznie przyspieszają wysuszenie skóry, zwłaszcza tej skłonnej do atopii.
  • Trądzik – ze względu na zaburzenia w płaszczu hydrolipidowym, zimą dużą częściej niż latem pojawiają się stany zapalne na twarzy, plecach oraz dekolcie. Zmian w żadnym wypadku nie należy przesuszać dodatkowo, ponieważ problem może się pogłębić. Należy dążyć do normalizacji wydzielania sebum oraz odpowiedniego poziomu nawilżania.
  • Łuszczyca – objawy choroby nasilają się zwłaszcza zimą nie tylko ze względu na suche powietrze, ale także na brak słońca. Osoby chorujące na łuszczyce powinny unikać także ubrań podrażniających skórę takich jak ostra wełna.

Nasze postępowanie i podejście do pielęgnacji przez całą zimę, przyniesie określone skutki na wiosnę. Choć z problemami skórnym w większym lub mniejszym stopniu boryka się większość z nas to Ci, którzy pamiętali o systematycznej pielęgnacji, dziś z pewnością mogą pochwalić się lepszym stanem skóry. Codzienna pielęgnacja powinna być dostosowana do rodzaju skóry. Nie każda twarz dobrze przyjmie smarowanie się grubą warstwą tłustego kremu. Jeśli nie wiesz, czego używać na co dzień, skonsultuj się z dermatologiem lub kosmetologiem, który pomoże dobrać odpowiednie kosmetyki i podpowie w jaki sposób pomóc skórze zarówno w czasie zimy jak i po niej.

Powiązane wpisy