Kantoplastyka – chirurgiczna zmiana kształtu oka

Oczy przykuwają naszą uwagę u drugiej osoby. Ich kolor, kształt oraz oprawa bardzo szybko rzuca się w oczy. Jednak wraz z wiekiem skóra ulega zwiotczeniu, a ofiarą procesów starzenia stają się także okolice oczu. Zabiegiem służącym poprawie napięcia dolnej powieki jest kantoplastyka. Na czym polega chirurgiczna zmiana kształtu oka i dla kogo skierowany jest ten zabieg?

Blepharoplastyka i kantoplastyka – różnice

Te dwa zabiegi – blepharoplastyka oraz kantoplastyka – mogą z pozoru wydawać się podobne. Mimo że obie te korekcje dotyczą poprawy kształtu i wyglądu oka, to ich przebieg oraz wskazania są odmienne. 

Reklama

Podczas blepharoplastyki chirurg usuwa nadmiar skóry z powieki górnej oraz dolnej. Jest to zabieg wskazany w przypadku borykania się z problemem tzw. worków pod oczami. Zdarza się, że kantoplastyka jest stosowana łącznie z blepharoplastyką, jako jej uzupełnienie. Można ją jednak przeprowadzać jako oddzielną procedurę. Na czym w takim razie polega kantoplastyka?

kantoplastyka chirurgiczna zmiana kształtu oka czy można zmienić kształt oka

Kantoplastyka, czyli jak odmłodzić wygląd oka…

Tzw. worki pod oczami nie wyglądają estetycznie, dlatego wiele pacjentów, a zwłaszcza kobiet decyduje się na ich usunięcie. Przeprowadzenie zabiegu kantopoplastyki nie tylko pozwala odmłodzić wygląd twarzy, ale również pozwala na subtelną zmianę kształtu oka. Ta korekcja sprawia, że oko nabiera świeżego i radosnego oblicza. 

Założeniem zabiegu kantoplastyki jest przywrócenie prawidłowego napięcia powieki dolnej. W efekcie zmienia się położenie zewnętrznego kącika oka, co nie jest bez znaczenia dla jego kształtu i wyglądu. Aby dolna powieka odzyskała swoje dawne napięcie, konieczne jest rozluźnienie więzadła bocznego oka i przemieszenie go do wyższego położenia oraz umocowaniu.

Kto decyduje się na ten zabieg?

Zabieg kantoplastyki jest przeznaczony zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Powodem do decyzji są najczęściej względy estetyczne oraz psychologiczne. Dużą rolę odgrywa również chęć odzyskania promiennego wyglądu, a co za tym idzie – młodszego. 

Wskazania, jakie skłaniają pacjentów do tej procedury to:

– opadanie powiek, tzw. ptoza;

– nadmiar skóry powiek (dermochalazja powiek);

– przepukliny tłuszczowe.

Kantoplastyka – przeciwwskazania do zabiegu

Aby zostać zakwalifikowanym do zabiegu, należy spełnić pewne warunki, a głównym z nich jest dobry ogólny stan zdrowia. Zasadność przeprowadzenia tej korekty należy rozważyć w przypadku, gdy pacjent choruje na nadczynność tarczycy, cukrzycę oraz choroby układu sercowo-naczyniowego. Niewskazane jest także wykonywanie kantopeksji u osób zmagających się zespołem suchego oka. 

W Klinice Czopkiewicz możesz umówić się na wizytę u lekarza chirurgii plastycznej, który oceni Twój stan skóry wokół oczu i zaproponuje odpowiednią formę korekty niedoskonałości. Na wizycie skonsultujesz, który z zabiegów korekcji powiek jest dla Ciebie wskazany – kantoplastyka, blepharoplastyka czy może oba.

Powiązane wpisy