Czego nie powinnaś robić po abdominoplastyce?

Abdominoplastyka, zwana także plastyką brzucha to poważny zabieg chirurgiczny, którego celem jest nadanie tej części ciała ładniejszego kształtu, poprzez usunięcie nadmiaru skóry, a czasem także tkanki tłuszczowej. Na operację najczęściej decydują się pacjentki, które w wyniku ciąży lub dużej utraty wagi, borykają się z problemem nadmiaru obwisłej skóry w tym miejscu. Operacja jest poważna, jednak pozwala uzyskać bardzo dobre efekty, wobec czego, jest to jeden z popularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Czego w żadnym wypadku nie należy robić po operacji, aby uchronić się przed ryzykiem wystąpienia niepożądanych powikłań i niesatysfakcjonującymi rezultatami operacji?

Po operacji z pewnością nie będziesz czuć się świetnie. Będzie towarzyszył Ci umiarkowany ból oraz świadomość ograniczeń. Twój chirurg plastyk z pewnością opowie Ci o wszystkim, zanim zakwalifikuje Cię do operacji. Ważne, abyś jeszcze przed zabiegiem uświadomiła sobie jak ważne są wskazania i zalecenia lekarza. Oprócz rzeczy które powinnaś robić po zabiegu, istnieją także takie, których należy unikać. Co to takiego?

Reklama

1. Nie staraj się na siłę przyspieszać procesu powrotu do zdrowia

Wszyscy chcielibyśmy, aby w dzień po operacji móc wrócić do pełnej aktywności. Niestety, rzeczywistość jest zupełnie inna i Twoje ciało potrzebuje czasu na regenerację. Możesz robić co w Twojej mocy, aby przyspieszyć ten proces, ale jedynie w ramach wyznaczonych przez lekarza. Nie staraj się wykonywać czynności, które były częścią Twojego codziennego schematu. Nie ulegaj pokusie robienia czegoś, co mogłoby wpłynąć na efekty zabiegu. Odpoczywaj, dobrze się odżywiaj i daj sobie czas. To jedyna skuteczna metoda na przyspieszenie procesu powrotu do zdrowia

2. Nie mierz się i nie oceniaj efektów od razu

Przez kilka tygodni, a czasem nawet miesięcy, w operowanym miejscu może utrzymać się obrzęk. W związku z tym, wszystkie pomiary które będziesz robić, nie będą miarodajne, przez co możesz poczuć się sfrustrowana efektami. Daj sobie czas, a efekty przyjdą same. Przez co najmniej kilka tygodni nie bierz miary do ręki i po prostu poczekaj aż obrzęk minie.

nie rob tego po operacji

3. Nie odmawiaj pomocy

Szczególnie w pierwszych dniach będziesz potrzebować pomocy bliskich osób. Nie próbuj udowodnić sobie i całemu światu swojej niezależności. Prawdopodobnie będziesz mieć ku temu inne okazje. Pozwól się sobą zaopiekować i przyjmuj pomoc w przygotowywaniu posiłków i codziennej toalecie. To tylko kilka dni, a dzięki nim unikniesz ryzyka powstania niebezpiecznych powikłań i realnie wpłyniesz na efekty zabiegu.

4. Unikaj śmieciowego i kalorycznego jedzenia

Jeśli jesteś już po konsultacji z chirurgiem plastykiem, z pewnością wiesz jak ważne jest utrzymanie stałej wagi dla efektów operacji. Po zabiegu może kusić Cię, aby zajadać się tłustymi i niezdrowymi fast foodami lub korzystać z gotowych dań do odgrzania. Nie rób tego z dwóch powodów: po pierwsze, z pewnością chcesz utrzymać efekty jak najdłużej, a przyrost wagi nie będzie temu sprzyjał. Po drugie: Twoje ciało potrzebuje witamin i składników odżywczych w procesie regeneracji, a jedząc byle co, z pewnością mu tego nie dostarczysz.

Sukces pooperacyjny zależy nie tylko od umiejętności chirurga, ale także od pacjenta. Nie ignoruj wskazań i nie lekceważ tego co mówi lekarz, nawet wówczas, gdy wydaje Ci się, że możesz nieco nagiąć stosowanie się do wskazań. To jedyna droga do sukcesu. Powodzenia!

Powiązane wpisy