Jak o swoją urodę dbają hinduski?

Indie to bez wątpienia kraj pięknych kobiet o egzotycznej z naszego punktu widzenia urodzie. Tamtejsze kobiety najczęściej dbają o swoją urodę w podobny sposób, w jaki robiły to ich matki i babki. Hinduski przywiązują także większą uwagę do innych aspektów urody, które w cywilizacji zachodniej nie są aż tak ważne. Jak o swoją urodę dbają hinduski?

Zadbane hinduski z pewnością zwracają uwagę na ulicy. Nieskazitelna cera, długie i lśniące czarne włosy oraz bardzo kobiecy sposób chodzenia – to cechy, które przyciągają spojrzenia i sprawiają, że zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób te kobiety dbają o siebie. Kobiety w Indiach przede wszystkim zwracają uwagę na stan cery i włosów. Ponadto, bardzo dbają o depilację ciała oraz możliwie jasną skórę.

Reklama

Włosy

To bardzo ważna, jeśli nie najważniejsza cecha urody dla hindusek. Zdecydowana większość hindusek nosi długie włosy. Są czarne, lśniące i zdrowe. Niewiele kobiet z tego kraju decyduje się na krótką fryzurę w stylu europejskim. Długie włosy to dla nich oznaka atrakcyjności, zdrowia i piękna. Hinduski praktycznie nie stosują syntetycznych farb do włosów. Przyciemniają je stosując naturalnej henny lub pudru z orzechów. W Indiach powszechne jest olejowanie włosów, które polega na zastosowaniu naturalnych olejów np. kokosowego lub arganowego na całej długości włosa. Ponadto niektóre oleje stosowane są także na skórę głowy i zapobiegają wypadaniu włosów oraz siwieniu.

Jasna skóra

Skóra powinna być nie tylko zdrowa, ale także jasna. Preparaty do wybielania skóry to popularne w Indiach kosmetyki. Dla hindusek jasna skóra to symbol zarówno piękna jak i statusu społecznego. O ile w kulturze zachodnie często postrzegamy opalona skórę jako zdrową, o tyle w Indiach im jaśniejsza, tym zdrowsza i bardziej witalna. Kobiety przede wszystkim skupiają się na wybielaniu miejsc, które są ciemniejsze niż na reszcie ciała: np. na kolanach lub pod pachami.

Depilacja

Gładkie ciało, pozbawione włosów, to dla mieszkanek Indii priorytet. Kobiety depilują nie tylko nogi, pachy czy okolice intymne, ale także np. ręce lub plecy, co w naszej kulturze zdarza się dość rzadko. Podobnie dużą wagę hinduski przywiązują do regulacji brwi, podczas której brwi usuwane są z pomocą specjalnej metody zwanej nitkowaniem. Tą metodą w niewielkim stopniu przeniesiono na grunt europejski, jednak nie jest ot metoda, którą można opanować bez problemu.

Czysta cera

Zanieczyszczenia oraz duża wilgotność powietrza oraz wysokie temperatury sprawiają, że pory szybko się zapychają i mogą pojawić się stany zapalne. Ogromna część domowej roboty preparatów nastawiona jest na oczyszczanie i walkę ze zmianami trądzikowymi oraz zaskórnikami. Dużą wagę przywiązuje się także do walki z przebarwieniami. Maseczki często sporządzane są na bazie antybakteryjnej kurkumy czy peelingującym pieprzu.

Naturalne kosmetyki

Ogromna część hindusek, uczy się od swoich matek w jaki sposób dbać o urodę. W codziennych rytuałach stosuje się naturalne mieszanki ziół i olejków. Odpowiednio sporządzone preparaty nakładane są na włosy lub skórę twarzy. Powszechnie stosuje się wyciągi lub proszki z roślin o właściwościach leczniczych np. wspomniany już wcześniej proszek orzechowy, proszek neem (miodla indyjska), sporządza się maseczki z agrestu indyjskiego lub mąki ciecierzycy. Stosowanie naturalnych olejów w pielęgnacji jest podstawą: olej kokosowy, arganowy oraz liczne olejki eteryczne są składnikiem wielu domowych preparatów pielęgnacyjnych.

źródła:

http://www.wysokieobcasy.pl/

http://south-indian-life.blogspot.com

Powiązane wpisy