Czego nie robić i jak zachowywać się podczas upałów?

Cały rok czekamy na letnie dni, najlepiej spędzone nad morzem lub jeziorem. Niestety, rzadko temperatura jest optymalna i w letnich miesiącach albo zmagamy się z deszczem albo z niedającymi wytchnienia upałami. Nawet jeśli lubimy wysokie temperatury, musimy pamiętać o naszym zdrowiu. Jak się zachowywać podczas upałów aby bezpiecznie korzystać z pogody?

Dla organizmu człowieka korzystniejsza jest niska temperatura niż zbyt wysoka. Udowodniono, że niskie temperatury mają sprzyjający wpływ na zdrowie oraz funkcjonowanie mózgu. Nie zmienia to faktu, że ciepło jest bardziej komfortowe i nawet jeśli zimno lubimy – potrzebujemy także słońca i wyższej temperatury. Kiedy po chłodnych miesiącach nastają coraz cieplejsze dni i pojawiają się upały – nie zawsze jesteśmy rozsądni. Podczas gdy temperatura znacznie wzrośnie pamiętaj o:

Reklama

Piciu dużej ilości płynów

Przy czym najlepiej, aby była to czysta woda. Picie kawy i herbaty nie nawodni organizmu, a picie alkoholu może go wręcz odwodnić. Woda niegazowana, z dodatkiem cytryny lub innego owocu skutecznie nawodni i orzeźwi organizm. Jeśli skusisz się na zimne piwo – pamiętaj aby potem wypić co najmniej taka samą ilość wody. Piwo ma działanie moczopędne, dlatego wpływa na szybsze odwodnienie organizmu.

Nie przesadzaj z przebywaniem na słońcu

Niektórzy z nas lubią się opalać. Zbyt wysoka temperatura i słońce w godzinach od 11 do 15 może być niebezpieczne, dlatego staraj się go unikać. W tym czasie lepiej pozostać w chłodniejszym pomieszczeniu. Jeśli trudno Ci zrezygnować lub zwyczajnie musisz w tym czasie przebywać na słońcu – pamiętaj o wodzie, ochronie głowy i staraj się jak najczęściej nieco ochładzać organizm przenosząc się w zacienione miejsce.

Unikaj intensywnego wysiłku

Bieganie lub inną aktywność fizyczną pozostaw na późne popołudnie lub wieczór. Nadmierny wysiłek fizyczny podczas upałów może grozić przegrzaniem organizmu, odwodnieniem, a w skrajnym przypadku nawet udarem.

Nie ochładzaj się zbyt gwałtownie

Skok do zimnej wody podczas gdy temperatura przekracza 30 stopni jest bardzo kuszący. Nigdy nie rób tego gwałtownie. Nie wskakuj do wody prosto z leżaka. Jeśli wchodzisz do wody, rób to powoli i stopniowo. Szybka zmiana temperatury może wywołać szok termiczny niebezpieczny dla zdrowia i życia. Unikaj także bardzo zimnych napojów, szczególnie jeśli masz tendencję do infekcji dróg oddechowych.

Zakrywaj głowę

Nie tylko ze względu na trendy i modę (choć to doskonały sposób na podkreślenie swojego stylu), ale przede wszystkim ze względu na zdrowie. Czapka, kapelusz lub chustka ochronią Twoją głowę przed przegrzaniem, a włosy przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV. O nakryciu głowy powinni również pamiętać panowie, szczególnie Ci, którzy mają krótkie fryzury.

Zadbaj o dobre materiały

Syntetyczny materiał bluzki lub spodni może spowodować dyskomfort. Ciało zdecydowanie szybciej się poci. Podczas upałów zadbaj o lekkie ubrania oraz przewiewne buty, wykonane z naturalnych materiałów. Twój organizm będzie miał szansę na szybsze ochłodzenie, a Ty unikniesz krępujących sytuacji.

Pamiętaj o skórze

Aby uniknąć poparzenia słonecznego oraz chronić skórę przed niekorzystnym wpływem na procesy starzenia – używaj kremów ochronnych. Brak ochrony może spowodować, że zamiast się opalić – zwyczajnie się spalisz. Wybierając kosmetyki do makijażu i krem na dzień, zwróć uwagę aby zawierał filtr ochronny chroniący zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB.

Przede wszystkim – zachowaj rozsądek, nawet jeżeli wysokie temperatury Ci odpowiadają. Słońce powoduje w nas dobry nastrój, jednak „zimna głowa” w upalne dni to podstawa. Poza wszystkim – ciesz się latem i korzystaj z niego najbardziej jak to możliwe.

Powiązane wpisy