Przyprawy dla smaku i dla zdrowia

Wszyscy lubimy dobre jedzenie. Gdyby nie przyprawy – nie mielibyśmy możliwości spożywania posiłków z przyjemnością. To przyprawy dodają smaku wszystkiemu co gotujemy. Aromat i smak przygotowywanych dań to jednak nie wszystko, co możemy otrzymać używając przypraw. Wiele naturalnych ziół zawiera właściwości dobre dla zdrowia i urody. Jakich przypraw i ziół warto używać w kuchni?

W jakiej formie używać ziół i przypraw?

O ile to tylko możliwe, używaj świeżych ziół. Dodadzą one najwięcej aromatu i mają najwięcej właściwości, które nie zdążyły jeszcze „uciec” w procesie suszenia czy innego przetwarzania. Nie zawsze jest to jednak możliwe, zatem wybieraj zioła suszone i dobrze je przechowuj. Przyprawy, które trudno zdobyć w świeżej formie w naszej szerokości geograficznej oraz mieszanki przypraw kupuj tylko w sprawdzonych miejscach w formie suszonej lub sproszkowanej. Na co dzień najlepiej używać takich ziół, które samodzielnie możesz wyhodować w doniczce, ogródku lub zebrać na łące.

Reklama

Lubczyk

Z powodzeniem wyhodujemy go w ogródku, doniczce na balkonie lub na parapecie. Nie wymaga szczególnej troski, szybko rośnie i szybko po posadzeniu sadzonki, możemy się cieszyć jego świeżym aromatem. Lubczyk możemy dodawać do zup, sałatek, masła i twarożku. Ma niepowtarzalny smak i doda każdej potrawie cudownego aromatu. Lubczyk ma działanie moczopędne i wspomagające układ trawienny. Łagodzi wzdęcia. Dawniej panny przyrządzały z niego eliksir miłosny.

Bazylia

Zioło doskonale znane z kuchni włoskiej. Najlepiej smakuje świeże. Niestety w formie suszonej traci sporo ze swojego aromatu. Możesz kupić świeża bazylię w doniczce lub ją wyhodować i używać w kuchni. Bazylia świetnie komponuje się z pomidorami, oliwą z oliwek, sałatkami oraz mozarellą. Wspomaga trawienie tłuszczu oraz białek.

Tymianek

Możesz samodzielnie wyhodować ją w domu lub kupić w doniczce. Tymianek dobrze smakuje także po wysuszeniu, dlatego możesz śmiało stosować go także w tej formie. To idealna przyprawa do dań mięsnych i grzybów. Dodaj trochę tymianku do smażonych pieczarek, a przekonasz się o ile mogą być one smaczniejsze. Wspomaga trawienie tłustych potraw dlatego śmiało możesz go używać do wieprzowiny np. dań z karczku czy łopatki.

Koperek

Wielu z nas nie wyobraża sobie tradycyjnego obiadu z mięsem i ziemniakami bez dodatku koperku. Koperek możemy kupić w pęczkach lub suszony, przy czym ta pierwsza forma jest znacznie zdrowsza i bardziej aromatyczna. Koperek możemy stosować jako dodatek do warzyw, ryb lub sosów. Jest bogaty w wiele witamin m.in. C, D, E, K. Wspomaga trawienie, skutecznie likwiduje wzdęcia i niestrawność.

Liść laurowy

Niezbędny dodatek do zup oraz mięs w sosach np. gulaszu. W Polsce dostępny w formie suszonego, całego liścia. Liść laurowy pobudza apetyt, a stosowany regularnie może łagodzić dolegliwości reumatyczne. Liść laurowy zawiera antyoksydanty oraz mogą zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych.

Mięta

Spotkamy ją na łące w dzikiej formie lub możemy ją zasiać w domowym ogródku lub na balkonie. Mięta dobrze komponuje się z owocami, sałatkami i deserami. Dobrze wpływa na układ trawienny, łagodzi wzdęcia i przeciwdziała wymiotom. Dobrze sprawdza się podczas przeziębień bo działa antywirusowe i przeciwbakteryjnie. Łagodzi stres.

Imbir

Najlepiej smakuje i największe właściwości wykazuje imbir świeży. Jest dość kłopotliwy w obieraniu ze skórki, jednak warto się pomęczyć dla cudownego aromatu. Imbir najczęściej używany jest do ciast i deserów, choć co bardziej kreatywni wiedzą jak użyć go również do potraw wytrawnych. Imbir ma wiele właściwości dobrze wpływających na zdrowie i wspomagających leczenie niektórych dolegliwości. Imbir ma działanie rozgrzewające, przeciwzapalne, może wspomagać zbicie gorączki. Doskonale sprawdza się zwłaszcza późna jesienią i zimą.

A Wy, co dołożylibyście do tego zestawienia?

Powiązane wpisy