Znieczulenie ogólne u dorosłych pacjentów – o czym powinieneś wiedzieć?

Niektóre zabiegi wymagają zastosowania znieczulenia ogólnego. Często bardziej obawiamy się znieczulenia niż samego zabiegu. Dlaczego? Bo wokół znieczulenia ogólnego narosło sporo mitów. Każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości lub nie zawierza przeczytanym artykułom, powinien zapytać lekarza anestezjologa. Co warto wiedzieć o anestezji?

Jaki jest cel zastosowania znieczulenia ogólnego?

Anestezja czyli znieczulenie ogólne eliminuje odczuwanie bólu w całym organizmie i znosi świadomość pacjenta. To nie tylko komfort dla pacjenta, który bez stresu i bólu przechodzi zabieg, ale także dla operującego, który może całkowicie skupić się na zadaniu. Znieczulony pacjent nie ma reakcji odruchowych, przez co lekarz może wykonać swoją pracę jak najbardziej precyzyjnie. W uzasadnionych przypadkach, dodatkowo stosuje się znieczulenie miejscowe, dzięki któremu operowany pacjent nie odczuwa bólu w czasie zabiegu oraz dłuższy czas po operacji. Dodatkowe znieczulenie miejscowe przyczynia się również do zmniejszenia ilości podawanych leków podczas zabiegu.

Reklama

Jak najczęściej wygląda przygotowanie do zabiegu?

Pacjent, którego czeka zabieg w znieczuleniu ogólnym, powinien stosować się do następujących zaleceń:

  • nie pić i nie jeść na sześć godzin przed zabiegiem. Czasem wskazania lekarza mogą być inne. W żadnym wypadku nie można ukrywać faktu spożycia pokarmu lub napojów przed lekarzem. Pokarm i płyny znajdujące się w żołądku, mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia, ponieważ mogą przedostać się do płuc.
  • Nie palić papierosów co najmniej kilkanaście godzin przed zabiegiem.
  • Zdjąć okulary, soczewki kontaktowe, protezę, aparat słuchowy oraz biżuterię i wszelkie ozdoby.
  • Nie ubierać zbyt obcisłych rzeczy. Postaraj się nieco poluzować pasek od spodni oraz zapiąć biustonosz w taki sposób, aby nie uciskać klatki piersiowej. Nie stosuj makijażu.

Przed znieczuleniem, pacjent musi podpisać zgodę na jego wykonanie. Przed podpisaniem, masz prawo do zadawania pytań i informacji o rodzaju zastosowanego znieczulenia.

Badania przed poddaniem się znieczuleniu

Decyzję o przeprowadzeniu dodatkowych badań podejmuje lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem lub zgłaszanych dolegliwości. Dodatkowe badania nie zawsze są konieczne. Wiele zależy od rodzaju zabiegu i stosowanego znieczulenia, rodzaju schorzenia chirurgicznego oraz ogólnego stanu fizycznego pacjenta.

Znieczulenie pacjenta

Przed znieczuleniem, które musi trwać dłużej stosuje się tzw. premedykację. Jest to środek nasenny i uspokajający, zwany przez pacjentów „głupim jasiem”. Premedykację stosuje się czasem w połączeniu ze znieczuleniem miejscowym, co przy niektórych zabiegach jest środkiem całkowicie wystarczającym. Jeśli jednak znieczulenie ogólne ma trwać dość krótko – nie stosuje się premedykacji wcale, aby niepotrzebnie nie wydłużać powrotu do sprawności psychofizycznej pacjenta. Po wejściu na salę operacyjną, pielęgniarka wkłuwa igłę (venflon) przez którą podawane są leki. Pacjent zostaje podłączony do urządzeń monitorujących na bieżąco czynności życiowe m.in. takie jak akcja serca, ciśnienie tętnicze i ilość oddechów. Leki znieczulające zawsze są podawane dokładnie w takiej ilości, jaka jest potrzebna do przeprowadzenia zabiegu.

Stan po znieczuleniu

Dzisiejsze możliwości oraz leki stosowane w anestezjologii, znacznie skracają czas powrotu do normalnego funkcjonowania. Czasem pacjenci czują się bardzo dobrze po wybudzeniu, ale niektórzy mogą skarżyć się na drapanie w gardle i swędzenie w okolicach nosa i oczu. Rzadziej mogą wystąpić także mdłości oraz zawroty głowy i przejściowe zaburzenia widzenia. Dolegliwości te najczęściej ustępują po kilku godzinach. Pacjent poddany dłuższemu znieczuleniu nie powinien przyjmować posiłków przez co najmniej 6 godzin. Najczęściej wszelkie informacje dotyczące wskazań po zabiegu otrzymujemy przed lub po wybudzeniu.

Możliwość powikłań

Choć poddanie się znieczuleniu ogólnemu jest względnie bezpieczne, musimy pamiętać o tym, że jest to zabieg medyczny i w niewielu przypadkach, mogą zdarzyć się powikłania. Ewentualne komplikacje mogą pojawić się wskutek nie wykrytych schorzeń, patologicznej reakcji na zastosowane leki lub ukryte wady metaboliczne. Przy tym wszystkim pamiętajmy, że powikłania zagrażające życiu zdarzają się raz na kilkadziesiąt tysięcy przeprowadzonych znieczuleń.

Kwestie religijne

Zastosowanie znieczulenia oraz przeprowadzany zabieg może wiązać się z utratą krwi i czasem konieczna jest transfuzja. Jeśli z powodu swojej wiary nie zgadzasz się z na transfuzję krwi, będziesz poproszony o zgłoszenie tego faktu w dokumentacji medycznej.

Źródło:

Artykuł powstał dzięki uprzejmości lekarza anestezjologa, doktora Jana Iżykowskiego na podstawie jego artykułu pt. Znieczulenie dorosłych

Powiązane wpisy