Przeziębienia przydarzają się większości z nas. Podczas gdy jedni mają nieprzyjemność zmagania się z nimi kilka razy w roku, innym przydarza się raz na kilka lat. Infekcje najczęściej dotykają nas w okresie jesienno-zimowym, choć nie ma ścisłej reguły i czasem typowe przeziębienie może dopaść nas w czasie sierpniowych upałów.
Współcześnie przyzwyczailiśmy się do szybkiego radzenia sobie z infekcjami z pomocą dostępnych w aptece środków farmaceutycznych. Niejednokrotnie rzeczywiście pomagają nam one uporać się z przeziębieniem, choć nierzadko konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze leki dostosowane do rodzaju problemu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, nasi rodzice i dziadkowie nie mieli do dyspozycji leków, które pomogłyby im uporać się z katarem, bólem gardła lub kaszlem. Radzono sobie wówczas innymi, bardziej naturalnymi metodami. Niektóre z nich czasem stosujemy do dziś, ponieważ mogą być równie skuteczne co leki z apteki. Co to takiego?
Syrop z cebuli
Ta mikstura jest dobrze znana naszym babkom i większość z nas miała okazję choć raz w życiu spróbować tego naturalnego leku. Syrop robi się bardzo prosto: po pokrojeniu cebuli, posypujemy ją obficie cukrem. Najczęściej już po kilku godzinach uwalnia się sok, który możemy spożyć łyżeczką. Syro z cebuli pomaga uporać się kaszlem oraz bólem gardła. Taki skoncentrowany sok z cebuli ma właściwości antyseptyczne pomagające uporać się z infekcją. Pamiętaj jednak o tym, że nie należy przesadzać z dawkowaniem. Trzy razy dziennie po jednej łyżeczce to wystarczająca ilość. Jeśli przeziębienie nie ustępuje, należy udać się do lekarza.
Inhalacje na katar
Taka dawna wersja inhalacji to po prostu miska z gorącą wodą i dodatkiem soli fizjologicznej lub olejku eterycznego np. z eukaliptusa. Wdychanie gorącej pary udrażnia nos i ułatwia oddychanie. Dzieje się tak ponieważ para z dodatkiem olejku upłynnia wydzielinę, która dzięki temu może swobodnie wydostać się z nosa. Dodatkowo, w przeciwieństw do niektórych kropel z apteki, para nie podrażnia śluzówki nosa.
Ziołowe płukanki na gardło
Wystarczy zaparzyć mocny napar z rumianku lub szałwi, poczekać aż napar wystygnie u wypłukać nim gardło. Zioła mają właściwości antybakteryjne oraz łagodzące. Taki naturalny specyfik pozwala na uporanie się z bólem gardła, nie jest jednak lekiem, który pomoże na większą infekcję. Ten naturalny sposób warto zastosować wówczas, gdy infekcja dopiero zaczyna się rozwijać. Jeśli ból gardła pomimo zastosowania płukanek nie pomaga, należy udać się do lekarza, a naturalne sposoby zostawić jako terapię wspomagającą.
Pyszna herbata na początki przeziębienia
Herbata z miodem, malinami oraz cytryną nie tylko doskonale smakuje, ale ma także właściwości lecznicze. Ten rodzaj napoju zwykle przygotowywało się, gdy czuliśmy, że coś zaczyna nas dopadać lub kiedy zdarzyło się nam przemarznąć. Herbata może pomóc zbić niewielką gorączkę, złagodzi ból gardła i zdusi przeziębienie w zarodku.
Domowy rosół
Rosół, choć bardzo zdrowy, nie ma właściwości leczniczych. Wywar sporządzony z dobrej jakości mięsa oraz warzyw może jednak skutecznie nas rozgrzać i poprawić samopoczucie przy przeziębieniu. Jest to także danie, które dość łatwo nam zjeść, kiedy ból gardła nie pozwala na przełknięcie niczego innego.
Maści rozgrzewające
Maści, które zawierają ekstrakty z eukaliptusa czy mentolu skutecznie rozgrzewają, a olejki eteryczne w nich zawarte udrażniają nos i zatoki. Podczas przeziębienia, maściami warto posmarować plecy oraz klatkę piersiową, zwłaszcza na noc. Ułatwi nam to spokojne zasypianie