Zmarszczki wokół ust – zapobieganie i likwidowanie

Zmarszczki wokół ust to niewielkie pionowe linie tworzące się dookoła ust, jednak najbardziej widoczne nad górną wargą. Ich powstawanie zależne jest od czynników naturalnych i środowiskowych. Ten typ zmarszczek raczej nie ma wiele wspólnego z mimiką i chyba żadna kobieta ich nie lubi, bo widocznie zdradzają wiek. Na szczęście, można im zapobiec, ale także się i och pozbyć. W jaki sposób?

Skąd biorą się zmarszczki wokół ust?

Zmarszczki wokół ust, zwane są czasem zmarszczkami palacza. I rzeczywiście, palenie papierosów to czynnik wpływający na ich powstawanie. Nie jest to jednak jedyny powód ich powstawania. Zmarszczki wokół ust tworzą się w naturalnym procesie starzenia. Dodatkowo, jeśli zawsze lubiłaś lub lubisz przebywanie na słońcu i nie zabezpieczasz swoje twarzy grubą warstwą kremu z filtrem – może być to kolejny czynnik powstawania pionowych zmarszczek. Przesuszająca się skóra, brak odpowiedniego nawilżenia, nieodpowiednia dieta oraz picie alkoholu również mogą mieć znaczenie. Zmarszczki wokół ust, podobnie jak wszystkie inne zmarszczki powstają na skutek utraty kolagenu w skórze. Już po 20 roku życia zmniejsza się jego produkcja, przez co w okolicach 25 roku życia pojawiają się pierwsze zmarszczki 0 najczęściej wokół oczu. Zmarszczki „palacza” pojawiają się raczej w okolicach 35-40 roku życia i bezlitośnie dodają lat.

Reklama

Jak zapobiec zmarszczkom wokół ust?

W XIX wieku, kiedy nasza świadomość dotycząca czynników wpływających na przedwczesne starzenie się jest coraz większa, możemy próbować zapobiegać powstawaniu zmarszczek już na wczesnym etapie swojego dorosłego życia. Przede wszystkim – odpowiednie nawilżenie. Zarówno ust jak i skóry wokół ust. Dobry krem, dostosowany do wieku, ale także nawilżanie skóry od wewnątrz poprzez picie odpowiedniej ilości wody. Dziś już wiadomo, że za starzenie się skóry w ogromnym stopniu odpowiedzialne jest promieniowanie ultrafioletowe, dlatego stosowanie kremów z filtrem nawet zimą, pomadek z filtrem, a w czasie największego nasłonecznienia unikanie słońca – z pewnością opóźni powstawanie zmarszczek.

Jak można zlikwidować zmarszczki wokół ust?

Sposoby doraźne i domowe

Aby optycznie pozbyć się zmarszczek wokół ust możesz zastosować drogeryjne i apteczne kosmetyki. Kluczowe znaczenie ma tu nawilżenie skóry. Suche, spękane usta oraz skóra wokół nich nie dodają urody nawet nastolatce. W każdej możliwej sytuacji noś balsam do ust lub tłusty krem. Smaruj zarówno wargi jak i skórę wokół nich. Nawilżona skóra zmniejszy widoczność zmarszczek. Od czasu do czasu stosuj maseczki kolagenowe na usta. Ich kształt jest tak skonstruowany, że nie tylko nawilżysz wargi, ale także skórę wokół nich. W aptece lub drogerii możesz zakupić także kwas hialuronowy. Posmarowanie nim skóry nie przyniesie takiego efektu jak zastrzyk u wykwalifikowanego specjalisty, jednak zatrzyma wilgoć w skórze i nada jej efekt pełności.

Medycyna estetyczna

Skutecznym sposobem na pozbycie się zmarszczek wokół ust jest zabieg z użyciem kwasu hialuronowego. Preparat podawany jest przy użyciu igły, a preparat podawany wzdłuż zmarszczek. Zabieg przynosi widoczne i najczęściej zadowalające efekty, jednak nie są one trwałe. Aby zmarszczki pozostały niewidoczne, konieczne jest powtarzanie zabiegu co kilka miesięcy.
Skutecznym zabiegiem może okazać się także dermabrazja laserowa, polegająca w dużym uproszczeniu, na usunięciu naskórka. Odbudowana skóra jest gładsza, a zmarszczki są wyraźnie wygładzone.

Zmarszczki wokół ust mogą być frustrujące. Na szczęście, niewiele trzeba aby poprawić ich wygląd lub znacznie je zredukować.

Powiązane wpisy