Sposoby na upały – jak ochłodzić się w letnie dni?

Tegoroczna wiosna i lato są dla nas wyjątkowo łaskawe. Choć lipiec jak do tej pory nie był zbyt upalny, to synoptycy zapowiadają dość upalny sierpień. Wygląda zatem na to, że lato jeszcze nie jest za nami, a sierpniowe upały mogą być szczególnie uporczywe. Niezależnie od tego jak bardzo lubimy słonce i wysokie temperatury, tak żaden organizm nie jest w stanie ich znieść bez odpowiedniego ochładzania się. Jak radzić sobie z dokuczliwymi upałami?

Pij dużo wody

To najbardziej skuteczny sposób na ochładzanie się. Kiedy jest bardzo gorąca, z naszego organizmu ucieka o wiele więcej wody niż np. zimą czy jesienią. Najlepiej pić wodę czystą, niegazowaną, ewentualnie z dodatkiem mięty, cytryny lub ulubionego owocu. Mieszkańcy krajów arabskich chłodzą się pijąc gorącą herbatę, przez co ciało otrzymuje sygnał do pocenia się. Ten sposób rzeczywiście ma uzasadnienie pod warunkiem, że przebywamy w suchym klimacie. Duża wilgotność powietrza powoduje, że ciało poci się bez dodatkowego bodźca. W czasie upałów przede wszystkim unikaj picia dużej ilości napojów słodzonych i gazowanych oraz nadużywania alkoholu.

Reklama

Wiatrak czy klimatyzator?

Klimatyzacja w miejscu pracy czy w mieszkaniu przynosi ulgę podczas upałów. Permanentne przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu nie pozostaje jednak bez konsekwencji. Skóra szybciej się wysusza i starzeje. Bywa, że jest bardziej skłonna do reakcji alergicznych. Wysuszają się także błony śluzowe, a skutkiem tego jest bolące i wysuszone gardło oraz podrażnione oczy. Klasyczny wentylator z pewnością nie przyniesie aż takiej ulgi jak klimatyzator, jednak z pewnością mniej ucierpi Twój organizm. Klimatyzacja do wielkie dobrodziejstwo w czasie upałów, jednak warto z niego korzystać rozsądnie.

Naturalne materiały

Nie zawsze zwracamy uwagę na rodzaj i jakość materiału z którego uszyte są nasze ubrania. Czasem na pozór cienki materiał, może być nieprzewiewny i powodować niepotrzebne pocenie się. Zwracanie uwagi na to z czego wykonane jest ubranie, może w dłuższej perspektywie być bardzo pomocne przy próbie uporania się z upałami. Buty ze sztucznej skóry i syntetyczne materiały mogą powodować duży dyskomfort, wzmagać pocenie się i powodować, że temperatura odczuwalna będzie dużo wyższa. Ubrania z naturalnych materiałów lepiej wchłaniają pot i podnoszą komfort noszenia.

Odpowiednie jedzenie

Lato to nie czas na jedzenie smalcu, tłustych żeberek i ciężkich serów. Wybieraj jedzenie, które Cię orzeźwi – owoce sezonowe, warzywa, chłodniki, zupy jarzynowe i sałatki. Twój organizm skorzysta na dodatkowych witaminach i składnikach odżywczych, a Ty będziesz czuła się lżej i bardziej rześko. Latem wskazana jest kuchnia lekka, pełna warzyw, owoców, chudego nabiału i mięsa.

Chłodny prysznic, orzeźwiająca mgiełka

Jeśli tylko możesz, chłodź ciało pod zimnym prysznicem. Woda nie może być lodowato zimna – najlepiej jeśli jest letnia. Taka sama zasada dotyczy kąpieli w morzu, rzece, basenie lub jeziorze. Jeśli różnica temperatur pomiędzy powietrzem a wodą jest spora – unikaj wskakiwania do wody. W ten sposób Twój organizm może zareagować problemami z krążeniem i kłopotem z oddychaniem. Jeśli wchodzisz do chłodnej wody, rób to powoli, najlepiej polewając stopniowo ciało chłodną wodą. W pracy możesz trzymać przy sobie wodę tonizującą lub wodę termalną i spryskiwać nią szyje, dekolt oraz ramiona. Nadmiar wody należy wytrzeć chusteczką, ponieważ może powodować wysuszanie skóry.

A przede wszystkim, bądź ostrożna. Nawet jeśli lubisz wysokie temperatury, staraj się unikać przebywania w upale przez dłuższy czas. Stosuj kremy z filtrem i noś chroń głowę przed słońcem, np. nosząc kapelusz. Bądź rozsądna, a zachowasz zdrowie i dobre samopoczucie.

Powiązane wpisy