Kolorystyka typu urody: Lato

Kolorystyczne lato to najbardziej popularny typ urody w Polsce. Choć my same najczęściej nie lubimy swojej letniej „myszowatości” jest to bardzo pożądany typ urody w świecie mody. Lato ma bardzo neutralną urodę, którą łatwo podkreślić, ale też dość łatwo zepsuć. Jakie kolory ubrań i makijażu są dobre dla kolorystycznego lata?

Podział „lata”

Letni typ kolorystyczny jest dość szeroki, choć cechuje go jeden czynnik: pewien rodzaj „chłodu”, ukryty zarówno w odcieniu skóry jak i włosów. Całość jest na tyle spójna, że każda ingerencja w kolor włosów lub niedobranie odpowiedniego podkładu może sprawić, że kobieta-lato będzie wyglądała groteskowo. Ten typ kolorystyczny możemy podzielić na trzy podtypy: typ jasny, typ średni i typ „późny”.

Reklama

Kolory włosów lata

Istnieje tu spora gama kolorystyczna, jednak zawsze jest ona chłodna. Jasne lato może mieć bardzo jasny, wręcz biały odcień włosów. Średnie lato to kolor „mysi” lub blond popielaty. Późne lato to najczęściej ciemniejszy, chłodny odcień blondu lub brązu. Choć kolory te z pozoru nie są zbyt spektakularne – warto odejść od farbowania w ogóle lub unikać zdecydowanych kolorów takich jak rudy lub głęboka czerń, która tylko przytłoczy ten delikatny typ urody. Dozwolone są subtelne pojaśnienia lub przyciemnienie ale w chłodnym odcieniu.

Kolor oczu i odcień skóry

Kolor oczu jest najczęściej niebieski, szary lub zielony – przygaszony i przeplatany właśnie szarością. Skóra ma szarawy, jasny odcień, czasem zdarza się, że wpada w delikatny róż. Wydaje się być bardzo delikatna, wręcz przezroczysta. Kobiety o tym typie kolorystycznym nie przypadają za tym, że jest w nich tej szarości zbyt dużo. Czy słusznie jednak? Niekoniecznie, bo do „lata” pasuje wiele kolorów a siła urody tkwi w stonowaniu i subtelności.

Kolory ubrań dla Letniej Pani

Lato ma to szczęście, że do jej typu urody pasuje naprawdę wiele pięknych kolorów. W zasadzie każdy kolor, ale w odpowiednim chłodnym odcieniu jest dobry dla lata. Pasuje tu zarówno piaskowa żółć jak i malinowa czerwień. Dobrze wygląda w stonowanych fioletach, wszelkiego rodzaju szarościach i zieleniach np. butelkowej, morskiej, turkusowej lub w odcieniu pistacji. Niebieski to jest również kolor dla „lata”, ale niekoniecznie zbyt intensywny i krzykliwy – bardziej stonowany, naturalny i ziemisty. Lato powinno unikać zdecydowanej beli i czerni. Biel powinna być lekko złamana, „brudna” jak odcień „skorupka jaja”. Czerń powoduje, że lato będzie wyglądało smutno i blado. Zamiast klasycznej czerni, lepiej w tym wypadku wybrać grafitową szarość, która podkreśli delikatność urody.

Makijaż dla „lata”

Na co dzień, kolorystyczne lato powinno skupić się na wyrównaniu koloru skóry oraz nadaniu jej zdrowego wyglądu. Bardzo pożądane mogą okazać się rozświetlacze, które nadadzą twarzy blasku. Cienie do powiek powinny być w chłodnych, pastelowych kolorach. Niestety, nie dla kolorystycznego lata są mocne, kontrastowe kolory cieni do powiek. Na policzkach powinien znaleźć się delikatny, dziewczęcy róż. Usta też podkreślamy delikatnymi odcieniami różu i unikamy intensywnych odcieni szminek. W makijażu wieczorowym najważniejsze są oczy. Tu można poszaleć z ciemniejszym makijażem w stylu smoky eye.

Dodatki dla letniego typu urody

Żółte złoto i soczyste odcienie korali nie są dla tego typu urody. Doskonale za to współgra z nim szlachetne srebro lub białe złoto. Delikatne formy podkreślają ten typ urody, dlatego dobierając dodatki, staraj się zbyt dużą ilością nie zakryć swoich letnich walorów.

Powiązane wpisy