Widoczne żyłki pod oczami – co można z nimi zrobić?

Skóra pod oczami jest cienka i delikatna. Wraz z upływem lat stan ten się pogłębia, dlatego mniejsze i większe żyłki są coraz bardziej widoczne i potęgują efekt cieni pod oczami. Pielęgnacja skóra pod oczami jest bardzo ważna, jednak przy genetycznych skłonnościach, nawet najlepsze kremy mogą nie pomóc. W tej sytuacji, z pomocą przychodzą osiągnięcia współczesnej medycyny, które mogą przynieść bardzo dobre efekty. Widoczne żyłki pod oczami – co można z nimi zrobić?

Problem najczęściej mają osoby z bardzo jasną cerą, ponieważ żyłki i naczynia krwionośne są u nich bardziej widoczne. Aby uniknąć pogłębiania się tego efektu, należy dobrze pielęgnować skórę pod oczami i unikać promieniowania słonecznego. A jakie masz możliwości, kiedy prześwitujące naczynia bardzo Ci przeszkadzają a pielęgnacja nie przynosi oczekiwanych skutków?

Reklama

Laser

To popularna metoda usuwania naczyń krwionośnych. Przy użyciu specjalistycznych systemów laserowych, energia świetlna przekazywana jest do żył, co powoduje krzepnięcie krwi w żyle i wchłonięcie jej przez organizm. Zabiegi z użyciem lasera najczęściej trzeba wykonać w kilku sesjach, jednak rezultaty są zadowalające. Jest to zabieg względnie bezpieczny, jednak nie pozbawiony ryzyka. Zabiegi nie wymagają także od pacjenta odbycia długiego okresu rekonwalescencji. W zasadzie niemal od razu pacjent może wrócić do codziennych zajęć. Niestety, laser nie uchroni przed pojawianiem się nowych naczynek po pewnym czasie. Po zabiegu najczęściej zaleca się stosowanie kosmetyków wzmacniających naczynia krwionośne oraz wprowadzenie do diety niektórych produktów oraz suplementów, które zapobiegną pojawianiu się nowych „pajączków”.

Zastosowanie wypełniaczy

Użycie odpowiedniego wypełniacza może przynieść bardzo dobre efekty nie tylko w przypadku zmarszczek, ale także dla poprawienia wyglądu skóry pod oczami. Celem tego rozwiązania jest bardziej ukrycie problemu niż jego zlikwidowanie. Dzięki zwiększeniu objętości tkanki pod oczami, drobne żyłki stają się niewidoczne. Metoda sprawdza się, jednak nie odpowiednia dla wszystkich osób borykających się z tym problemem. Najczęściej stosuje się ją u pacjentek i pacjentów, którzy mają cienkie i powierzchowne żyły na dolnej powiece. Dodatkowo, zabieg znacznie poprawia stan skóry pod oczami i sprawia, że spojrzenie wygląda bardziej młodzieńczo. Wadą zabiegu jest konieczność jego powtarzania. Zaletą jest szybki powrót do codzienności i dodatkowe efekty odmładzające.

Zabiegi na żyłki po oczami

Skleroterapia piankowa

W niektórych, ściśle uzasadnionych przypadkach, lekarz może zastosować skleroterapię piankową. Jest to popularna metoda stosowana zwłaszcza dla usuwania żylaków kończyn dolnych. Zabieg polega na podaniu do żyły specjalnego roztworu, który powoduje zamknięcie się naczynia. Zabieg najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest raczej bezbolesny. Obecnie wykonywany jest rzadko, ze względu na większą skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów laserowych w tym obszarze.

W niektórych przypadkach, stosuje się także miniflebektomię czyli usuwanie żyłki z pomocą specjalistycznych narzędzi chirurgicznych. Metodę tę stosuje się bardzo rzadko w okolicach oczu i tylko wówczas, kiedy występuje problem z dużą, widoczną żyłą, która nie reaguje na inne, mniej inwazyjne zabiegi. Zaletą zabiegu jest jej długotrwałość. Wadą jest nieco dłuższy okres rekonwalescencji oraz inwazyjność zabiegu, a co za tym idzie – także możliwość wystąpienia niepożądanych powikłań.

Część pacjentek mających problem z prześwitującymi naczynkami, radzi sobie z nimi wyłącznie z pomocą makijażu. Dzisiejsze kosmetyki dostępne w drogeriach takie jak korektory, podkłady czy bazy pozwalają na skuteczne zatuszowanie problemu. Nie wszystkie pacjentki jednak satysfakcjonuje kilkugodzinny efekt, bo nie każda z nich ma ochotę malować się w każdej sytuacji. Osoby decydujące się na terapię, powinny odbyć konsultację ze specjalistą, który doradzi rodzaj leczenia i przedstawi wszystkie wady i zalety proponowanych rozwiązań.

Powiązane wpisy