Operacja zmiany wyglądu nosa– mankamenty, rodzaje zabiegów i techniki

Różnimy się między sobą osobowością i wyglądem i dzięki temu, wydajemy się sobie interesujący. Czasem jednak, mamy przekonanie, że niektóre elementy naszej twarzy lub części ciała, nie pasują do reszty. Jeśli chodzi o twarz, to najczęściej jesteśmy niezadowoleni ze swojego nosa. Operacja zmiany wyglądu nosa może realnie poprawić wygląd twarzy. Co najczęściej nie podoba się pacjentom w ich nosach? I w jaki sposób można owe mankamenty skorygować?

Co najczęściej nie podoba się pacjentom w swoim nosie?

Nos znajduje się w centrum twarzy. Jeśli jest bardzo charakterystyczny, to często wręcz definiuje jej wygląd. Pacjenci, którzy chcą poddać się korekcji nosa dość często mówią o tym, że nos przyciąga zbyt dużo uwagi. Trudno tym samym przykuwać spojrzenie pozytywnymi cechami twarzy np. ustami, oczami czy ładnie zarysowanymi kośćmi policzkowymi. Pacjenci odwiedzający chirurgów plastyków, najczęściej mają problem z nosem zbyt dużym w stosunku do reszty twarzy, z nosem krzywym, garbatym, spłaszczonym lub zbyt szerokim. Najczęściej rzeczywiście właściciel nosa może odnosić wrażenie, że nos nie jest tożsamy zresztą twarzy i drobna zmiana mogłaby jej nadać zupełnie inny charakter. Niejednokrotnie, istnieją także medyczne wskazania do korekcji nosa. Krzywa przegroda nosowa wpływa na pogorszenie wydolności oddechowej oraz wpływa na chrapanie.

Reklama

Rodzaje operacji

  • Zmiana rozmiaru nosa – operację wykonuje się wówczas, gdy nos jest wyraźnie duży w stosunku do pozostałych elementów twarzy.
  • Zmiana poszczególnych elementów nosa np. redukcja garba, zmniejszenie końcówki nosa, zwężenie skrzydełek.

Rodzaj operacji dobierany jest względem problemu i potrzeby pacjenta. Korekcja nosa należy do najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Wbrew pozorom, nie jest to zabieg prosty, dlatego ważne jest znalezienie doświadczonego chirurga plastyka, który nie tylko będzie posiadał wysokie kompetencje, ale także potrafił skonfrontować oczekiwania pacjenta z rzeczywistością. Zdarza się, że pacjenci chcący poddać się rhinoplastyce, wyobrażają sobie swój wygląd po operacji zupełnie inaczej. Chirurg plastyk zawsze będzie dążył do tego, aby poprawić wygląd pacjenta i jednocześnie do tego, aby nos pacjenta w dalszym ciągu pasował do jego twarzy.

Techniki operacji – otwarta i zamknięta

Istnieją dwie podstawowe techniki operowania nosa: otwarta i zamknięta. Technika zamknięta jest techniką nieco mniej inwazyjną. Dzięki niej, pacjent nie musi martwić się o widoczne blizny, ponieważ nacięcia wykonywane są wyłącznie wewnątrz nosa. Technika otwarta uwzględnia nacięcia także na zewnątrz nosa, dzięki czemu chirurg ma szersze możliwości korekty i zmiany wyglądu nosa. Technika zawsze jest uzgadniana z pacjentem przed zabiegiem i dostosowywana do rodzaju problemu pacjenta. Każda z nich ma swoje wady i zalety.

Technika otwarta daje większe możliwości , ale też ze względu na swoją inwazyjność, wiąże się z nieco dłuższym okresem rekonwalescencji oraz bardziej rozległym obrzękiem. Metoda zamknięta z kolei, nieco ogranicza chirurga i w niektórych przypadkach może nie być wystarczająca dla uzyskania optymalnych efektów. Zaletą jest mniejsze obciążanie dla organizmu pacjenta i szybszy powrót do codzienności po zabiegu. Wybór metody zawsze jest podyktowany uzyskaniem jak najlepszego efektu, ale także preferencjami pacjentów.

Zdecydowana większość pacjentów jest zadowolona z uzyskanego efektu. Zadowoleni pacjenci to zwykle te same osoby, które już przed zabiegiem mają realne podejście do tematu i ufają, że chirurg będzie kierował przede wszystkim ich dobrem. Nierealne oczekiwania najczęściej powodują, że pacjent po zabiegu jest niezadowolony z efektów. Niektórzy chirurdzy odmawiają przeprowadzenia operacji widząc, że pacjent pomimo wizualizacji lub szczegółowego opisu wyglądu nosa po zabiegu w dalszym ciągu ma inne wyobrażenie o swoim wyglądzie.

Powiązane wpisy