Co warto rozważyć, planując termin operacji plastycznej?

Decyzji o poddaniu się operacji plastycznej nie podejmuje się w ciągu godziny. I słusznie, bo to poważna sprawa, wymagająca gruntownego przemyślenia i przygotowania. Jeśli jednak już wiesz, że wkrótce odwiedzisz gabinet chirurga plastyka, warto już teraz wziąć pod uwagę kilka spraw, które będą wymagały zaplanowania i przygotowania. Jakie praktyczne kwestie należy rozważyć zanim ustalisz termin operacji plastycznej?

Pora roku

Operacje plastyczne przeprowadzane są przez cały rok, szczególnie w klimacie umiarkowanym. Czy jednak na pewno będziesz dobrze się czuła po operacji, kiedy na zewnątrz będzie upał? Lato nie jest przeciwwskazaniem do operacji, jednak ze względów praktycznych, lepiej
wybrać wiosnę, zimę lub jesień. Dlaczego? W chłodniejsze dni łatwiej jest ukryć obrzęki lub siniaki, choć jeśli zabieg dotyczy twarzy, prawdopodobnie i tak przez jakiś czas będą one widoczne. Po wszelkich zabiegach chirurgicznych należy unikać silnego nasłonecznienia i z pewnością łatwiej będzie Ci stosować się do tego zalecenia w chłodniejsze miesiące. Lato to jest też czas, kiedy pokazujemy swoje ciało, dlatego lepiej abyś w tym okresie była już operacji i czasie rekonwalescencji.

Reklama

Opieka po operacji

Nawet jeśli należysz do najbardziej niezależnych osób na świecie – po operacji będziesz potrzebować pomocy, szczególnie jeśli będzie ona dotyczyła piersi lub brzucha. Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej to najczęściej poważne operacje wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegach możesz odczuwać ból, a ostrożne poruszanie się i unikanie codziennych czynności będzie jednym z zaleceń lekarza. Dobrze byłoby, gdybyś przez pierwsze dni po operacji mogła liczyć na pomocną dłoń kogoś bliskiego, kto przygotuje Ci posiłek lub załatwi sprawunki na mieście.

Wolne od pracy

Podczas konsultacji w gabinecie chirurga plastyka dowiesz się, po jakim czasie będziesz mogła wrócić do pracy. W zależności od rodzaju zabiegu może to być od kilku do kilkunastu dni. Ciało każdego z nas inaczej reaguje i u jednej osoby obrzęki lub zasinienia będą utrzymywały się dwa dni, a u innej tydzień lub więcej. Zaplanowanie odpowiedniego czasu wolnego od pracy da Ci komfort i pozwoli w spokoju dojść do siebie po operacji.

Ustabilizowana waga

Stabilna waga jest jednym z warunków determinujących dobry efekt po operacji. Czy to operacja piersi czy lifting twarzy – stabilna waga pozwala na utrzymanie dobrych efektów operacji. Jeśli chciałabyś zrzucić kilka zbędnych kilogramów, zrób to przed operacją i poczekaj aż Twoja waga się ustabilizuje. Zarówno nagła utrata kilogramów jak i gwałtowne tycie może źle wpłynąć na efekty operacji. Pamiętaj, że jeśli chcesz pozbyć się nadmiaru kilogramów przed operacją, bardzo ważne jest utrzymanie efektów diety i ćwiczeń.

Opieka nad dziećmi

Często decydujemy się na operację mając jeszcze małe dzieci. Przez pierwsze dwa tygodnie będziesz potrzebowała spokoju i odpoczynku, a opieka nad małymi dziećmi będzie niemożliwa przez co najmniej kilka lub kilkanaście dni od zabiegu (w zależności od jego rodzaju). Zanim umówisz się na termin operacji, postaraj się o pomoc w opiece nad dziećmi. Na pewno będzie Ci potrzebna.

Powiązane wpisy