Uśmiech towarzyszy nam od zawsze. Jedni uśmiechają się częściej, inni rzadziej, ale nawet najbardziej nieszczęśliwy człowiek na świecie zna ten „grymas”. W kulturze zachodniej uśmiech ma coraz większe znaczenie. Oprócz aspektów psychologicznych, dochodzi także znaczący – estetyczny. Coraz większa wagę przykładamy do wyglądu zębów i ust, po to aby móc uśmiechać się bez oporów.
Rodzaje uśmiechu
Człowiek jest zdolny do wyrażania aż 50 rodzajów uśmiechu. Portal psychologiawygladu.pl powołuje się na badania Paula Ekmana oraz Wallece’a Friesena, które wskazują, że uśmiech może wskazać nam intencje rozmówcy. Wyróżniono między innymi:
- uśmiech szczery – wtedy kiedy emocje wywołujące uśmiech są jak najbardziej prawdziwe i szczere. „Śmieją się” także oczy.
- uśmiech fałszywy – można go rozpoznać po tym, że łuk brwiowy i oczy pozostają bez aktywności
- uśmiech zakłopotania – uśmiech zakłopotania wiąże się unikaniem wzroku, patrzeniem w bok lub w dół.
- uśmiech akceptacji – jest to uprzejmy, ale zdystansowany uśmiech. Najczęściej pojawia się wśród parterów zawodowych.
- uśmiech flirciarski – mający na celu zwrócenie na siebie uwagi. Po śmiałym spojrzeniu w oczy i „posłaniu „uśmiechu” następuje odwrócenie wzroku. Jest to uśmiech z ukradkowym zerkaniem na interesującą osobę.
Ponadto, wyróżniamy także uśmiech przyjemnej złości (okrutny), uśmiech zdeprymowania, uśmiech lekceważenia, uśmiech przyjemnego strachu lub przyjemnego smutku, uśmiech strachu i uśmiech uległości. Każdy z rodzajów uśmiechu przekazuje nam inne emocje i uczucia danej osoby.
Każdy rodzaj uśmiechu ma ogromne znaczenie komunikacyjne. Pozytywny, szczery uśmiech lub nawet „uprzejmy”, przekazywany obcej osobie na ulicy może wpłynąć na toczący się dzień. Kultura uśmiechu jest najbardziej rozpowszechniona w Stanach Zjednoczonych. Niektórzy uważają, że amerykanie uśmiechają się w sztuczny sposób, co nie jest zgodne z prawdą. Wydaje się, że mieszkańcy USA po prostu odkryli sposób na poprawienie sobie i innym ludziom samopoczucia w ciągu dnia.
Kultura uśmiechu a estetyka
W związku z tym, że chcemy coraz częściej się uśmiechać, pragniemy robić to otwarcie i bez skrępowania. Ładny uśmiech i białe zęby to jeden z ważniejszych elementów twarzy świadczących o atrakcyjności. Uśmiech przyciąga spojrzenie, dlatego coraz częściej dbamy o estetykę zębów oraz ust.
Estetyka zębów – współczesne możliwości
Osoby, mające kompleksy na punkcie wyglądu swoich zębów często uśmiechają się z zamkniętymi ustami. Przyczyna tkwi w krzywych lub przebarwionych zębach, które z pewnością nie dodają uroku. Obecnie już od najmłodszych lat stosuje stosuje się stałe aparaty ortodontyczne, które znacznie poprawiają wygląd zębów. Współczesna medycyna i technika pozwala także na coraz skuteczniejsze wybielanie zębów a metoda dobierana jest indywidualnie do stanu uzębienia pacjenta. Stomatolodzy dysponują także coraz szerszymi możliwościami w zakresie poprawy kształtu zębów. Wszelkie defekty uzębienia, takie jak zbyt krótkie zęby lub cienkie, można skorygować u profesjonalisty. Nie są to jednak zabiegi tanie, jednak bardzo skutecznie poprawiające wygląd uśmiechu na lata. Dzięki takim zabiegom, poprawiamy estetykę uśmiechu, przez co częściej i śmielej wyrażamy pozytywne uczucia.
Ważne są także usta!
Sposób w jaki układają się usta podczas uśmiechania się także ma znaczenie. Osoby o wąskich ustach podświadomie postrzegamy jako osoby zimne, zacięte i mniej sympatyczne. Osoby o szerszych ustach z kolei postrzegane są jako otwarte i ciepłe. To między innymi dlatego sporo kobiet decyduje się na zabieg powiększenia ust z pomocą medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej. Biały uśmiech i pełniejsze usta z pewnością dodają atrakcyjności. Ważny jest jednak umiar, ponieważ zbyt duże usta mogą przyciągać uwagę i sprawiać wrażenie nienaturalnych i karykaturalnych.
źródła: