7 faktów o biustach i biustonoszach

Piersi, niezależnie od kształtu i rozmiaru są najbardziej widocznym atrybutem kobiecości. Podtrzymywanie biustów znane jest od wieków. Zmieniają się jedynie formy i sposoby ich wspierania. Przez kilka wieków, piersi oraz talia modelowane były przez gorsety. Dziś są to biustonosze, które większość kobiet w cywilizacji zachodniej nosi na co dzień. Oto 7 faktów o biustach i biustonoszach, które być może były Ci obce.

Prawdopodobnie nosisz zły rozmiar

Badania przeprowadzone przez niezależnego eksperta w dziedzinie bielizny z szefa Rigby & Peller June Kenton wskazują, że około 85% kobiet na świecie nosi niewłaściwy rozmiar stanika z czego 29% robi to świadomie ze względu na wygodę. Dobranie właściwego rozmiaru biustonosza nie jest sprawą łatwą, jednak znacznie poprawiającą codzienny komfort. Jeśli masz problem z samodzielnym dobraniem rozmiaru – udaj się do zawodowej brafitterki, która pomoże dobrać perfekcyjny rozmiar. Uwaga! Możesz być zaskoczona, że Twoje piersi są dużo większe niż zawsze myślałaś.

Reklama

Pierwszy miękki biustonosz został wykonany z chusteczek

Pierwszy miękki i względnie wygodny biustonosz powstał w 1914 roku. Wynalazła go Mary Phelps Jacobs, która połączyła wstążką dwie chusteczki. Był to przełom, bo do tego czasu bielizną były gorsety, które wykonywano na metalowym stelażu i pokrywano materiałem. Miękki biustonosz pozwalał na uzyskanie bardzie miękkich linii przez co niektóre kreacje prezentowały się lepiej. Trudno uwierzyć, że dopiero od stu lat kobiety mają większą swobodę z doborze biustonosza i nie są już skazane na ciasne i niewygodne gorsety.

System rozmiarów pojawił się dopiero w latach trzydziestych

Nie wiadomo do końca, kto wpadł na to, że biustonosze powinny mieć rozmiary, ale weszły one do powszechnego użycia dopiero w latach trzydziestych ubiegłego wieku i były zdecydowanie mniej precyzyjne niż dziś. Daleko jednak jednak sięgać aż tak daleko, bo przecież jeszcze trzydzieści lat temu w Polsce, rozmiary także były „dwójeczkami”, „trójeczkami” lub „czwóreczkami” a dobieranie biustonosza odbywało się metodą prób i błędów.

Rozmiar i kształt Twoich piersi zmienia się przez całe życie

Raz dobrany rozmiar biustonosza nie będzie dobry przez całe życie. Zmiany fizyczne i hormonalne w ciele kobiety powodują, że rozmiar i kształt piersi wciąż się zmienia. W ciągu całego życia może zmienić się nawet sześciokrotnie. Nawet jeśli Twoja waga jest ustabilizowana, rozmiar Twoich piersi może się zmieniać, dlatego kontroluj rozmiar biustonosza.

Asymetria piersi

U większości kobiet piersi nie są idealnie symetryczne. Czasem różnica pomiędzy jedną piersią a drugą może wynosić aż dwa rozmiary! Asymetria nie zawsze jest widoczna, ale tak samo jak dwie części naszej twarzy nie są identyczne, tak rozmiar i kształt piersi różnią się od siebie.

Biustonosze trzeba wymieniać po około 9 miesiącach

Nowy, dopiero co kupiony biustonosz będzie leżał świetnie tylko do czasu. Biustonosze noszone na co dzień, powinny być wymieniane maksymalnie co 9 miesięcy. Rozciąganie materiału na ciele oraz pranie powoduje, że po tym czasie biustonosz nie jest już tak dobrze dopasowany jak na początku.

Pierwszy sportowy biustonosz powstał w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku

Całkiem niedawno, prawda? Pierwszy sportowy stanik powstał z dwóch pasów elastycznych. Do dziś, wszystkie kobiety uprawiające na co dzień jakąś aktywność fizyczną doceniają wygodę i wszystkie inne zalety biustonosza sportowego. Niektóre panie noszą sportowe staniki także na co dzień.

źródła:

http://www.dailyedge.ie/facts-about-bras-everyone-should-know-2142274-Jun2015/
http://www.talkingbra.com/surprising-facts-bras/
https://www.bustle.com/articles/154455-10-facts-about-bras-that-everyone-should-know

Powiązane wpisy