Mężczyzna zadbany – czyli jaki?

Mężczyźni mają różny stosunek do tzw. dbania o siebie. Dla jednych są to czyste paznokcie i codzienne używanie mydła, dla innych – modne ubrania, codzienna siłownia i korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej. Choć na przestrzeni ostatnich lat mężczyźni trochę inaczej podchodzą do swojego wizerunku, to wciąż jeszcze istnieje obawa przed byciem postrzeganym jako ktoś zniewieściały i przykładający zbyt dużą wagę do swojego wyglądu. Co właściwie oznacza „mężczyzna zadbany”?

Definicja „dbania o siebie”

Taka definicja nie istnieje, ale można chyba powiedzieć, że dbanie o siebie, to indywidualne, ale pozytywne podejście do swojego ciała i umysłu. „Dbanie o siebie” to przecież nie tylko dbanie o wygląd. To także myślenie o swoim zdrowiu, prowadzenie zdrowego stylu życia, troska o rozwój osobisty i samopoczucie psychiczne. Sprowadzanie zatem dbania o sobie wyłącznie do wyglądu zewnętrznego jest mocny uproszeniem. Pomimo tego, w świadomości wielu z nas „mężczyzna zadbany” to mężczyzna, który dobrze wygląda. Jakie działania świadczą zatem o prawdziwym zadbaniu?

Reklama

Badania profilaktyczne

Nie musisz być najmodniejszym facetem na całym osiedlu, ale powinieneś pamiętać o swoim zdrowiu. Lekceważenie okresowych badań lub symptomów świadczących, że w organizmie dzieje się coś niedobrego wcale nie jest męskie. Pamiętając o swoim zdrowiu masz poczucie posiadania kontroli nad tym co dzieje się z Twoim ciałem i pokazujesz, że szanujesz siebie, ale także swoich bliskich.

Dbasz o swój rozwój

Nie każdy musi piąć się po szczeblach kariery w błyskawicznym tempie. Nie każdy musi w ogóle mieć pracę, która będzie ambitna, rozwijająca i dobrze płatna. Dla Twojej higieny psychicznej może być jednak ważny rozwój osobisty – czy to dotyczy pracy czy też hobby. Dbanie o rozwijanie swoich umiejętności personalnych, zawodowych czy intelektualnych jest jednym z aspektów dbania o siebie. Bardzo ważnym, bo w końcu dążenie do doskonałości jest potrzebą każdego człowieka.

Prowadzisz zdrowy styl życia

Nie w tym rzecz, żeby codziennie spędzać kilka godzin na siłowni. Rzecz natomiast w tym, żeby na co dzień zastanawiać się co wkładamy do ust i w jaki sposób żyjemy. Wypicie kilku piw z kolegami z pewnością jeszcze nikomu nie zaszkodziło, gorzej jednak, gdy takie okazje zdarzają się kilka razy w tygodniu, a spotkaniom dodatkowo towarzyszom papierosy i fast foody. Brak ruchu, byle jakie jedzenie, używki – wszystko jest dla ludzi, jednak mężczyzna – albo w ogóle człowiek – dbający o siebie, stara się znaleźć motywację do zdrowszego sposobu na życie, które poprawi samopoczucie, ale także wygląd.

Wygląd zewnętrzny

Z pewnością jest ważny. Niezależnie od tego czy spędzasz przed lustrem więcej czasu czy widzisz siebie tylko podczas porannego golenia, trzymaj się kilku zasad:

  • zwracaj uwagę na detale – cena zakupionych ubrań, ilosc pieniędzy wydanych na fryzjera nie ma znaczenia. Nie musisz być zawodowym stylistą, żeby dobrze wyglądać. Noś to co lubisz jednak zwracaj uwagę na szczegóły: wyprasowana bluza czy koszula, czyste buty, zadbane dłonie, przycięty zarost – to i wiele innych składa się na ogólny wizerunek.
  • Pamiętaj o swojej skórze – woda i mydło nie wystarczą. Jeśli chcesz względnie dobrze wyglądać dłużej niż do 35 roku życia – stosuj także kremy. I nie zapominaj o filtrach przeciwsłonecznych, szczególnie latem.
  • Dbaj o ciało – aktywność fizyczna jest dobra. Dla zdrowia i dla ciała. Nie musisz od razu budować mięśni na siłowni. Wystarczy, że dwa lub trzy razy w tygodniu znajdziesz kilkadziesiąt minut na swoją ulubiona aktywność. Może być to bieganie, basen lub kopanie piłki w amatorskiej drużynie.

Jak widać, dbanie o siebie nie wiąże się z przesadą i zniewieścieniem. To normalne, codzienne interesowanie się swoim zdrowiem i samopoczuciem.

Powiązane wpisy