Brodata sprawa, czyli czy kobiety lubią zarost?

Nie tylko kobiety chcą podobać się mężczyznom. W druga stronę działa to dokładnie tak samo, choć panowie rzeczywiście nie dysponują tyloma narzędziami co kobiety i skupiają się najczęściej na kilku elementach. Jednym z nich jest zarost. Broda, wąsy, kilkudniowy, delikatny lub mocny. Zarost na twarzy jest jednym z najbardziej widocznych atrybutów męskiej urody. Czy kobiety lubią zarost u panów czy odwrotnie?

Z zarostem czy bez? Co na to badania?

Jak się okazuje. Wszystko zależy od.. badań. Niektóre podają, że kobiety wolą mężczyzn z zarostem, inne z kolei, że wręcz odwrotnie. Badania przeprowadzone w Kanadzie i Nowej Zelandii przez Barnaby Dixsona oraz Paula Vaseya. W badaniu zaprezentowano 19 fotografii mężczyzn przed i po zgoleniu zarostu. Zdjęcia pokazano grupie 200 kobiet. Większość z nich uznała, że mężczyźni gładko ogoleni są atrakcyjniejsi. Jednocześnie kobiety wskazywały, że mężczyźni z zarostem wydają się starsi i posiadający wyższy status społeczny.

Reklama

Wszystko zależy od proporcji

Inne badania, opublikowane w 2014 roku w magazynie Biology Letters na większej grupie kobiet (1200). naukowcy zrobili zdjęcia 36 mężczyznom w czterech fazach zarostu: ogoleni na gładko, 5-dniowy zarost, 10-dniowy zarost oraz z pełną brodą. Kobiety oglądały partie zdjęć w różnych proporcjach – czasem widziały kilka zdjęć, gdzie większość stanowili brodacze, innym razem oglądały kilka zdjęć gdzie więcej było mężczyzn gładko ogolonych lub takich, którzy mieli uwieczniony 10-dniowy zarost. Okazało się, że ocena kobiet zależała od tego w jakiej konfiguracji podawano im zdjęcia. Jeśli na przedstawionej grupie zdjęć było więcej brodaczy – otrzymywali oni niższe noty. Jeśli brodacz pojawił się w grupie gładko ogolonej – automatycznie dostawał wyższa ocenę. Czyli okazuje się, że kobiety cenią oryginalność. Jeśli zatem mężczyzna nosi zarost, który jest obecnie popularny i modny, to z dużym prawdopodobieństwem nie będzie podobał się kobietom. W tym samym badaniu okazało się, że kilkudniowy zarost dostaje takie same noty niezależnie od rodzaju i proporcji przedstawianych zdjęć.

A dlaczego na zarost lub jego brak decydują się mężczyźni?

Z pewnością w każdym przypadku jest to sprawa indywidualna, jednak istnieje kilka świadomych i mniej świadomych przesłanek, dla których mężczyźni wybierają swoją „zarostową” drogę. Jeszcze kilkanaście lat temu, mężczyźni bardziej restrykcyjnie podchodzili do zarostu. Albo zapuszczali brodę i wąsy, albo golili się nawet codziennie. Dziś wygląda to inaczej.

Golenie podrażnia skórę

Codzienne golenie zarostu z pewnością podrażnia skórę na twarzy przez co wielu panów i odczuwa z tego powodu dyskomfort i albo decyduje się na zapuszczenie brody, albo goli zarost co kilka dni.

Lenistwo

O ile społeczne naciski na określony wygląd w wielu przypadkach z lenistwa lecza, tak już brak tych nacisków powoduje, ze pozwalamy sobie na więcej i nieco luźniej podchodzimy do sprawy codziennego rozprawiania się z zarostem.

Moda na dojrzałość

No właśnie. Moda na noszenie brody ma swoje korzenie. Mężczyzna z bujnym zarostem zawsze wygląda na poważniejszego, starszego i dojrzalszego niż mężczyzna gładko ogolony. Kobiety lubią dojrzałych mężczyzn, przez co sami zainteresowani takimi właśnie chcą się pokazywać.

Zabawa z wyglądem

Kobiety często lubią eksperymentować z fryzura lub kolorem włosów. Mężczyźni podobnie – chcą zobaczyć siebie w różnych odsłonach. Producent maszynek do golenia, firma Wilkinson zapytała o trend na zapuszczanie zarostu socjologów. Wyjaśnienie leży właśnie w chęci dostosowania osobowości do okoliczności.

A Wy drogie Panie? Preferujecie panów gładko ogolonych czy wolicie brodaczy?

źródła

http://www.facetemjestem.pl/jaki-zarost-podoba-sie-kobieta/

http://rsbl.royalsocietypublishing.org/content/10/4/20130958

https://gadzetomania.pl/7106,naukowcy-udowodnili-ze-kobiety-wola-mezczyzn-bez-zarostu

http://facet.onet.pl/seks/uwodzenie-zarostem/zcc43

Powiązane wpisy