Jak dbać o skórę zimą?

Zbliża się jeden z najpiękniejszych czasów w roku – Boże Narodzenie. Nie będzie przesadą, jeśli stwierdzę, że mijający rok był dla nas wszystkich rokiem trudnym. Chyba wszyscy cieszymy się ze zbliżającej się gwiazdki i z utęsknieniem dziecka czekamy na choinkę, zapach mandarynek oraz pierników. Niestety grudzień jest również bardzo stresującym i zimnym miesiącem, co odbija się na naszej cerze oraz negatywnie rzutuje na nasze włosy. Nadgodziny w pracy, poszukiwanie prezentów czy świątecznych ozdób w połączeniu z chłodnym, suchym powietrzem predysponuje nas do pojawiania się różnego rodzaju niedoskonałości. Pojawia się wtedy pytanie w jaki sposób właściwie dbać o skórę zimą.

jak dbać o skórę zimą

Reklama

Dlaczego zimą skóra jest sucha?

Wydaje się, że ilość produkowanego przez naszą skórę łoju zależy od temperatury otoczenia – w lato mamy zazwyczaj skłonność do przetłuszczania się, a zimą skóra jest sucha. Niemałą rolę odgrywa niska wilgotność na dworze oraz ogrzewanie pomieszczeń, które te pomieszczenia pośrednio wysusza. Niektórzy badacze wskazują również, że zjawisko to może wynikać także z faktu, iż zimą pijemy zazwyczaj mniej.

Czym jest pokrzywka z zimna?

Zupełnie inną dolegliwością na którą cierpi wiele z nas jest pokrzywka z zimna. Pokrzywka jest to choroba, w wyniku której na skórze w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych powstają zazwyczaj swędzące bąble. Choć przyczyny większości pokrzywek nie udaje się uchwycić, to często udaje się znaleźć ich źródło, którymi mogą być: pokarmy, ciepło, wibracja, słońce czy wspomniane już zimno. Dla osób cierpiących na pokrzywkę z zimna zbliżająca się pora roku jest szczególnie dotkliwa. W jej leczeniu stosuje się leki przeciwhistaminowe, należy również unikać zimnych pryszniców. Modne ostatnio morsowanie jest również niezalecane.

Co robić, aby mieć ładną skórę na Wigilii?

Każda z nas marzy o tym, aby jej skóra była gładka oraz odpowiednio nawilżona. Jak już wcześniej wspomniałam, nadchodzące zimno nam w tym nie pomaga. Nie znaczy to jednak, że należy się poddać i bezwiednie zaakceptować fakt przesuszonej skóry. Dbać o skórę zimą powinno się bardzo świadomie. Należy pamiętać o tym, aby używać w miarę możliwości delikatnych mydeł lub dermokosmetyków, które nie zaburzają naturalnych barier ochronnych skóry. Częsta dezynfekcja rąk również może prowadzić do wysuszania ich skóry – w takim wypadku obok żelu antybakteryjnego należy mieć w torebce krem do rąk, którego regularne używanie zabezpieczy nas przed suchą skórą a nawet drobnymi, bolesnymi ranami.

Jakiego balsamu używać?

Producentów kosmetyków jak i ich produktów jest bardzo dużo. Każda z nas ma ulubioną markę oraz inne, odrębne preferencje zapachowe. Wybór odpowiedniego balsamu do ciała może być więc trudny. Kupno produktu może utrudniać fakt, iż wiele z kosmetyków zawiera parabeny. Są to związki, które choć dla większości z nas nie mają negatywnego wpływu na skórę, to u niektórych mogą wywoływać różnego rodzaju działania niepożądane. Ciało należy balsamować po kąpieli i lekkim osuszeniu skóry ręcznikiem co około dwa, trzy dni.

jak pielęgnować skórę zimą

Pamiętaj – Święta są dla Ciebie!

Odpoczynek przed świętami i w ich trakcie jest dla wielu z nas zupełnie abstrakcyjny. Niemniej należy pamiętać, że piękno tego czasu wynika przede wszystkim ze spotkania z rodziną i znajomymi, a nie z nowych ozdób czy równo zawieszonych lampek. Pamiętaj, że święta są dla nas i warto je wykorzystać jako okazję do sprawienia sobie prezentu. Może to być nowa sukienki, pierścionek lub od dawna rozważany zabieg medycyny estetycznej.

Powiązane wpisy