Skóra wokół oczu – spojrzenie może odjąć lat!

Czasem zastanawiamy się, skąd bierze się sekret młodego wyglądu. Stan skóry, włosów oraz figura ma ogromne znaczenie, ale niejednokrotnie sekret tkwi w spojrzeniu: świeżym, młodzieńczym, jasnym i przede wszystkim – bez oznak zmęczenia. Jak uzyskać taki efekt?

Stres, przepracowanie, brak snu, wiek lub czynniki genetyczne decydują o tym czy nasze spojrzenie jest wypoczęte czy tez przeciwnie – zmęczone i dodające lat. Wraz z upływem lat skóra wokół oczu staje się coraz cieńsza. Jak o nią dbać i co zrobić, kiedy zabiegi pielęgnujące już nie wystarczają?

Reklama

Dlaczego nasze spojrzenie „starzeje się” szybciej?

Skóra pod oczami jest cieńsza niż skóra na twarzy i ciele. Nie posiada gruczołów potowych i bardzo niewiele gruczołów łojowych. Pierwsze oznaki starzenia i zmarszczki dotyczą właśnie skóry wokół oczu. Najpierw pojawiają się tzw. kurze łapki a skóra na powiekach górnych i dolnych wiotczeje. Kilka godzin snu mniej wystarczy aby efekty były widoczne. Po czasie działa także prawo grawitacji. Wiele zależy od budowy powiek, jednak niejednokrotnie po pięćdziesiątym roku życia skóra powiek i górnych zaczyna opadać. Górne powiek zaczynają „zachodzić’ na gałkę oczną, a dolne tworzą swego rodzaju worki. Zły stan skóry wokół oczu sprawia, że trudno o młody wygląd nawet przy dobrym stanie skóry twarzy i włosów.

Jak pielęgnować delikatną skórę wokół oczu?

Im wcześniej uświadomimy sobie jak ważna jest pielęgnacja skóry wokół oczu, tym większa szansa na zachowanie młodości spojrzenia. Szczególna pielęgnacja oczu powinniśmy się zając w okolicach 22 roku życia. Delikatne kremy i żele utrzymają właściwy poziom nawilżenia skóry wokół oczu. Wraz z upływem lat, kremy pod oczy powinny zawierać więcej składników odżywczych i witamin. Musimy także dbać o właściwą ilość snu. Postaraj się spać co najmniej godzin dziennie. Na stan skóry, szczególnie tej pod oczami wpływ ma także picie alkoholu i palenie papierosów. Im mniej używek, tym lepiej dla skóry wokół oczu, która wolniej się starzeje.

Doraźne sposoby na zatuszowanie cieni po oczami

Skóra pod oczamiMakijażem trudno zatuszować worki i opadające powieki, jednak oznaki zmęczenia można zminimalizować z pomocą trików makijażu. Czego należy unikać? Z pewnością ciemnych kolorów. Czarne, graficzne kreski oraz szare cienie tylko przyciągną uwagę do podkrążonych oczu. Ciemny makijaż często wygląda dobrze przez jakiś czas – po kilku godzinach zaczyna się rozmazywać co potęguje wrażenie zmęczenia. Unikaj także perłowych i opalizujących cieni, które wchodzą w zagłębienia i drobne zmarszczki i po kilkudziesięciu minutach wyglądają nieestetycznie.

Po porannym umyciu twarzy, staraj się maksymalnie nawilżyć skórę pod oczami. Poczekaj aż krem się wchłonie i nałóż korektor. Wybieraj nawilżające produkty, ponieważ niektóre korektory osadzają się w zmarszczkach i efekt jest odwrotny do zamierzonego. Korektor nałóż na górna i dolna powiekę. Następnie nałóż odrobinę podkładu, tak aby wyrównać różnice w kolorycie. Użyj jasnych cieni, szczególnie w górnym kąciku oka. Unikaj nakładania cienia w dolnym kąciku, jednak nałóż odrobinę na dolnej powiece od strony wewnętrznej. Aby nadać spojrzeniu wyrazistości, użyj tuszu do rzęs, jednak nie przesadzaj. Zbyt dużo tuszu wygląda teatralnie.

Mocno opadające powieki – co można zrobić?

Kremy to tylko kremy. Służą do pielęgnacji, a nie do cofania czasu. Mocno opadające powieki można skorygować z pomocą medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej. W niektórych wypadkach wystarczy zastosowanie kwasu hialuronowego, który ma ogromne zdolności do wiązania wody, dlatego szybko ujędrnia i napina skórę. Problem jest znacznie poważniejszy kiedy powieki zaczynają opadać, doprowadzając czasem nawet do ograniczenia pola widzenia. Wtedy problem może rozwiązać zabiegiem chirurgicznym, czyli korekcją powiek. Zabieg najczęściej odbywa się w znieczuleniu miejscowym i polega na nacięciu skóry oraz usunięciu nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej. Zabieg ma efekt trwały. Dzięki niemu spojrzenie odzyskuje młodzieńczy blask. Łatwiej wykonać makijaż a twarz nabiera młodszego wyglądu.

Powiązane wpisy