Jesienne przesilenie – już Cię dopadło?

Jesień jest melancholijna. Bywa także depresyjna. Nic nie dzieje się jednak bez powodu. Wiele z nas odczuwa zmiany zarówno w ciele jak i w nastroju, a wina możemy obarczać zmianę pogody. Jak objawia się jesienne przesilenie i w jaki sposób z nim walczyć?

Za oknem coraz bardziej ponuro, dni staja się coraz krótsze. Po upalnym lecie spodziewamy się zmiany pogody, jednak często nieoczekiwanie wpływa ona na nas negatywnie. Opuszcza nas dobry humor, codzienne zajęcia stają się męczące a pasje przestają cieszyć.

Reklama

Fizyczne objawy przesilenia jesiennego

Pierwszym objawem przesilenia jesiennego jest zmiana w podejściu do jedzenia. Możemy nagle mieć wzmożony apetyt i odczuwać ochotę na potrawy wysokokaloryczne lub przeciwnie – zupełnie stracić ochotę na jedzenie. W związku ze zmianami w diecie, możemy także odczuwać kompletny brak energii i siły. Kolejnym objawem jest senność, problemy ze wstawaniem rano lub z

zasypianiem wieczorem. To objaw związany z coraz krótszym dniem, spadkiem temperatury oraz ogólną ponurością otoczenia. W tym czasie najczęściej pojawiają się także infekcje. Bywa, że pogoda jest kapryśna i nie bardzo wiemy jak się ubrać. Rano temperatura sięga kilku stopni, a popołudniu jest coraz wyższa. Osoby najbardziej wrażliwe mogą odczuwać kołatanie serca i mrowienie w rękach i nogach.

Psychiczne objawy przesilenia jesiennego

jesienna depresjaObjawy przesilenia jesiennego mogą przypominać typowe oznaki depresji. Na początku odczuwamy nieuzasadnioną apatię i przygnębienie. Zdarza się, że jesteśmy drażliwi i wszystko nas irytuje. Pojawiają się także wahania nastroju – od euforii do przygnębienia. Typowym syndromem psychicznym związanym z przesileniem jesiennym jest brak energii i motywacji do działania. Potrzebujemy dużo więcej wysiłku aby pójść do pracy czy wykonywać inne codzienne obowiązki.

Objawy typowego przesilenie jesiennego najczęściej trwają 2-3 tygodnie. Po tym czasie nasz nastrój oraz samopoczucie fizyczne wraca do normy. Można jednak przyspieszyć proces „przechodzenia” przez depresję jesienną. W jaki sposób?

Jak walczyć z przesileniem jesiennym?

Dieta

Dieta ma ogromny wpływ na to jak się czujemy. Jesienią warto nie ulegać zachciankom i jeść produkty, które spowodują przyrost energii i witalności. Kiedy nadchodzą zimniejsze dni zaczynamy mieć ochotę na bardziej tłuste i kaloryczne jedzenie. To powoduje ubytek energii, która jest nam ogromnie potrzebna w tym czasie. Dlatego zrezygnuj z tłustych i ciężkich potraw na rzecz jesiennych warzyw, nabiału i pełnoziarnistego pieczywa. Rano postaraj się zjeść duże i ciepłe śniadanie. Jedzenie ciepłych potraw z rana spowoduje utrzymanie ciepłoty ciała przez długi czas. Tą sama zasadę stosuj zimą. Jedz produkty bogate z witaminy z grupy B, cynk, żelazo i chrom. Nie zapominaj także o piciu dużej ilości wody. Jesienią możesz nie odczuwać takiego pragnienia jak latem, jednak woda jest Ci potrzeba tak samo właśnie w tym czasie

Aktywność

Ruch dodaje energii o każdej porze roku. Nawet jeśli zwykle jesteś aktywna, jesienią możesz odczuwać niechęć do ćwiczeń fizycznych. Nie musisz przebiegać od razu 10 kilometrów – wystarczy, że pójdziesz na półgodzinny spacer w ciągu dnia a z pewnością poczujesz się lepiej. Ważny jest ruch na świeżym powietrzu. Jesienią powietrze jest chłodniejsze i bardziej rześkie niż latem. Łatwiej zatem o lepsze samopoczucie już po kilkunastu minutach spaceru.

Sen

Sen jest bardzo ważny dla regeneracji organizmu. Nie może go być zbyt mało, bo wtedy z pewnością będziemy odczuwać zmęczenie. Zbyt dużo snu także sprawi, że będziemy rozespani przez cały dzień. 7-8 godzin snu na dobę powinien wspomóc zwalczanie jesiennego zmęczenia. Spróbuj kłaść się i stawać o tych samych porach. Dbaj o przewietrzenie sypialni.

Jesienne, złe samopoczucie w końcu minie. Umilaj sobie ten czas i staraj się nie poddawać stresowi. Dobry film, zdrowy napar z ziół wieczorem pozwoli ci się zrelaksować. Poza tym: rozejrzyj się. Jesień bywa piękna :-).

Powiązane wpisy