Zdrowie i estetyka stóp – co robią kobiety aby je upiększyć?

Stopy to bardzo skomplikowana część ciała. W jej skład wchodzą liczne kości, żyły, tętnice, więzadła i mięśnie. Dzięki złożonej budowie, stopy utrzymują ciężar ciała w pozycji pionowej. Coraz ważniejsza we współczesnym świecie jest także ich estetyka. W jaki sposób o nie dbać i co robią kobiety w cywilizacji zachodniej aby poprawić wygląd stóp?

Schorzenia stóp

Stopy bardzo często ulegają licznym deformacjom i wadom. Najczęściej dzieje się tak wskutek noszenia nieodpowiedniego obuwia lub nadwagi. Najpopularniejsze, ortopedyczne wady stóp to obecnie:

Reklama

Płaskostopie – często dotyczy dzieci, jednak nie wyłącznie. Z płaskostopiem mamy do czynienia wtedy, kiedy stopa… staje się płaska i dotyka ziemi całą powierzchnią. Przyczyną jest upośledzona praca mięśni i wiązadeł, które powinny utrzymywać stopę w „łuku”. Do płaskostopia może przyczynić się także nadwaga lub nieodpowiednie obuwie.

stopyHaluksy – czyli paluch koślawy. Przyczyną jego powstawania jest genetyka oraz częste noszenie nieodpowiedniego obuwia – na wysokim obcasie lub ze zbyt wąskimi noskami. Przy częstym chodzeniu w niewygodnym obuwiu, paluch odgina się w stronę pozostałych palców, a od wewnętrznej strony pojawia się narośl. Pogłębiający się haluks z czasem może prowadzić do problemów z poruszaniem się.

Skórne problemy stóp

Grzybica – stóp i paznokci. Bardzo trudna w wyleczeniu. Jest zaraźliwa, dlatego ważna jest profilaktyka. Noszenie własnych klapek w publicznych łaźniach i kąpieliskach i unikanie noszenia używanych butów. Ponadto używanie przewiewnych skarpetek i dbałość o suchość stóp pomogą uniknąć grzybicy.

Wrastający paznokieć – to bardzo bolesna dolegliwość, niejednokrotnie kończąca się operacyjnym usunięciem paznokcia. Przyczyna tkwi w nieodpowiednim przycinaniu paznokci lub zniekształceniu ich w wyniku np. grzybicy.

Odciski lub modzele – powstają w wyniku noszenia źle dobranego obuwia. Czasem są bardzo bolesne i wymagają interwencji chirurgicznej.

Estetyka stóp

Do wyglądu stóp przykłada się obecnie coraz większą wagę. Malowanie przez kobiety paznokci to standard. Coraz chętniej odwiedzamy gabinety podologiczne celem profilaktyki chorób stóp. Pedicure to dość popularna usługa w salonach kosmetycznych. Chcemy aby stopy były gładkie, pięty pozbawione zgrubień a paznokcie wyglądały zdrowo i seksownie – szczególnie w letnich sandałkach. Na rynku jest mnóstwo produktów wygładzających stopy, kremów oraz preparatów aptecznych zwalczających podstawowe przypadłości skórne na stopach. Wygląd i zdrowie stóp w dużej mierze zależy od systematyczności. O czym należy pamiętać?

  • Noszenie wygodnego obuwia pozwala zachować stopom kształt i uniknąć bolesnych przypadłości. Unikaj noszenia butów na wysokim obcasie na co dzień i postaw na wygodne, wyprodukowane z dobrej jakości materiałów obuwie.
  • Dbaj o skórę stóp także zimą. Często zapominamy o stopach zimą lub jesienią, bo ich zwyczajnie nie widać. Warto pamiętać o zrobieniu peelingu skórze stóp raz w tygodniu i systematycznym nawilżaniu skóry kremem. Zima możesz dać odetchnąć paznokciom. Kilka miesięcy bez malowania ich lakierem przywróci im ładny wygląd i błysk.
  • Warto raz w roku profilaktycznie wybrać się do podologa, który obejrzy stopy i ewentualnie zaleci właściwą drogę pielęgnacji.
  • Zabiegi kosmetyczne mogą być bardzo przyjemne a jednocześnie doprowadzą stopy do ładnego wyglądu. Warto od czasu do czasu zainwestować w wizytę w salonie kosmetycznym.

Chirurgiczne poprawianie wyglądu stóp

Dla niektórych kobiet wygląd ich stóp ma ogromne znaczenie. Panie są często niezadowolone z rozmiaru, kształtu palców lub szerokości stopy. Niektóre z nich decydują się na operacyjny zabieg poprawiający ich wygląd. Zabiegi te jednak bywają bardzo ryzykowne, ponieważ stopa jest bardzo złożoną częścią ciała i niewielki błąd może doprowadzić do kalectwa. W Europie operacje plastyczne stóp nie są jeszcze zbyt popularne. Zdarza się, że zabiegi są wykonywane, szczególnie w obrębie palców. Czasem zabiegi estetyczne połączone są z operacjami o wskazaniach zdrowotnych. Dość częstym zabiegiem natomiast jest operacja haluksów, do której są wskazania przede wszystkim medyczne, jednak poprawiana jest także estetyka stóp.

Powiązane wpisy