Męska pielęgnacja skóry – jak to robić?

Cera kobieca i męska różni się pod wieloma względami. Męska cera ma niekiedy odmienną strukturę i potrzeby, które coraz częściej dostrzegane są przez producentów różnych kosmetyków. Zatem męska pielęgnacja skóry to nie jedynie mit, czy marketingowy wymysł, ale realna potrzeba, o które powinien pamiętać każdy mężczyzna. Przygotowaliśmy wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak to robić. Sprawdź!

Różnice między damską a męską cerą

Podstawową różnicą w strukturze męskiej i damskiej skóry to ilość testosteronu, czyli męskiego hormonu. Jest on odpowiedzialny za typowo męskie cechy, takie jak większa masa mięśniowa, zarost, czy bardziej zrogowaciała skóra. U mężczyzn tego hormonu jest oczywiście więcej, dlatego wpływa to znacząco na ukształtowanie się pewnych odmienności. 

Reklama

Do najważniejszych różnic należą:

  • grubsza warstwa skóry – mężczyźni mogą mieć nawet o 25% grubszą skórę niż kobiety, 
  • bujniejsze owłosienie – zarówno broda, wąsy, jak i brwi czy owłosienie w nosie i w uszach, 
  • większa ilość gruczołów łojowych – mężczyźni są zatem bardziej podatni na trwały trądzik, czy pojawianie się pojedynczych zaskórników. 

Dlatego też stosowanie odpowiedniej męskiej pielęgnacji skóry dostosowanej do specyficznej struktury skóry, jest niezbędna, aby zachować właściwą równowagę. 

Męska pielęgnacja skóry: kosmetyczka

Typ kosmetyków dla panów nie powinien niczym różnić się od tych dla pań. Panowie również potrzebują głębokiego oczyszczenia, tonizacji, a także odżywienia i pielęgnacji. Dlatego też męska pielęgnacja skóry powinna przede wszystkim składać się z żeli oczyszczających do twarzy. Testosteron sprawia, iż mężczyźni mają więcej gruczołów łojowych, dlatego tak istotne jest dogłębne, codzienne oczyszczanie skóry za pomocą specjalnych żeli. Warto wziąć pod uwagę, że nie powinny być to bardzo mocne środki na bazie alkoholu, ponieważ mogą one prowadzić do większej produkcji sebum i przesuszenia skóry. Kolejnym ważnym punktem w męskiej kosmetyczce są oczywiście maszynki do golenia. Warto zaznaczyć, że jednorazowa maszynka powinna być stosowana tylko raz. Jest to nie tylko siedlisko bakterii, które sprzyjają stanom zapalnym czy zakażeniom.

Męska pielęgnacja skóry kojarzy nam się oczywiście z pianką do golenia, która pozwala łatwo pozbyć się zarostu, pozostawiając gładką skórę. Warto wybierać te produkty, które pozwalają na skuteczne zmiękczanie włosów podczas stosowania. Tak samo, jak w przypadku pań, peeling powinien być stosowany maksymalnie 2 razy w tygodniu. Wpływa to bardzo kojące na wrastający zarost. Męska pielęgnacja skóry to również odpowiednie nawilżenie i odżywienie. Każdy mężczyzna powinien regularnie stosować krem nawilżający, który pozwoli na zachowanie odpowiedniej równowagi skórze. 

Powiązane wpisy