Lipofilling – krótka historia przeszczepu własnego tłuszczu

Tkanka tłuszczowa, to naturalna tkanka występująca w ciałach wszystkich ssaków. Choć kojarzy się nam głównie z nadmiarem kilogramów, jest nam potrzebna tak samo jak wszystkie pozostałe tkanki. Dzięki współczesnej technologii oraz medycynie, możemy dziś wykorzystywać tkankę tłuszczową i dosłownie – przenosić ją z jednego miejsca w ciele do innego. Lipofilling, czyli przeszczep własnego tłuszczu – jakie jest jego zastosowanie i w jaki sposób można zastosować lipofilling, aby nie tylko upiększyć, ale także pomóc?

Kilka słów o tkance tłuszczowej

Tkanka tłuszczowa, to jedyna tkanka w organizmie, która może znacznie zmieniać swoją objętość. Normalne wartości tkanki tłuszczowej znajdującej się w organizmie o dorosłego mężczyzny wynoszą od 9% do 18%, natomiast u kobiety od 14% do 28%. Tkankę tłuszczową można znacznie zredukować i niektórzy sportowcy osiągają około 2% tkanki tłuszczowej, podczas gdy u osób otyłych ten wskaźnik może wynosić nawet 60%. Tkanka tłuszczowa ma w naszym ciele swoje określone funkcje, m.in. chroni ścięgna i mięśnie, zachowuje termoregulację oraz często definiuje kształt ciała.

Reklama

Chirurgiczne usuwanie nadmiaru tkani tłuszczowej czyli liposukcja

Obecnie dążymy do tego aby być szczupłym i zachować dobre proporcje sylwetki. Nadmiary tkanki tłuszczowej pojawiają się wraz dysproporcją pomiędzy przyjmowanymi kaloriami a ich spalaniem. Tkanka tłuszczowa, która zaburza proporcje sylwetki najczęściej pojawia się w okolicach brzucha, ud, bioder oraz ramion. Czasem pomimo aktywności fizycznej, a nawet intensywnych ćwiczeń, trudno pozbyć się tkanki tłuszczowej z tych problematycznych miejsc. Liposukcja, czyli chirurgiczne usuwanie tkanki tłuszczowej, potocznie zwane także „odsysaniem tłuszczu” to zabieg, który skutecznie usuwa tkankę tłuszczową z miejsc w których jest jej zbyt dużo. Nie jest to operacja przeznaczona dla osób otyłych lecz dla tych, którym trudno pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej z problematycznych miejsc, przez co ich proporcje sylwetki są zaburzone. Technika została wynaleziona w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i kilka lat później była już szeroko stosowana w chirurgii plastycznej.

Transfer tłuszczu

Początki przeszczepów tkanki tłuszczowej sięgają XVII wieku, jednak wtedy wykorzystywano ją do ratowania życia żołnierzy. W 1893 niemiecki chirurg Gustav Adolf Neuber, po raz pierwszy użył tłuszczu do wypełnienia ubytków w twarzy rannego żołnierza. Od tej pory wciąż szukano skutecznego sposobu na pozyskiwanie tkanki i przetransportowanie jej w inne miejsce w ciele. Na początku XX wieku pierwszy raz użyto strzykawki do wstrzyknięcia pod skórę tkanki tłuszczowej. Wynik jednak nie był zadowalający ponieważ organizm pacjenta bardzo szybko zaabsorbował przeszczepiony tłuszcz. Dopiero wynalezienie technologii umożliwiającej liposukcję oraz technologii pozwalającej na odpowiednie przygotowanie pobranej tkanki tłuszczowej spowodowało, że jej transfer był możliwy a efekty trwałe.

Dziś zabiegi z użyciem własnej tkanki tłuszczowej stosowane są w wielu zabiegach poprawiających wygląd. Z pomocą własnego tłuszczu można wypełnić zmarszczki, trwale powiększyć usta, powiększyć i wymodelować pośladki oraz biust. Ponadto, zabieg transferu tłuszczu najczęściej przynosi korzyści dwojakiego rodzaju: po pierwsze, tkanka tłuszczowa usuwana jest z miejsc problematycznych, po drugie – wprowadzana tam, gdzie występuje jej deficyt. Lipofilling, bo tak fachowo nazywane są zabiegi z zastosowaniem transferu tłuszczu przede wszystkim może być wykorzystany w leczeniu blizn zanikowych oraz w przypadku niektórych chorób, które bezpośrednio lub w procesie leczenia doprowadziły do ubytków tkanki. Niewątpliwą zaletą lipofillingu jest zminimalizowania ryzyka pojawienia się reakcji alergicznych oraz niewielka inwazyjność. Pacjenci już kilka dni po zabiegu mogą wrócić do normalnych zajęć.

źródła:

http://www.lipofilling.com/history-of-fat-grafting/

http://www.lipofilling.com/why-lipofilling/

Powiązane wpisy