Kobiety uprawiające kulturystykę, często narzekają na zbyt małe piersi. Procentowa ilość tkanki tłuszczowej w ciele kulturystki jest bardzo niska, co też często przekłada się na niewielki biust. Są kobiety, którym to zupełnie nie przeszkadza. Większy biust w kulturystycznym ciele nadaje sylwetce bardziej kobiecy wygląd, dlatego coraz więcej kobiet uprawiających ten sport decyduje się na operację powiększenia piersi implantami.
Implanty w świecie zawodowych kulturystek
Sumienne budowanie mięśnie najczęściej prowadzi do płaskiego biustu. Klatka piersiowa kulturystki z czasem może zacząć przypominać męską budowę. Większy biust poprawia proporcje sylwetki i ma znaczenie podczas zawodów. Rachel Oberst (Międzynarodowa Federacja Kulturystyki i Fitnessu IFBB) twierdzi, że implanty piersi nie są warunkiem do wygrania zawodów lub zajęcia wysokiego miejsca, jednak pomagają uzyskać lepszy wygląd. „Jeśli występują dwie dziewczyny o tym samym typie budowy, prawdopodobnie wygra ta z implantami”. Zawodniczka twierdzi, że widuje konkurentki bez implantów, jednak większość je ma. Sama twierdzi, że biust powiększony implantami, stał się pewnym rodzajem nieformalnego oczekiwania w tym sporcie. Zawodniczka sama ma implanty, jednak twierdzi, ze zawsze marzyła o większych piersiach, jednak czekała na dobry moment w życiu. Radzi,aby przed podjęciem ostatecznej decyzji dać sobie pół roku na przemyślenie. Decyzja o poddaniu się operacji plastycznej często podyktowana jest także względami osobistymi. Wiele kobiet uprawiających kulturystykę kocha ten sport, jednak ubolewa nad stratą naturalnego wyglądu piersi.
Umiejscowienie implantu
Decyzja o odmiejscowieniu implantu podyktowana jest najczęściej wieloma czynnikami. Podczas konsultacji lekarz przedstawia optymalne opcje. Jest to czas na to, aby powiedzieć o swoim stylu życia, uprawianym sporcie, możliwościach szybkiego powrotu do treningów, podnoszeniu ciężarów itd. Operacja plastyczna piersi uniemożliwia prowadzenie intensywnych treningów co najmniej przez kilka tygodni, dlatego może być to kluczową kwestią dla zawodniczek. Choć implanty silikonowe są bardzo wytrzymałe, trening wszystkich partii mięśniowych nie zawsze będzie możliwy. Implanty umiejscowione pod mięśniem piersiowym wyglądają bardziej naturalnie a skóra nie marszczy się. Jednak można się zastanawiać czy podczas intensywnych treningów siłowych, piersi nie będą poddane zbyt dużym obciążeniom. Implanty mogą z czasem się przesuwać lub w ekstremalnych sytuacjach pękać – jednak to może zdarzyć się także kobiecie, która nie trenuje zawodowo. Ważne jest rozumienie ryzyka, swojego ciała oraz słuchanie wskazówek chirurga.
Wybór rozmiaru
W tym względzie nie warto myśleć w kategoriach wymarzonej miseczki. Szczególnie dla kulturystek jest to ważna informacja. Najczęściej chcemy uzyskać pewne proporcje, zatem myślenie w kategorii miseczki „ lub miseczki D nie ma sensu. Kobiety zawodowo uprawiające kulturystykę najczęściej mają dużo szersza klatkę piersiową niż pozostała część kobiet. Dlatego miseczka E może wyglądać na bardzo małą, podczas gdy u kobiety, która nie uprawia zawodowo będzie to duży rozmiar. To chirurga plastyka należy udać się nie tylko z konkretnymi oczekiwaniami, ale także z otwartym umysłem.
Powodzenie operacji w dużej mierze zależy od samej kobiety
Kobiety, które sześć dni w tygodniu trenują na siłowni i na tym właściwie się koncentrują, mogą mieć mentalny problem z porzuceniem treningów na kilka tygodni. Dla dobrego, długotrwałego efektu jednak, jest to niezbędne. Ważne są indywidualne wskazania lekarza, jednak przeważnie na kilka tygodni przed operacją należy wstrzymać się z ćwiczeniami klatki piersiowej. Po operacji okres ten może wynosić nawet 8 tygodni. Zbyt wczesny powrót do tak intensywnego wysiłku może doprowadzić do niepotrzebnych komplikacji i konieczności powtórzenia operacji.