Ginekomastia – od problemu do decyzji o operacji

Ginekomastia, to zwiększona ilość tkanki gruczołowej w obrębie sutków, czyli najprościej problem określając– męskie piersi. Zjawisko dotyczy coraz większej liczby mężczyzn i jest dla większości z nich bardzo wstydliwym problemem. Ginekomastia może mieć różne przyczyny i na niektórych etapach życia jest zjawiskiem normalnym. Skąd biorą się „męskie piersi” i jak skutecznie się ich pozbyć?

Przyczyny ginekomastii

Przyczyną powstania ginekomastii są zaburzenia w męskiej gospodarce hormonalnej. W zależności od wieku, trybu życia i przebytych chorób – różne czynniki mogą wpływać na nadprodukcję jednych hormonów i zahamowanie produkcji innych. Ginekomastia na pewnych etapach życia nie jest niczym dziwnym i najczęściej ustępuje samoistnie np. u nastolatków dość często dochodzi do zwiększenia produkcji estrogenu kosztem testosteronu, czego konsekwencją może być powiększenie piersi. Po 2 lub 3 latach ginekomastia u nastolatków najczęściej ustępuje i klatka piersiowa wraca do normalnego wyglądu. Przyczyną ginekomastii mogą być także niektóre choroby np. nerek lub wątroby oraz nowotwór jąder, które wpływają na gospodarkę hormonalną. Przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn może pojawić się także w późniejszym wieku, jednak w tym wypadku związany jest z naturalnym procesem starzenia się. W powyższych wypadkach najczęściej albo trzeba poczekać (ginekomastia u nastolatków) albo wdrożyć leczenie chorób, które mogą powodować przerost gruczołu piersiowego. Przyczyną wstydliwego problemu mężczyzn może być także przyjmowanie niektórych leków. Oprócz wyżej wymienionych przyczyn, wyróżniamy także ginekomastię fizjologiczną, która nie ma związku z patologicznym funkcjonowaniem organizmu i dość często jest pozostałością po okresie dojrzewania.

Reklama

Jak panowie próbują radzić sobie z ginekomastią?

Piersi to zdecydowanie najbardziej widoczny atrybut kobiecości. Mężczyźni, którzy mają problem ze zbyt dużymi piersiami najczęściej nie akceptują swojego wyglądu. W przypadku nastolatków, zawsze jest nadzieja, że ten problem z czasem zniknie, jednak panowie, których nie można już nazwać nastolatkami, zaczynają poszukiwania rozwiązań tego problemu. Najczęściej na początku są to środki farmaceutyczne, które w niektórych wypadkach mogą być skuteczne, ale tylko wówczas, kiedy są stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza i po wykonaniu wcześniejszych badań. Bardziej wytrwali i aktywni panowie, próbują uporać się z problemem rozbudowując tkankę mięśniową i tu czasem, udaje się problem ukryć, szczególnie jeśli ginekomastia nie dotyczy mężczyzny bardzo szczupłego. Ginekomastia fizjologiczna nie powoduje żadnych dolegliwości poza tkliwością sutków i jest problemem wyłącznie estetycznym oraz psychologicznym. Niektórzy mężczyźni cierpią z tego powodu na zaniżone poczucie własnej wartości i męskości, co zaburza ich relacje z innymi ludźmi.

Operacja chirurgiczna

Niejednokrotnie, to operacja chirurgiczna jest jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się ginekomastii. Aby mogło dojść do zabiegu, chirurg plastyk musi mieć pewność, że przerost tkanki gruczołowej nie jest efektem chorób lub innych przyczyn, które można wyeliminować nieoperacyjnie i mamy do czynienia z ginekomastią samoistną. Kandydaci do zabiegu powinni mieć względnie unormowaną masę ciała. Jeśli oprócz tkanki gruczołowej, występuje także tkanka tłuszczowa (lipomastia) i operację łączy się czasem z zabiegiem liposukcji. Wokół zabiegu narasta sporo mitów, które najczęściej skutecznie są obalane podczas konsultacji w gabinecie lekarskim. Najczęściej już podczas pierwszej wizyty, kandydaci do zabiegu informowani są o wszelkich zagrożeniach wynikających z poddania się operacji oraz wskazaniach pooperacyjnych. Pozbycie się „męskich piersi” ma wymiar estetyczny oraz psychologiczny. Przywrócenie normalnego wyglądu męskiej klatce piersiowej wpływa na pewność siebie, kontakty z kobietami oraz poczucie „męskości”. Problem dotyczy sporej grupy mężczyzn i czasem zwyczajnie warto podejść do niego jak do czegoś z czym warto się uporać. Wszystkich panów mających wątpliwości i pytania dotyczące zabiegu chirurgicznego usunięcia ginekomastii zapraszamy na konsultacje!

Powiązane wpisy