Jak nosić biżuterię?

Chyba każda kobieta, w mniejszym lub większym stopniu, lubi nosić biżuterię. Jedne z nas preferują kolczyki, inne wolą naszyjniki, a niektóre wszystko naraz. Noszenie biżuterii jest jak noszenie ubrań – nie zawsze wszystko pasuje i istnieją pewne zasady dotyczące dobierania poszczególnych jej elementów. O czym warto pamiętać zakładając kolczyki, naszyjnik, bransoletkę lub pierścionek?

Co za dużo to niezdrowo

Umiar to najważniejsza zasada dotycząca noszenia biżuterii. Pięć ciężkich bransoletek, duże kolczyki i masywny naszyjnik spowoduje, że odwrócisz uwagę od… siebie. Zadaniem biżuterii jest podkreślenie piękna. Zakładając zbyt dużo na siebie przyciągniesz wzrok do biżuterii, a nie do swojej osoby. To jest analogiczna sytuacja do kobiet, które noszą zbyt krótkie spódniczki i głębokie dekolty (na raz). Przyciągają wzrok, jednak nie do siebie, a odkrytych części swojego ciała. Jeśli więc decydujesz się na masywny naszyjnik – przemyśl czy założenie jeszcze dużych kolczyków to nie będzie zbyt wiele.

Reklama

Gabaryty do postury

Jeśli jesteś drobną, filigranową kobietą, duże bransolety i ogromne kolczyki mogą Cię przytłoczyć. Jeśli mimo to lubisz bardziej masywną biżuterię – wybierz taką, która nie będzie zbyt duża. Kobiety wysokie, bardziej postawne w dużej biżuterii będą prezentowały się znacznie lepiej. Lecz i tu trzeba zachować pewien umiar, aby dodatkowo nie dodać sobie kilogramów i lat.

Pamiętaj o tym, ile masz lat

Może to niezbyt poprawne politycznie, ale wiek w tym względzie ma znaczenie. Kobieta po pięćdziesiątce nie będzie dobrze wyglądała w odpustowej, taniej biżuterii, w przeciwieństwie do nastolatki. Podobnie jak noszenie diamentów niezbyt będzie pasowało osiemnastolatce. Biżuteria może dodawać szyku i klasy, może być też zabawnym dodatkiem. Wszystko zależy od tego w jakim miejscu w życiu jesteś. Podejdź do noszenia biżuterii jak do noszenia niektórych ubrań. W pewnym momencie pewne rzeczy nie pasują.

Pora dnia i okazja mają znaczenie

O tym chyba nie trzeba przypominać żadnej z nas. To co sprawdza się podczas wieczornej uroczystości, niekoniecznie będzie pasowało podczas biznesowego obiadu. Forma stosowana w ciągu dnia powinna być znacznie prostsza niż ta wieczorowa. Blask pozostaw na wielkie przyjęcia – tam jest jego miejsce. Na co dzień dobieraj biżuterię do stylizacji. Pamiętaj, że ma ona być dodatkiem, dzięki któremu całość wygląda na kompletną.

Biżuteria a typ urody

To również nie pozostaje bez znaczenia. O ile pani zimie będzie pasowała biżuteria w mocniejszych kolorach o nieco większej formie, o tyle pani wiosna może „utonąć” w zbyt wyrazistej biżuterii. Jeśli twoja uroda jest bardzo określona – forma i kolor mogą dodać ci uroku. Kobiety o delikatnej urodzie powinny zakładać raczej drobną, biżuterię – małe kolczyki, delikatne łańcuszki i drobne pierścionki.

Jak dbać o biżuterię?

Wiele z nas posiada cenne eksponaty, które po czasie tracą swój dawny blask. Srebrna, złota lub platynowa biżuteria także po czasie może nie wyglądać już tak dobrze jak na początku. Aby tego uniknąć, pamiętajmy, aby podczas sprzątania z użyciem detergentów, ściągać pierścionki. Ponadto, często zakładamy naszyjnik i bransoletkę, a następnie psikamy się perfumami. Alkohol zawarty w perfumach nie wpływa dobrze na żaden metal i dość szybko mogą pojawić się tam plamy. Staraj się ściągać biżuterię podczas uprawiania sportu, bo łatwo się niszczy. Przed snem ściągaj biżuterię – z pewnością dobrze zrobi to nie tylko jej, ale również Twojej skórze.

Powiązane wpisy