Jakie owoce warto jeść w lipcu i w sierpniu?

Lato to doskonały czas na delektowanie się owocami sezonowymi. Lipiec i sierpień należą do miesięcy, w których owoce dojrzewają i są najsmaczniejsze. Szkoda nie wykorzystać tego czasu, w którym mamy szansę zjeść owoce dojrzewające na słońcu, zamiast w szklarni. W tym czasie owoce są tanie, a niektórzy z nas dodatkowo mają okazję zerwać je we własnym ogrodzie. Z nadwyżek owoców warto robić przetwory, które z dużym apetytem zjadać będziemy także zimą.

Słodkie, pachnące i jedyne w swoim rodzaju. Letnie owoce nigdy nie smakują tak dobrze ja latem, szczególnie jeśli mamy okazje zerwać je własnoręcznie. Lipiec i sierpień obfituje w wartościowe owoce, bogate w witaminy. Które z nich szczególnie warto wprowadzić do diety?

Reklama

Czarna porzeczka – słodka, a jednocześnie cierpka, z twardą ale jadalną skórką. Czarne porzeczki nie smakują każdemu ale ci, którzy zdołali się przekonać do smaku porzeczki, chętnie do niej wracają. Czarna porzeczka jest bogata w wiele witamin, a przede wszystkim jest bogata w witaminę C. 100 gram porzeczki czarnej zapewnia dzienne zapotrzebowanie na witaminę C aż 2,5 krotnie. Ponadto czarna porzeczka jest bogata w witaminę A, E, witaminy z grupy B, żelazo, wapń, magnez, fosfor, mangan, potas i miedź. Czarne porzeczki mają zaledwie około 62 kalorii w 100 gramach, są zatem doskonałe dla osób dbających o linię. Smakowo, mogą być doskonałym uzupełnieniem lodów i deserów. Latem warto po nie sięgać, bo to prawdziwa skarbnica zdrowia.

Agrest – mało kalorii, dużo korzyści. Agrest ma około 40 kalorii na 100 gram. Posiada charakterystyczny smak i zwolennicy kwaśnych owoców są nimi zachwyceni. Agrest ma wiele wartości odżywczych. Jest bogatym źródłem witaminy C, a przede wszystkim wapnia i magnezu. Bogaty również w witaminę B1 i witaminę PP. Dobrze smakuje prosto z krzaczka, ale również jest dobrym materiałem na dżem.

Aronia – niestety, aronia ze względu na swój cierpki smak, niezbyt nadaje się do zjedzenia prosto z krzaka. Aronia to bogate źródło wielu witamin i substancji odżywczych, min. Witaminy C, PP, P, B9, B2 i E. Z aronii można przygotować sok (bardzo popularny sposób wykorzystania aronii), dżemy i konfiturę do dań wytrawnych. Owoc ten można także suszyć i dodawać do herbaty zimą.

Jeżyna – zarówno dziko rosnąca w lasach jak i ta ogródkowa. Dojrzała jeżyna ma słodki i lekko kwaśnawy, charakterystyczny smak. Doskonale smakuje zerwana prosto z krzaka, a także jako dodatek do ciast. Jeżyny niezbyt nadają się do mrożenia, za to wychodzi z nich pyszny i bardzo zdrowy sok, który można stosować podczas przeziębień. Jeżyny są bogate w silne przeciwutleniacze, które hamują powstawanie komórek rakowych oraz sprzyjają ładnej skórze. Ponadto zawierają sporo witaminy C i mają bardzo mało kalorii – bo jedynie około 40 na 100 gram owoców.

Wiśnie – niezbyt lubimy je w formie nieprzetworzonej, ponieważ dla większości z nas są zbyt mało słodkie jak na owoce letnie. Wiśnie są doskonałym dodatkiem do ciast, podstawą dżemu (zawierają dużo pektyn, dzięki którym konfitura szybko nabiera konsystencji żelu), kompotów. Z wiśni można zrobić także sok, który będzie służył nam także zimą. Wiśnie są bogate w przeciwutleniacze, chroniące przed nowotworami oraz starzeniem. Zawierają także sporo witaminy C, potasu oraz błonnika. Doskonałe dla diabetyków oraz osób starających się schudnąć.

Co dołożylibyście do tego zestawienia?

Powiązane wpisy