Czy da się utrzymać opaleniznę po wakacjach?

Wracając z letnich wyjazdów, zwłaszcza w ciepłe miejsca, możemy przez pewien czas cieszyć się wakacyjną opalenizną. Zwłaszcza kobiety chętnie odsłaniają swoje ciało i eksponują je na słońce. Nierzadko zdarza się, że dla wzmocnienia efektu używamy przyspieszaczy do opalania, aby kolor opalenizny był jeszcze bardziej intensywny. Nic więc dziwnego, że wracając z urlopu, chcemy jak najdłużej cieszyć się wakacyjną barwą naszej skóry. Jak utrzymać opaleniznę po wakacjach – podpowiadamy co zrobić!

Skąd się bierze opalenizna?

Opalanie skóry to fizjologiczna reakcja na ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Jest to naturalny proces, który zachodzi podskórnie, gdzie docierają promienie UV. Opaleniznę można nabyć zarówno wskutek kąpieli słonecznych, jak i wizyt w solarium. Uzyskanie trwałej opalenizny wymaga obecności zarówno promieni UV-A, jak i UV-B. Ich współdziałanie gwarantuje atrakcyjną barwę skóry, pożądaną przez wiele kobiet i mężczyzn. Przenikanie promieni słonecznych do najniższych warstw naskórka powoduje, że docierają one aż do melanocytów. Są to komórki odpowiedzialne za produkcję pigmentu – melaniny. To właśnie ona odpowiada za brązową barwę naszej skóry. Promienie UV-A wpływają na transport melaniny do wyższych warstw skóry, co odpowiada za przyciemnienie naszego ciała. Z kolei docierające promienie UV-B odpowiadają za zwiększanie produkcji melaniny w melanocytach. To właśnie dzięki promieniowaniu UV-B możemy cieszyć się trwalszą i intensywniejszą opalenizną. Jak w takim razie utrzymać opaleniznę po wakacjach?

Reklama
utrzymać opaleniznę po wakacjach peeling

 Jak utrzymać opaleniznę po wakacjach?

Równomiernie opalone ciało jest marzeniem wielu z nas. Godziny spędzone na słońcu przynoszą efekty w postaci brązowego zabarwienia naszej skóry. Poświęcając tyle czasu na nabycie opalenizny, logiczne jest, że chcemy ją zatrzymać jak najdłużej. Chociaż najprostszym sposobem może się wydawać skorzystanie z usług solarium – jest to coraz rzadziej wybierana opcja. Ostatnimi czasy duży nacisk stawiamy na zdrowe opalanie i używamy kremów z filtrem. Już łapiąc pierwsze promienie słońca, zastanawiamy się jak utrzymać opaleniznę dłużej i cieszyć się nią również jesienią. Warto pamiętać, że istotne jest nie tylko to, co zrobimy po wakacjach, ale również to, jak przygotujemy naszą skórę do kąpieli słonecznych. Regularne peelingi i nawilżanie skóry ciała nie tylko zachowa jej zdrowy wygląd, ale również pozwoli na uzyskanie trwalszej i atrakcyjnej opalenizny.

jak utrzymać opaleniznę po wakacjach balsamowanie opalonej skóry

3 kroki do zatrzymania wakacyjnej opalenizny.

Przede wszystkim serwuj swojej skórze mniejsze dawki słońca – krótsze, ale regularne ekspozycje na słońce sprawią, że opalenizna będzie trwalsza. Nie jest to także bez znaczenia dla zdrowia Twojej skóry. W ten sposób unikniesz poparzeń słonecznych i nieestetycznych przebarwień. Po opalaniu korzystaj regularnie z balsamów i nawilżaj swoją skórę. Skóra eksponowana na promieniowanie słoneczne będzie wysuszona i spragniona nawilżenia. Aby zachować jej estetyczny wygląd, istotne jest również nawilżenie „od środka”. Pamiętaj o wypijaniu przynajmniej 2 litrów płynów dziennie.

Nie bez znaczenia jest również dieta, którą stosujesz. Zdrowe i zbilansowane posiłki w połączeniu z produktami o dużej zawartości beta-karotenu, mogą wspomagać utrzymanie wakacyjnej opalenizny. Do takich warzyw należą np. marchewki, dynie czy czerwona papryka. Beta-karoten to witamina A, która dobrze rozpuszcza się w tłuszczach. Dlatego do posiłków z wymienionymi warzywami dodaj nieco oliwy z oliwek. Na rynku farmaceutycznym istnieje też wiele suplementów diety zawierających beta-karoten. Jednak przed rozpoczęciem ich używania skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Powiązane wpisy