Przebarwienia posłoneczne – pożegnaj je!

Choć słońce może mieć wiele pozytywnych właściwości, to jednak w zetknięciu z naszą skórą najczęściej przynosi złe skutki. Przebarwienia posłoneczne powstają najczęściej w wyniku działania słońca. Przybierają formę brązowych i ciemnych zmian, które trudno usunąć. Najczęstszym rodzajem są plamy soczewicowate i ostuda. Pozbycie się przebarwień słonecznych w pierwszej kolejności polega na wyeliminowaniu czynników, które mogą nasilać ich powstawanie. Aby załagodzić objawy posłoneczne warto również skorzystać z zabiegów, takich jak mezoterapia czy peeling chemiczny.

Jak powstają przebarwienia słoneczne?

Plamy posłoneczne powstają w skutek nadmiernej ekspozycji na słońce. Długotrwałe narażenie na działanie promieni UV powoduje wzmożoną produkcję melaniny. Konsekwencją jest powstawanie brązowych plam oraz przebarwień na skórze. Najczęściej mają one wygląd ciemnych, nieregularnych zmian o różnej wielkości.

Reklama

Jak chronić skórę przed przebarwieniami posłonecznymi?

Aby wprowadzić odpowiednią profilaktykę przed powstawaniem plam posłonecznych warto wyeliminować jak najwięcej czynników zwiększających możliwość wystąpienia plam skórnych. Zalicza się nich:

  • wyrównanie zaburzeń hormonalnych,
  • unikanie stosowania podczas opalania nadmiernej ilości antyperspirantów i perfum,
  • dokładne zapoznanie się z ulotką przyjmowanych leków.

Jak pozbyć się przebarwień posłonecznych?

Zahamowanie procesu powstawania brązowych plam na skórze nie jest proste. Trudna do uniknięcia ekspozycja na słońce powoduje, że produkowane są coraz większe ilości melaniny. Usuwanie przebarwień posłonecznych najlepiej rozpocząć w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze oddziaływanie promieni słonecznych na skórę. W trakcie leczenia należy unikać ekspozycji na światło słoneczne. Ważne jest, aby używać kremów z wysokim filtrem zabezpieczającym przed promieniowaniem UV. Pomoże również wyrównanie zaburzeń hormonalnych.

Jak usunąć przebarwienia posłoneczne?

Innym sposobem walki z plamami posłonecznymi są peelingi chemiczne. Peeling na przebarwienia stosuje się zazwyczaj tylko w przypadku niewielkich i płytkich zmian. Peelingi zawierają substancje złuszczające. Lekarz prowadzący leczenie dobiera stężenie związków zawartych w peelingu oraz zakres przeprowadzanego zabiegu. Łuszczenie naskórka odbywa się w ciągu 2 do 5 dni.

Skutecznym sposobem na walkę z przebarwieniami posłonecznymi jest popularny zabieg mezoterapii. Polega na bezpośrednim wstrzyknięciu do skóry substancji leczniczej, która powoduje rozjaśnienie ciemnych przebarwień na skórze. W tym zabiegu stosuje się kwas hialuronowy oraz peptydy biomimetyczne. W leczeniu plam posłonecznych wykorzystywana jest również mikrodermabrazja.

Podsumowanie

Sposób na pozbycie się przebarwień posłonecznych jest wiele. Szczególnie skuteczne są zabiegi medycyny estetycznej, bazujące na regeneracji procesu działania skóry. Pamiętaj, aby latem nie rezygnować ze słońca, ale w znacznej ilości ograniczyć czas nadmiernego opalania.

Powiązane wpisy