Rekonwalescencja – jak nie przytyć?

Rekonwalescencja to czas, w którym powinniśmy jak najwięcej czasu spędzać w domu. Zaleca się nie tylko odpowiedni wypoczynek, ale również najczęściej ograniczony ruch. Dlatego też szacuje się, że okres rekonwalescencji najczęściej wpływa na przyrost masy u niektórych pacjentów. Zwracamy uwagę na, jakie czynniki mogą mieć wpływ na przytycie oraz jak sobie radzić, aby uniknąć znacznego przybrania na wadze. 

Rekonwalescencja – przyrost masy ciała

Przytycie podczas rekonwalescencji to najczęstszy objaw, jaki spotyka pacjentów po poddaniu się określonej operacji. Pojawia się najczęściej w okresie obserwacji po zabiegu. Najbardziej znanym przykładem trudności powrotu do dawnej sylwetki jest czas po ciąży. W takich przypadkach około 80% kobiet cierpi na znaczny przyrost masy ciała. Zdarza się również, że nawet niewielkie operacje, takie jak wycięcie migdałków, mogą prowadzić do trudności z nadwagą. 

Reklama

Rekonwalescencja – powody przyrostu masy ciała 

Jednym z podstawowych problemów podczas rekonwalescencji jest przede wszystkim zatrzymanie płynów w organizmie po zabiegu. Woda zatrzymuje się w przestrzeni śródmiąższowej w ciele człowieka w przestrzeniach między narządami. Prowadzi to do przyrostu masy ciała i typowego wzdęcia po operacji. Zatrzymanie płynów może również być zlokalizowane, co oznacza, że niektórzy pacjenci mogą mieć spuchnięte jedynie ręce czy stopy. 

Kolejnym problemem, który często zdarza się podczas operacji rekonstrukcyjnych, jest trauma, wynikająca z konieczności poddania się operacji. Niestety wpływa ona negatywnie na radzenie sobie ze stresem, który często pojawia się w czasie rekonwalescencji. Pacjenci martwią się o swój nowy wygląd, efekty pooperacyjne, a przede wszystkim o to, jak ich nowa sylwetka będzie odbierana przez osoby w otoczeniu. Największy wpływ na przyrost masy ciała ma jednak stagnacja. Wielu pacjentów musi spędzać godziny, a często dnie w bezruchu, co znacznie wpływa na aktywność dnia codziennego. 

Rekonwalescencja – jak nie przytyć?

Istnieje wiele sposobów na to, by poradzić sobie z powyższymi problemami w czasie rekonwalescencji. Ze stagnacją możemy sobie radzić poprzez praktykowanie alternatywnych metod ćwiczeń, wpływających mniej obciążająco na nasz organizm. W tym przypadku warto każde aktywności odpowiednio skonsultować z lekarzem. Jeśli po operacji powiększania pośladków nie możesz biegać lub ćwiczyć nóg, może warto skupić się na rękach i znaleźć inne sposoby na to, by jednak nieco się poruszać. Aby poradzić sobie ze stagnacją, warto również rozpocząć budowanie nowych przyzwyczajeń. W tym czasie próbujmy nowych aktywności, na które wcześniej nie mieliśmy czasu. Rekonwalescencja to doskonały czas na nadrobienie dawno nieczytanych lektur czy pooglądanie ulubionego serialu. Możemy również poświęcić ten czas na budowanie relacji rodzinnych czy nauczenie się nowych umiejętności, niewymagających poruszania się. 

Powiązane wpisy