Redukcja piersi – najważniejsze wskazania

Chociaż najpopularniejszym zabiegiem chirurgii plastycznej jest powiększanie piersi, to jednak wciąż wiele kobiet decyduje się na poddanie się operacji redukcji biustu. Powszechnie przyjmuje się, że większe oraz bardziej obfite piersi to atrybut kobiecości. Redukcja piersi daje paniom jednak wiele korzyści, związanych z codziennym funkcjonowaniem i zmniejszonym odczuwaniem dyskomfortu podczas niektórych aktywności. Podpowiadamy dzisiaj, jakie są najważniejsze wskazania do redukcji piersi. 

Redukcja piersi – wskazania 

Zabiegowi zmniejszania piersi najczęściej poddają się kobiety, które uważają, że ich biust jest za duży, co znacznie utrudnia ich codzienne funkcjonowanie. Jeśli piersi są zbyt ciężkie, kobiety mogą odczuwać różne dolegliwości. Do najczęściej występujących wskazań do redukcji piersi zalicza się:

Reklama
  • dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego i piersiowego, wynikające z nadmiernego obciążenia, 
  • przerośnięty gruczoł piersiowy, 
  • znaczne trudności w doborze bielizny w odpowiednim rozmiarze, w szczególności w przypadku znacznej asymetrii piersi. 

Redukcja piersi a względy zdrowotne

Indywidualny rozmiar piersi zależy najczęściej od genów, jednak ta reguła nie sprawdza się w każdym przypadku. Nie bez znaczenia są też żeńskie hormony, czynniki środowiskowe i stosowana dieta. U wielu pań właśnie po ciąży powiększa się biust, dlatego niebanalne znaczenie ma dla każdej z nich okres karmienia i ciąża. Dlatego też najczęstszymi wskazaniami do redukcji piersi są właśnie czynniki zdrowotne. Zbyt duży biust może znacznie obciążać kręgosłup, co wywołuje ból oraz przyczynia się do powstawania i utrwalania wad postawy. Panie ze zbyt dużym biustem mogą mieć poważne problemy z barkami, szyją, a nawet ze skórą. 

Warto również wspomnieć o specjalnych biustonoszach, które noszą panie z obfitym biustem.  Silnie uciskający biustonosz, który musi unieść spory ciężar, wpija się w skórę pleców, powodując rany. Dodatkowo duże piersi narażone są na nadmierne pocenie pod biustem, co niekiedy wywołuje silne reakcje skórne, takie jak wysypki czy nawet grzyby. Redukcja piersi to także możliwość dla wielu kobiet na podjęcie aktywności fizycznej. Panie z dużym biustem często unikają skakania, biegania, a niekiedy nawet spacerów. 

Redukcja piersi a psychologiczne wskazania

Duży biust może być dla wielu kobiet źródłem trwałych kompleksów. Nieproporcjonalne piersi w stosunku do reszty ciała sprawiają, że duża część pacjentek stara się je ukryć. Kobiety wstydzą się swojego wyglądu, dlatego często zakładają obszerne ubrania, garbią się, a niekiedy unikają nawet kontaktów towarzyskich. Redukcja piersi to dla wielu kobiet nie tylko szansa na odzyskanie komfortowego samopoczucia, ale również możliwość na polepszenie swoich kontaktów partnerskich i wzrost zadowolenia z życia seksualnego. 

Powiązane wpisy