Teleangiektazje, popularnie nazwane pękającymi naczynkami to problem wielu kobiet. Jeszcze kilkanaście lat temu pozbycie się nieestetycznych rumieni i wyraźnych czerwonych linii nie było możliwe. Dziś te możliwości znacznie się rozszerzyły i oprócz preparatów do pielęgnacji tego typu cery, mamy także możliwość skorzystania z zabiegów, które znacznie poprawiają wygląd skóry. Czy pękające naczynka to problem do zlikwidowania?
Przyczyny rozszerzonych naczynek
Przyczyny powstawania „pajączków” najczęściej leżą w genach. Nie oznacza to, że czynniki zewnętrzne nie dokładają przysłowiowej cegiełki do pogłębienia się problemu. Czynnikami, które wpływają na powstawanie teleangiektazji z pewnością jest temperatura. Zbyt wysoka lub zbyt niska, powoduje powstawanie zaczerwienień, które z czasem utrwalają się. Osoby z tendencjami do powstawania naczynek powinny chronić skórę przed intensywnym słońcem oraz mrozem. Kolejnym czynnikiem wpływającym na stan cery naczynkowej jest dieta. Picie gorących napojów, używanie ostrych przypraw oraz spożywanie alkoholu wpływa na gwałtowne obkurczanie się naczyń krwionośnych i przyczynia się do powstawania pajączków. Naczynka mogą się także utrwalać pod wpływem przyjmowania niektórych leków lub powstawać pod wpływem nieuregulowanej gospodarki hormonalnej.
Jak rozpoznać cerę naczynkową?
Pierwsze sygnały o tym, że mamy do czynienia z cerą naczynkowa pojawiają się właśnie przy skrajnych temperaturach, piciu gorących napojów lub podczas stresujących sytuacji. Na twarzy pojawia się rumień, który z czasem utrwala się a na twarzy pojawiają się prześwitujące naczynka. Jeśli rumień szybko znika – najczęściej nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak utrzymuje się, może to oznaczać, że mamy do czynienia z cerą naczynkową. Cera tego typu jest też delikatna, cienka i wrażliwa na bardziej inwazyjne, mechaniczne zabiegi. Niewskazane są także kremy z zawartością witaminy A, płyny z alkoholem lub na z zabiegi z kwasami AHA. Cera naczynkowa może pojawić się już u młodych dziewczyn zwłaszcza, jeśli lubią się opalać.
Codzienna pielęgnacja cery naczynkowej
Z pomocą kosmetyków nie odwrócimy widocznych zmian, możemy je jednak zapobiec powstawaniu kolejnych. Z cera naczynkową trzeba obchodzić bardzo delikatnie i to nie tylko jeśli chodzi o dobór preparatów pielęgnacyjnych. Jak o nią dbać?
- Złuszczaj, ale delikatnie – do pozbycia się martwego naskórka używaj peelingów enzymatycznych z zawartością delikatnych enzymów roślinnych. Mechaniczne pocieranie skóry może pogłębić problem pękających naczynek.
- Unikaj zimnej i ciepłej wody – podczas mycia twarzy unikaj skrajnych temperatur wody. Najlepiej zmywaj twarz wacikiem nasączonym woda mineralną lub płynem micelarnym o temperaturze pokojowej.
- Na rynku dostępne są preparaty do pielęgnacji skóry naczynkowej. Zwykle są one delikatniejsze i pozbawione sztucznych substancji zapachowych. Przy wyborze np. kremu zwróć uwagę na skład. Zawartość witaminy C, witaminy K, rutyny lub wyciąg z arniki górskiej wzmocni naczynia. Zadbaj o to, aby wyżej wymienione witaminy znalazły się także w Twojej diecie.
- Chroń przed zimnym i gorącym powietrzem – unikaj saun, intensywnego słońca i solarium.
Profesjonalne metody usuwania teleangiektazji
Obecnie istnieją sposoby na zamykanie naczynek i zwykle poddanie się specjalistycznym zabiegom przynosi oczekiwane rezultaty. Najpopularniejsze i uważane za najskuteczniejsze metody zamykania naczynek na twarzy to:
- Zabieg metodą laserową IPL – jest to metoda stosowana najczęściej w przypadku płytko położonych teleangiektazji. Do ich usuwania wykorzystuje się laser który emituje ciepło i światło.
- Elektrokoagulacja – stosowana w przypadku naczynek głębiej umiejscowionych oraz tych znajdujących się np. na nogach. Polega na wykorzystaniu prądu o wysokiej częstotliwości, który w dużym uproszczeniu „ścina białko” i zamyka naczynie.
Metoda zlikwidowania naczynek powinna być indywidualnie dobrana pod kątem zmian. Zawsze warto zgłosić się do lekarza dermatologa, który wskaże właściwą drogę leczenia.