Niepopularne zabiegi – powiększanie czoła. Metody oraz wskazania

Powiększanie lub wypełnianie czoła jest w Polsce zabiegiem zupełnie niepopularnym i stosunkowo dość rzadko wykonywanym w przeciwieństwie np. do liftingu czoła, którego zadaniem jest wygładzenie zmarszczek wraz z podniesieniem powiek górnych. Powiększanie czoła lub „Forhead Augmentation”, to popularna procedura medyczna szczególnie w krajach azjatyckich.

Wskazania do zabiegu

Czoło zajmuje około 1/3 twarzy. Najczęściej nie jest tym elementem twarzy, który szczególnie przyciąga uwagę, jednak czoło w sposób niezauważalny nadaje ton rysom twarzy o definiuje jej ogólny wygląd. Do zabiegu najczęściej zgłaszają się pacjenci, którzy:

Reklama
  • mają płaskie czoło, któremu brak objętości
  • mają zbyt cofnięte czoło
  • ich czoło posiada wyraźne wgłębienia
  • ich czoło jest zbyt szerokie lub zbyt wąskie
  • ich łuk brwiowy znacznie wystaje ponad czoło

Zabiegi mające na celu powiększenie czoła lub nadanie mu objętości mają tą zaletę, że zmieniają proporcje twarzy przez co najczęściej dolna jej części wydaje się być smuklejsza i szczuplejsza.

Chirurgiczne metody korekty kształtu czoła

Implanty silikonowe

To popularna metoda powiększania czoła. Kształt i grubość implantu najczęściej opracowywany jest wcześniej. Nacięcia tworzone są przy linii włosów przez co blizny są niewidoczne. Nie ma także problemu z usunięciem implantu jeśli zajdzie taka konieczność. Powikłania, które mogą nastąpić to pęknięcie implantu lub gromadzenie się płynu.

Transfer tłuszczu

Transfer własnego tłuszczu stosowany jest podczas wielu zabiegów korygujących i odmładzających. Materiał pobierany jest z innej części ciała, która ma więcej tkanki tłuszczowej np. z brzucha lub ud i wstrzykiwany w czoło. Zabieg jest bezpieczny, bo materiał jest biologicznie obojętny, jednak ma też swoje wady. Tłuszcz po czasie może wchłonąć się do organizmu przez co mogą powstać nierówności.

Powiększenie czoła z użyciem biomedycznego cementu kostnego

Chirurg stosuje specjalny cement i wprowadza go w momencie kiedy jest jeszcze miękki i elastyczny. Nacięcia wykonywane są przy linii włosów a cement wprowadzany i formowany. Po zastygnięciu, rany są zszywane.

Wszystkie trzy metody najczęściej wykonywane są w znieczuleniu ogólnym. Zabieg nie trwa długo, bo około godziny. Powrót do normalnego funkcjonowania możliwy jest już po kilku dniach od zabiegu. Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego istnieje możliwość wystąpienia powikłań takich jak zakażenie lub reakcja alergiczna.

Niechirurgiczne metody powiększenia czoła

Wśród niechirurgicznych metod powiększania czoła, króluje przede wszystkim zastosowanie wypełniaczy. Zabiegi te są mało inwazyjne i bardzo bezpieczne, jednak mają podstawową wadę – efekty są nietrwałe i dla jego utrzymania konieczne jest powtarzanie zabiegu co kilka miesięcy. Osoby, które są niezadowolone ze swojego czoła, dość często decydują się na wypełniacze „na próbę”. Chcą zobaczyć jak będzie wyglądała ich twarz po zmianie i czy warto decydować się na chirurgiczne opcje.

Zabieg powiększania czoła najbardziej popularny jest w krajach azjatyckich takich jak Chiny i Korea Południowa. Zabiegowi często towarzyszą inne operacje modelujące twarz, takie jak korekcja podbródka, modelowanie kości policzkowych i plastyka powiek. Nie oznacza to, że nie jest wykonywany także w krajach Europy oraz Stanach Zjednoczonych. Popularność niektórych zabiegów często determinowana jest kulturowym podejściem do piękna. W Azji operacje plastyczne mają często zupełnie inny charakter niż w krajach zachodnich, bo kanony piękna są zupełnie inne. Przed podjęciem decyzji o poddaniu się operacji plastycznej należy pamiętać, że każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z ryzykiem, o którym z pewnością uprzedzi Cię chirurg podczas konsultacji.

Powiązane wpisy