Powrót do codzienności po plastyce brzucha – co powinnaś wiedzieć?

Brzuch jest jedną z najtrudniejszych części sylwetki zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. U panów tkanka tłuszczowa lubi odkładać się w tym miejscu, a u Pań płaski brzuch najczęściej kończy się wraz z urodzeniem pierwszego dziecka. Plastyka brzucha nie jest zabiegiem odchudzającym. Czasem łączona jest z liposukcją, ale to tylko dlatego, że często pomimo ćwiczeń trudno pozbyć się „tłuszczyku” właśnie z tego miejsca. Celem plastyki brzucha jest usunięcie nadmiaru skóry powstałej w wyniku ciąży lub szybkiej utraty wagi.

Przed zabiegiem, podczas konsultacji z chirurgiem plastykiem, otrzymasz pełne i szczegółowe informacje dotyczące samopoczucia oraz wskazań po operacji. Pamiętaj, że każdy pacjent jest inny i inaczej przebiega u niego proces powracania do codzienności i gojenia się ran. Bezwzględne stosowanie się do zaleceń chirurga może Ci tylko pomóc. Nie staraj się przyspieszać całego procesu i nastaw się przede wszystkim na odpoczynek. Jak przeciętnie wygląda powrót do codzienności po plastyce brzucha?

Reklama

Ból

Bezpośrednio po operacji nie będziesz odczuwać bólu, ponieważ wciąż będą działały środki znieczulające. Bardziej intensywne dolegliwości bólowe, choć możliwe do ukojenia środkami medycznymi możesz odczuwać w 2 oraz 3 dobie po operacji. Stosuj tabletki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami chirurga (szczególnie te na receptę). Niektóre z nich mogą powodować wzdęcia, co niekorzystnie wpłynie na Twoje samopoczucie, dlatego nie przekraczaj zalecanych dawek. Przyjmując leki przeciwbólowe pamiętaj o spożywaniu produktów z dużą ilością błonnika.

Ubranie uciskowe

Noszenie specjalnego ubrania uciskowego po operacji będzie jednym z głównych zaleceń chirurga plastyka. Jego celem jest wspomaganie utrzymywania skóry w stałym położeniu oraz wpływanie na zmniejszenie obrzęku. Po operacji najczęściej pojawia się opuchlizna, co powoduje, że pacjent może mieć poczucie, że po operacji nie zaszła żadna zmiana. Noszenie ubrania uciskowego nie tylko zmniejsza obrzęk, ale także zwiększa komfort pacjenta dając mu poczucie dobrego wyglądu także w ubraniu. Ubranko powinno być noszone tak długo i z taką częstotliwością, jak zaleca lekarz chirurg. Przestrzegaj ściśle tego wskazania, a szybciej zobaczysz efekty operacji.

powrót do codzienności po plastyce brzucha

Blizny

Przy zabiegu plastyki brzucha nie można uniknąć blizn. Są one wynikiem nacięć, których wykonanie jest konieczne dla uzyskania optymalnego efektu operacji. Ostatecznie, po kilku miesiącach blizny powinny uzyskać płaski kształt i kolor zbliżony do odcienia skóry. Najczęściej umiejscowione są w taki sposób, aby można je było łatwo ukryć pod bielizną. Na początku rany po nacięciach będą wymagały uwagi i ostrożności. Z pewnością otrzymasz informacje dotyczące pielęgnacji, codziennej higieny, unikania ekspozycji na słońce oraz wysokich temperatur (np. sauny). Jeśli blizny będą goiły się prawidłowo, po upływie określonego czasu, będą także mało widoczne.

Indywidualne reakcje

Choć możemy mówić o niektórych typowych reakcjach po operacji to należy pamiętać, że każdy pacjent jest inny i odmiennie reaguje na interwencję chirurgiczną. Rany mogą goić się szybciej lub wolniej niż u większości pacjentów i nie musi to świadczyć o anomalii. Podobnie może być z możliwością powrotu do normalnej lub bardziej intensywnej aktywności fizycznej. W tym aspekcie należy konsultować z chirurgiem możliwości wprowadzania kolejnych działań i ściśle przestrzegać jego wskazań. Niektórzy pacjenci mogą także odczuwać:

  • drętwienie pomiędzy pępkiem a wzgórkiem łonowym
  • chwilowe trudności z wyprostowaniem się
  • siniaki (zwłaszcza jeśli plastyka brzucha połączona jest z liposukcją)
  • zgrubienia i grudki w okolicach nacięć przez jakiś czas

Indywidualnie, mogą wystąpić także inne objawy. Jeśli po operacji czujesz, że coś jest nie w porządku, nie wahaj się skonsultować ze swoim chirurgiem plastykiem i upewnić się, że proces gojenia się przebiega w dobrym kierunku.

Powiązane wpisy