Kilka wskazówek, jak mentalnie i praktycznie przygotować się do okresu pooperacyjnego

Większość pacjentów, jeszcze przed operacją zastanawia się jak będą wyglądały pierwsze dni po niej. Czy należy się w specjalny sposób przygotować? Jak uniknąć niepotrzebnych powikłań? W jaki sposób przygotować mieszkanie i w jakim stopniu będzie możliwe poruszanie się i aktywność. Na wszystkie te pytania, uzyskasz odpowiedzi indywidualnie podczas konsultacji jeszcze przed zabiegiem. Czas i przebieg rekonwalescencji zależny jest od wielu czynników takich jak rodzaj operacji, indywidualne cechy organizmu, przestrzeganie wskazań i wiele innych. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie, jak mentalnie i praktycznie przygotować się do okresu pooperacyjnego.

Zrób potrzebną listę zakupów i zaopatrz się w potrzebne rzeczy

Po operacji, bieganie po sklepach nie będzie możliwe. O ile nie chcesz angażować bliskich Ci osób w zaopatrzenie Cie w niezbędne rzeczy, spróbuj zorganizować wszystko wcześniej dla swojej wygody i komfortu psychicznego. Podczas konsultacji zapytaj chirurga, jakiego rodzaju produkty z apteki mogą być Ci potrzebne i zapisz je na liście. Może to być np. wygodna bielizna, leki przeciwbólowe, mydło antybakteryjne, niektóre suplementy diety (wyłącznie w porozumieniu z chirurgiem plastykiem), termometr i opatrunki. Ponadto, już wcześniej warto zaopatrzyć się w zdrowe produkty spożywcze, dzięki którym szybciej dojdziesz do siebie po zabiegu. Posiadanie wszystkich niezbędnych rzeczy sprawi, że Twój stres przed powrotem do domu po operacji będzie mniejszy.

Reklama

Przygotuj mieszkanie oraz zorganizuj pomoc

Podobnie jak listę zakupów, warto zrobić także listę spraw do przygotowania. Po operacji potrzebujesz dobrych warunków do rekonwalescencji, dlatego posprzątaj dobrze mieszkanie, przygotuj swoje łóżko, poinformuj bliskich o operacji aby w razie problemów mogli do Ciebie zajrzeć, postaraj się o opiekę nad zwierzętami (wychodzenie z psem przez jakiś czas może nie być możliwe). Jeśli posiadasz małe dzieci to pamiętaj, że niektóre operacje takie jak powiększenie lub lifting piersi, liposukcja czy plastyka brzucha, wykluczają opiekę nad nimi przez co najmniej kilkanaście dni. Oczywiście, możesz z nimi przebywać, jednak schylanie się lub podnoszenie ich może bardzo negatywnie wpłynąć efekty operacji.

Zdaj sobie sprawę, że potrzebna będzie cierpliwość

Operacja plastyczna jest interwencją chirurgiczną. Najczęściej są to zabiegi, które wiążą się z koniecznością zastosowania nacięć, a zatem także z ranami, obrzękami i bliznami. Proces powracania do zdrowia, a przede wszystkim okres zabliźniania i ustępowania obrzęku oraz oczekiwania na ostateczny efekt trwa kilka miesięcy. Bardzo ważne jest zdanie sobie sprawy, że osiągnięcie wymarzonego wyglądu już kilka dni po operacji nie będzie możliwe. Jest to proces, który wymaga czasu, a świadomość tego pozwala na uniknięcie niepotrzebnej frustracji.

mentalne przygotowanie do operacji

Słuchaj i stosuj się do zaleceń swojego chirurga

Jeśli zdecydujesz się na operację u wybranego chirurga plastyka, ściśle przestrzegaj jego zaleceń przed operacją oraz w czasie rekonwalescencji. Odpowiedni czas odpoczynku, właściwe traktowanie swoich blizn i unikanie wybranych aktywności fizycznych przez określony czas, z dużym prawdopodobieństwem uchroni Cię przed ryzykiem powstania niepożądanych powikłań. Postaraj się o dokładne wskazówki jeszcze przed operacją, a w razie wątpliwości co do postępowania, nie obawiaj się skontaktować z chirurgiem. Jeśli coś niepokoi Cię w przebiegu gojenia, odczuwasz alarmujące objawy, również jak najszybciej skontaktuj się z chirurgiem. Stosowanie się wskazówek chirurga jest niezwykle istotne dla ostatecznego efektu operacji, dlatego zanim się na nią zdecydujesz, miej tego świadomość.

Powiązane wpisy