Nieporozumienia dotyczące botoksu. O czym warto wiedzieć?

Botoks był chyba pierwszą substancją, która wprowadziła do szeroko rozumianej świadomości społecznej istnienie medycyny estetycznej. Słowo botoks, stało się swego czasu wręcz określeniem definiującym wszystkie zabiegi odmładzające, które wykonywane są z pomocą igły. Do tej pory, sporo osób myli efekty botoksu z efektem np. po wypełnieniu kwasem hialuronowym. Choć botoks przestał być już kontrowersyjny, wciąż krąży na temat stosowania tej substancji sporo nieprawdziwych informacji. Nieporozumienia dotyczące botoksu – które z nich są najbardziej powszechne?

1. Jest to to zabieg tak łatwy w wykonaniu, że każdy może go zrobić

Nie, nie może i nie powinien. Wstrzykiwanie botoksu co prawda nie jest tak skomplikowane jak wykonaniu liftingu twarzy, jednak nieznajomość dokładnej anatomii twarzy, może przy robieniu zastrzyków wyrządzić sporo szkód. Pacjent poddający się zabiegowi, musi znać także konsekwencje. Jeśli chcesz skorzystać z botoksu, upewnij się, że osoba, która będzie go aplikować, ma ku temu określone kwalifikacje i doświadczenie. Nigdy nie próbuj robić tego samodzielnie lub z pomocą koleżanki. Skutki tego mogą być trudne do naprawienia nawet przez kilka miesięcy. Nie warto podejmować ryzyka tylko dlatego, że to szybki zabieg, który pozoru wydaje się być prosty do wykonania.

Reklama

2. Efekt zawsze będzie widoczny i nienaturalny

Najlepszy efekt to taki, który daje wrażenie wypoczętej twarzy. Prawdopodobnie nawet nie wiesz, ilu ludzi z Twojego otoczenia korzysta z botoksu. Nie jest prawdą, że Twoja twarz będzie wyglądała na zamrożoną i trudno będzie dostrzec w niej jakiekolwiek emocje. Taki efekt uzyskuje się wówczas, gdy sobą, która wykonuje iniekcję, nie ma doświadczenia lub odpowiednich kompetencji. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego specjalisty.

3. Zrobisz to raz i musisz powtarzać zabiegi do końca życia

Botoks głównie stosuje się na duże zmarszczki mimiczne, takie jak fałd nosowo-wargowy czy lwia zmarszczka między brwiami. W momencie, kiedy działanie preparatu ustępuje, skóra wraca do stanu wyjściowego. Nie ma efektu rozciągnięcia czy zwisania. Ludzie uzależniają się od efektu działania botoksu, bo lubią swoją twarz po zabiegu. Nie jest jednak prawdą, że poddając się zabiegowi raz, musisz powtarzać go do końca życia.

4. Do specjalisty udajesz się celem likwidacji konkretnego problemu

Czasem tak, a czasem nie. Dobry specjalista w niektórych wypadkach może odradzić zastosowania preparatu na określone zmarszczki i zasugerować inny zabieg, który przyniesie lepszy efekt. W tej materii, podobnie jak w kwestii doboru preparatu, zaufaj swojemu lekarzowi. To co jest dobre dla koleżanki, niekoniecznie musi być dobre dla Ciebie.

5. Zabieg jest tak bezpieczny, że może mu się poddać każdy

Prawdą jest, że zabiegi z użyciem botoksu są względnie bezpieczne dla naszego organizmu. Nie oznacza to jednak, że może mu się poddać absolutnie każdy i w każdym momencie swojego życia. Zastrzyków z botoksu powinny unikać kobiety w ciąży i matki karmiące. Zabiegowi nie powinny poddawać się osoby, które cierpią z powodu infekcji, przeziębienia lub grypy. Należy ich unikać także w trakcie leczenia onkologicznego. Zastrzyki nie mogą być wykonywane wówczas, gdy w okolicy ostrzykiwanej skóry widoczny jest stan zapalny lub opryszczka.

Botoks to względnie bezpieczny i mało inwazyjny sposób na odmłodzenie swojej twarzy. Pamiętajmy jednak, że jak każdy zabieg, może mieć określone konsekwencje. Zanim poddasz się zabiegowi, zapytaj lekarza o wszystkie sprawy, które Cię niepokoją lub zastanawiają. Tylko mając pełną wiedzę będziesz w stanie podjąć świadomą decyzję.

Powiązane wpisy