Czego nie robić i jakie pytania zadać sobie przed labioplastyką?

Labioplastyka to zabieg, który wymaga od pacjentki zaufania do swojego chirurga oraz przełamanie pewnych barier dotyczących mówienia o wstydliwych problemach. Operacja polega na zmniejszeniu warg sromowych, co przynosi nie tylko pozytywne efekt estetyczny, ale także często podnosi jakość życia, ograniczając dolegliwości oraz dyskomfort podczas stosunku seksualnego lub uprawiania aktywności fizycznej. Których błędów uniknąć i jakie pytania sobie zadać, zanim poddasz się operacji labioplastyki?

Wskazania do zabiegu

Wskazaniem do labioplastyki są przerośnięte wargi sromowe, które ograniczają codzienną aktywność, powodują otarcia lub uczucie dyskomfortu podczas jazdy na rowerze, biegania, chodzenia lub podczas stosunków seksualnych. Przyczyną przerośniętych warg sromowych mogą być geny, porody, niektóre kuracje hormonalne oraz wiek. Operacji może zostać wykonana zarówno ze względów czysto medycznych jak i estetycznych. Tymi drugimi powodami najczęściej kierują się kobiety, które chcą poprawić i odmłodzić wygląd miejsc intymnych. Wskazania do zabiegu mogą mieć zatem różny wymiar. Decyzja zawsze powinna być kierowana indywidualną potrzebą i personalnym problemem.

Reklama

Jakich błędów uniknąć przed operacją?

Tak samo jak nie każdy chirurg plastyk jest specjalistą w operowaniu nosów, tak samo nie każdy ma stosowne doświadczenie w przeprowadzaniu labioplastyki. Zanim zdecydujesz się na wybór chirurga, sprawdź czy masz do czynienia z doświadczonym specjalistą. Nie bój się również zadawania pytań dotyczących kwalifikacji podczas konsultacji. Brak zaangażowania w poszukiwanie odpowiedniego specjalisty może w przyszłości kosztować Cię wiele. Nie warto zatem zaniedbać tej części już na samym początku. Kolejny błąd to sugerowanie się ceną. Ten błąd często ściśle łączy się z tym pierwszym, opisanym powyżej. Operacja plastyczna, czegokolwiek by nie dotyczyła to nie jest czas na oszczędzanie. Sugeruj się przede wszystkim certyfikatami, doświadczeniem chirurga oraz opiniami innych pacjentek,które z pewnością znajdziesz w sieci. Zarówno zaniżona jak i bardzo wysoka cena nie jest gwarantem sukcesu. Kieruj się innymi względami, dopasuj finansowanie swojej operacji do sytuacji, jednak kwestię ceny pozostaw na ostatnim miejscu.

Jaki pytania zadać sobie przed operacją i chirurgowi podczas konsultacji?

  • Zastanów się nad tym, czy operacja na pewno jest tym, czego potrzebujesz aby poczuć się lepiej pod względem fizycznym i psychicznym. Pomyśl co kieruje Twoim pragnieniem i czy jest to wyłącznie Twoja decyzja.
  • Zapytaj o rekonwalescencję – to pomoże Ci zaplanować czas po operacji i zdobyć wiedzę na temat przyszłego samopoczucia.
  • Zapytaj o ryzyko i potencjalne powikłania – operacje plastyczne dziś są względnie bezpieczne, ale ryzyko istnieje zawsze. Warto zmierzyć się z tą wiedzą, zanim poddasz się operacji.
  • Rodzaj znieczulenia – choć chirurg z pewnością sam poinformuje Cię o znieczuleniu, jakie zostanie użyte podczas operacji, warto dopytać o szczegóły i poinformować o wszystkich przyjmowanych lekach i ziołach.
  • Inne opcje rozwiązania problemu – jeśli chcesz poddać się zabiegowi z przyczyn estetycznych, warto porozmawiać z chirurgiem o opcjach, które pomogą Ci uzyskać optymalny efekt.
  • Po jakim czasie może wrócić do codziennych zajęć – choć często jest to sprawa indywidualna, to chirurg nakreśli Ci ramy czasowe w taki sposób, abyś mogła zaplanować czas wolny od pracy czy aktywności fizycznej.

Zabiegowi labioplastyki poddaje się coraz więcej kobiet w różnym wieku. Poddanie się operacji, często pomaga rozwiązać wiele problemów i pozytywnie wpływa na samooakceptację. Jeśli czujesz, że powinnaś poddać się operacji, znajdź doświadczonego chirurga i udaj się na konsultacje. Rozmowa ze specjalistą najczęściej pomaga w podjęciu decyzji (nie zawsze tej na „tak”) i rozwiać ewentualne wątpliwości.

 

Powiązane wpisy